Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Amit a napraforgó kér!

Yara Hungária Kft.

Az elmúlt évek egyértelműen kedveztek a napraforgónak. A szélsőséges időjárás mellett az általában jó termésátlagok és a tisztességes felvásárlási árak együttesen növelték a vetésterületet, ami valószínűleg elérte a maximumot, vele együtt az össztermés is.

Ez már megjelent a 2018-as felvásárlási árakban, hiszen az új termésé 10-15%-kal alacsonyabb, mint a régié, és komoly mennyiségek vannak még raktáron. Természetesen ez gyorsan változik, valamint még messze a betakarítás. Ebben az időszakban arra kell felkészülnünk, hogy az évet minél jobb kondíciókkal alapozzuk meg: egy sok éven keresztül stabil bevételt hozó növény esetében minden eszközt meg kell ragadni, hogy minél magasabb termést érjünk el.

Mint minden növény esetében, a napraforgónál is szükséges egy magas szintű alaptrágyázás, ami az egész tápanyag-gazdálkodás alapja. A Yara Hungária 2018-as javaslata ilyen szempontból két részre osztható. A „klasszikus” megoldások kategóriában az alacsony N-, magas PK-tartalmú termékek tartoznak. A YaraMila 8-24-24, YaraMila 7-20-28, valamint a YaraMila 9-12-25 a P/K arányok széles tárházát jelentik.

Ezek a melegen granulált, komplex műtrágyák standardjai, akár a fizikai tulajdonságait, akár beltartalmi jellemzőit illetően. Az említett műtrágyák foszfor hatóanyag tartalma 100%-ban felvehető a növények számára, továbbá átlagos vízoldhatóságuk 90%-os, amivel egyértelműen a tavaszi kijuttatás lehetőségét teremtették meg. Teljes felületre 250-350 kg/ha mennyiségben javasolt a kiadásuk, míg vetéssel egy menetben ez lecsökken hektáronkénti 150-200 kilogrammra.

Az említett termékek esetében a N-kijuttatás külön menetben történik, a talaj típusától, a várható terméstől függően. Alaptrágyázás esetében az eddigiektől eltérő lehetőséget kínál a YaraMila Actyva 18-11-13, amellyel egy menetben tudjuk biztosítani az NPK minden egyes tagját. Átlagosan 400 kg mennyiséggel számolva 72 kg N, 44 kg P, valamint 52 kg K kerül kiadásra. A termék ezen kívül még 6,5% SO3-t, illetve 1,7% MgO-t, valamint 0,02 B-t tartalmaz.

A különböző termékek összehasonlítása esetén ne feledkezzünk meg arról, hogy itt egy menetben történik a makroelemek kijuttatása, vagyis nemcsak egy művelet közvetlen költségét kell levonni, hanem a munkaszervezést tekintetében is igen fontos időt spórolhatunk meg.

Fejtrágyázáskor az első részben említett alacsony N-tartalmú termékek esetében a szükséges 70-90 kg/ha N hatóanyag kijuttatásához átlagosan 200-300 kg YaraBela Extran vagy YaraBela Sulfan szükséges. Talajaink negatív kén mérlege miatt egyre inkább a ként is tartalmazó YaraBela Sulfan használata indokolt.

Mikrostarterezésre a Yara NP Startert ajánljuk, hiszen a kiemelkedően magas hatóanyag-tartalma (47% P, 10,5% N, 1,8% Zn), valamint kifogástalan fizikai tulajdonságai párosulnak egy igen kedvező árral. Az ennél olcsóbb termékek általában jóval alacsonyabb hatóanyag-tartalommal, rossz fizikai paraméterekkel rendelkeznek. 10-15 kg/ha mennyiséget javaslunk kijuttatni, a starter hatáshoz ez elegendő.

Jelentőségét és hatását tekintve, egyre inkább előtérbe kerül a lombtrágyázás, mint technológiai elem. 2017-ben kiemelkedő volt a YaraVita Brassitrel hatása. 3 l/ha mennyiségben, 6-8 levélpár fejlettségnél kijuttatva garantált a siker. Lehetőség szerint egészítsük ki csillagbimbós állapotban egy bóros kezeléssel – 1,5-2 l/ha Yaravita Bortrac –, vagy ha erre nincs lehetőség, akkor a YaraVita Brassitrellel egy menetben adjuk ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

SAATEN-UNION napraforgók. Fokozott elvárásokat kielégítő, vadonatúj hibridek

2018. december 21. 06:33

A SAATEN-UNION új, korszerű napraforgóhibridekkel igyekszik hozzájárulni a magyar termelők által elért figyelemre méltó eredményhez, ennek érdekében a 2019-es évre is több szegmensben bővül a portfóliónk.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

Jó termésben bíznak a zalai gazdák

2019. szeptember 19. 12:36

Zala megyében az őszi időszakban 6500 hektár napraforgó, 29 551 hektár kukorica, 5354 hektár szója és 140 hektár cukorrépa vár betakarításra.

Gyengébbek a tavaszi vetések Zala megyében

2020. május 12. 10:33

A hűvös, csapadékszegény időjárás nem kedvez a mezőgazdaságnak: a száraz, aszályos idő miatt nehezebb volt megfelelő magágyat készíteni, a vetések vontatottan keltek.