Május végén egészen pompás képet mutatott az Isterra Magyarország Kft. kalászos fajtasora Kenderes határában, a 4-es főút mellett. A tíz őszi búza és a két őszi árpa, valamint az ezek mellett helyet kapó tritikále fajták a kedvezőtlen időjárás ellenére is komoly termésátlaggal kecsegtetnek, ami a kiváló, Magyarországon nemesített növények mellett a vetőmag-előállításban is résztvevő Kenderes 2006 Kft. szakembereinek munkáját is dicséri.
„Az ország 45 pontján vannak olyan gazdaságok, ahol a kalászos vetőmagjaink előállítása és feldolgozása zajlik. A szaporítóterületünk már majdnem elérte a 4000 hektárt, amivel jelentős szereplővé váltunk a magyar piacon” – kezdte beszélgetésünket a helyszínen Virágné Pintér Gabriella, az Isterra Magyarország Kft. kereskedelmi vezetője. Kiemelte, hogy az Axereal és a Florimond-Desprez közös vállalatának őszi búzái, őszi árpái, durumbúzái és tritikáléi között rendkívül széles a választék a tenyészidő, és a felhasználási cél szempontjából. Kínálatukban minden gazdaság megtalálhatja a számára ideális fajtákat – a legkülönbözőbb hazai klimatikus viszonyok között is.
Kiemelkedő fajták: a Cellule és a Basilio
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kenderes határában bemutatott fajtasor egyik legjelentősebb képviselője a Cellule, ami napjainkban Magyarország második legnagyobb területen szaporított fajtája. Nem véletlen, hogy az ország minden régiójában számolnak vele a termelők.
„A sikerének a titka, hogy szinte minden körülményhez rendkívül jól alkalmazkodik. Az aszályos, de akár az intenzív viszonyokra is jól reagál. Kiváló malmi minőséget ad, és ami a legfontosabb a termelők számára, hogy képes a hektáronkénti 9 tonnás nagyüzemi termésátlag elérésére is” – tudtam meg Virágné Pintér Gabriellától.
A fajtasorban természetesen helyet kapott az Isterra egyik legújabb őszi búzája is, a két éve a magyar piacon is elérhető Basilio, ami látványnak sem utolsó, földről és levegőből egyaránt biztatóan nézett ki. Nem mellékesen a sávozott parcellát is ezzel a fajtával vetették körbe.
„Az elmúlt két évben az országos GOSZ-VSZT kísérletekben mindig a legmagasabb terméseredményt adó fajtabúza volt a Basilio, így a potenciálját már bizonyította a kisebb táblákon. A tavalyi eredmények pedig mindezt nagyüzemi szinten is igazolták, hiszen nem volt ritka a 8-9 tonna/hektár termésátlag. Nagyon jó állóképességű, jól alkalmazkodó őszi búza, és talán a kínáltunk legjobb malmi minőségét biztosítja a termesztők számára” – mutatta be a Basilio-t a kereskedelmi vezető.
Kenderesen folyamatosan bizonyítanak
Nem véletlen, hogy a Kenderes 2006 Kft. területén a fajtasor mellett üzemi szinten termesztik is az Isterra Basilio őszi búzáját, ami mellett a Frenetic kapott még helyet. Az október közepén elvetett, novemberben a 60 milliméter esőnek is köszönhetően egységesen kelő, tavasszal pedig kiválóan bokrosodó növények március 8. és május vége között mindössze 41 milliméter csapadékot kaptak, ám a szigorú és szakszerű technológiának köszönhetően Kenderesen így is jó eredményekre számítanak.
„A Basilio fajtát már idén is nagyobb területen termesztjük, ami várhatóan jövőre tovább növekszik majd, hiszen a gabonatermesztés során is az a meghatározó, hogy az eredményesség érdekében minél nagyobb legyen a hozam. A jelen állapot szerint 6 tonna/hektár az a termésszint, amit elvárunk, és ebben a fajták között még jelentős eltéréssel is számolunk” – fogalmazott Kovács Imre. A Kenderes 2006 Kft. ügyvezető igazgatója szerint tehát a nagy szárazság ellenére is jó eredmények várhatók. Ehhez természetesen a folyamatos odafigyelés, a sok munka és a technológia precíz megvalósítása is kellett.
„Az Isterra fajtáit alacsonyabb vetőmagnormával vetjük, mint a korábbi köztermesztésben lévő kalászosokat. Ez őszi búzánál 170-200 kilogramm/hektárt jelent, ami az őszi árpánál és a tritikálénál természetesen valamivel kevesebb. Emellett a tápanyag-visszapótlás is magasabb szinten történik, 325 kilogramm NPK műtrágya hatóanyagot juttatunk ki részben őszi alaptrágyaként, részben a tavasz folyamán két alkalommal fejtrágyaként” – számolt be a legfontosabb elemekről a szakember.
Mivel az egyébként 1800 hektáron növénytermesztést és állattenyésztést folytató kenderesi vállalat területének 20-25%-án folyik a kalászos gabona termesztése, így a fajtasor nyújtotta információk és tapasztalatok fontos szerepet játszanak a gazdálkodásban, hiszen megalapozzák a későbbi fajtaválasztást.
Bár a betakarítás még előttünk áll, a vizuális tapasztalatok a két cég további, még szorosabb együttműködését vetítik előre. Ráadásul miközben a szójatermesztés kapcsán is zajlik a közös munka, a Kenderes 2006 Kft.-nél komoly fejlesztések történnek. A nemrég átadott szárító közelében ugyanis egy vetőmagüzem létesül, ami tovább erősítheti az eleve szoros, gyümölcsöző és hatékony együttműködést. A minél eredményesebb vetőmag-előállítást pedig a területek majdnem felén elérhető öntözés is segíti, amiről Kovács Imrével szintén beszélgettem, az erről szóló videónkat olvasóink megtalálják honlapunkon!