Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Jön a tavasz, jönnek a fontos döntések!

Malagrow Kft.

Az őszi vetésű növények jelenleg az ország nagy részén már messziről sem mutatnak jó képet. Ez is egy fontos indok arra, hogy akár a kalászosokat, akár a repcét közelebbről is megvizsgáljuk.

Az ország különböző tájegységein igen vegyes képet mutatnak az őszi vetésű állományok.

A repcék döntő többsége a komoly őszi aszály miatt nem fest túlságosan jól, míg máshol, kisebb területeken pedig már-már a túlfejlett kategóriába sorolhatók az állományok.

A repcék igénylik a segítséget

A kalászosoknál talán még kedvezőtlenebb a helyzet. Bár a lazább szerkezetű talajokon viszonylag elfogadhatók a kelések, a csapadékhiány és ezzel párhuzamosan a (relatív) tápanyaghiány igencsak próbára teszi a növényeket. Kötöttebb talajokon (elsősorban az ország délkeleti részén) az extrém száraz körülmények nem tették lehetővé a megfelelő magágy készítését, ebből adódóan a vetések minősége korántsem nevezhető tökéletesnek.

A különböző mélységbe került magok miatt nem ritkák a februárban kelegető, nagyon heterogén búzák sem, amelyek nem adnak okot a túlzott bizakodásra.

5 munkaművelet után nevezhetjük magágynak? 2018 október

Rossz magágy, gyenge, heterogén kelés. 2019 február

A napok egyre hosszabbak, a hőmérséklet lassan emelkedik, ezért az ilyenkor szokásos teljes nyugalmi állapot helyett számos biokémiai folyamat beindult (ehhez kapcsolódóan meg kell jegyezni, hogy manapság a tél nem olyan, mint 30-40 évvel ezelőtt). Az időjárási körülmények miatt folyamatos a növények párologtatása.

Mivel az áztató csapadékot továbbra is csak várjuk, az állományok komoly víz- és tápanyaghiányos állapotban vannak, legyengültek.

A rossz kondícióban lévő növények, az enyhe hőmérséklet és a magas páratartalom együttesen tökéletes terepet jelentenek a különböző kórokozó gombáknak (lisztharmat, rozsdafajok, helminthosporium, stb.), emiatt erős fertőzések várhatók a kalászosokban.

Ha felületesen vizsgáljuk a területeket, elsőként a sárguló árpatáblák tűnnek fel. Az árpa jó indikátor-növény: korán jelzi, ha baj van. Bár a repcét és a búzát is ugyanezek a hatások érték, az más kérdés, hogy mennyire látszódik rajtuk a tünetegyüttes.

Az árpák jól jelzik a kedvezőtlen viszonyokat

Kijelenthető tehát, hogy az őszi vetésű kultúrák döntő többsége nagyon komoly energiadeficittel fogja kezdeni a tavaszi vegetatív periódust.

Jön a tavasz, de nagy kérdés, hogy milyen tavasz jön?

Ha végignézzük az elmúlt két évtized meteorológiai statisztikáit, akkor jól látható, hogy átlagos, tehát a növények számára kedvező időjárásnak van a legkisebb esélye. Manapság hazánkban az extrém tavasz sokkal jellemzőbb. Néha az aszályos körülményekkel küzdünk, néha pedig a túl sok csapadékkal és belvízzel. Néha a késői fagyokkal vagy havazással, néha pedig a hirtelen és túl korai felmelegedéssel, amikor gyakorlatilag a télből a nyárba vált az időjárás.

Problémás tél után egyből hirtelen nyár hatása árpán

A kialakult állapot, valamint a következő időszakban várható kedvezőtlen körülmények hatásainak csökkentése érdekében kora tavasszal javasolt a VIVA használata.

A VIVA vitamin-, aminosav-, fehérje-, poliszacharid- és huminsav-tartalmának köszönhetően fejti ki többszörösen pozitív hatását. Ezek a hatások két irányba mutatnak: egymás eredményeit kiegészítve mind a talaj tulajdonságaira, mind pedig a növény életfolyamataira kedvező hatást gyakorolnak.

A VIVA használatának előnyei:

  • táplálja a talaj hasznos mikroorganizmusait, felgyorsítja a szervesanyag körforgást
  • javítja a talaj tápanyag-szolgáltató képességét
  • javítja a kijuttatott műtrágya adagok hasznosulási arányát
  • javítja a talaj szerkezetét, levegő- és vízháztartását
  • aktívabb gyökérzetet, valamint magasabb szintű tápanyagfelvételt eredményez
  • hatására intenzívebb lesz a gyökértömeg növekedés

Összességében a kezelés erőteljesebb tavaszi indulást, egyöntetűbb állományképet, fokozottabb vegetatív és generatív fejlődést, ezzel párhuzamosan pedig akár jelentős hozamnövekedést is eredményez.

Viva-val kezelt búza áprilisban

Felhasználási javaslat:
Az állomány tavaszi indulásakor Viva 3-5 l/ha dózissal.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Nyakunkon a szántóföldi növények gyomirtása: veszélyek és kivédésük lehetőségei

2019. május 22. 07:23

Az aszályos tavaszt követő több hetes intenzív csapadék erős lehűléssel érkezett az országba. A már kikelt tavaszi kultúrákon egyértelmű jelei mutatkoznak ennek a kedvezőtlen időszaknak: a kukorica, a napraforgó és a szója fejlődése lelassult, tápanyag-hiánytünetek figyelhetők meg az állományokon.

Számoljon a szármaradványokkal! - Okszerű talajerő-gazdálkodás

2020. február 24. 06:30

Manapság azok a termelők, akik nemcsak növény-, hanem talajszemléletű gazdálkodást is folytatnak, nem kerülhetik meg a mikrobiológiai inputanyagok alkalmazását a technológiájukban.

Továbbra sincs ember mezőgazdasági feladatokra

2020. április 24. 13:39

Csak részben jelenthet megoldást a mezőgazdaság akut munkaerő-igényére a más ágazatok nehézségei miatt felszabaduló munkaerő. Az elbocsátott dolgozók közül főként azok mehetnek majd idénymunkákra, akiknek már van tapasztalatuk ebben és közel élnek a termelés helyszíneihez – véli Malatinszki György. A Malagrow Kft. ügyvezetője szerint a mezőgazdasági szereplők számára hosszabb távon kifizetődőbb a technológiai fejlesztésre, a professzionális árutermelés feltételeinek megvalósítására koncentrálni.

Tudással táplálja növényeit!

2020. március 23. 15:28

A mezőgazdasági termelés mindig is meghatározó volt az ember életében és az is marad. Így tudunk élelmet és különböző alapanyagokat termelni magunknak.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420