Növénytermesztés

Kényes, de meghálálja a törődést a burgonya

Agrofórum Online

A gazdálkodók zöme félve gondol a burgonyatermesztésre, ugyanis ez a Dél-Amerikából származó zöldségnövény rendkívül kényes, ezért termesztése nem egyszerű, főleg gazdaságosan nem az. Ennek ellenére aki odafigyel a növényre és kielégíti minden igényét a talajminőségtől az öntözésig, még hasznot is húzhat a népszerű gumós zöldségből.

A sikeres növénytermesztés minden esetben a jól megfontolt fajtaválasztással indul. Nincs ez másképp a burgonyánál sem. Elsősorban azok a fajták termeszthetők sikeresen, amelyek ellenállnak a különféle betegségeknek (fitoftóra, levélsodró, vírus stb.), vagy éppen a burgonyabogár kártételének. Ilyen fajták választásával és termesztésével jelentősen csökkenthetők a növényvédelmi költségek és több haszon maradhat a gazdánál. A megfelelő fajtaválasztás után a garantáltan kórokozómentes vetőgumók beszerzése a legfontosabb feladat, ezért kizárólag fémzárolt, minősített gumókat vessünk el a megfelelően előkészített talajba.

És ha már a megfelelő talajelőkészítésnél tartunk, a burgonya legendásan híres a talaj iránti igényességéről. Fő termőterületei hazánk gyorsan felmelegedő, laza szerkezetű talajjal rendelkező részei, mivel elsősorban a kevésbé kötött talajokon érzi jól magát a növény. Emellett a talaj tápanyagtartalma is fontos a megfelelő termésmennyiség elérése érdekében, a burgonya foszfor- és káliumigénye ugyanis kiemelkedő. A megfelelő tápanyagmennyiség elérése és fenntartása érdekében istállótrágya és műtrágya kijuttatása is indokolt a termőhelyre. A nitrogén-hatóanyaggal azonban csínnyán kell bánni, túlzott nitrogénadagolás a lombozat erőteljes, a gumók gyenge növekedését vonhatja maga után.

Tápanyagigénye mellett a vízigénye is magas a burgonyának, így – különösen az utóbbi évek aszályos időszakaira visszaemlékezve – kizárólag a folyamatos öntözéssel lehet kiemelkedő burgonyatermésre szert tenni. De vigyázat! Az öntözés során a növény leveleire jutó nedveség miatt a burgonya jóval fogékonyabb lesz a gombás betegségekre, azok ugyanis nedves, párás körülmények között tudnak a legjobban szaporodni. Ezért a megfelelő és hatékony növényvédelem elengedhetetlen a burgonyatermesztés során. A legjobb, ha olyan öntözési módot választunk, amely közvetlenül a növény szárához juttatja a vizet, ezzel elkerülhető a levelek vízzel történő érintkezése.

Amennyiben minden tanácsot betartottunk, várhatóan szép termést tudunk majd betakarítani, de még a betakarításnak is vannak buktatói. Túl korán történő betakarítás esetén ugyanis a gumók eltarthatósága drasztikusan csökkenhet, héjuk nem nyújt megfelelő védelmet számukra. Szerencsére könnyen megállapítható, hogy mikor érettek a gumók annyira, hogy ki lehessen szedni őket a földből: ha a burgonya szára és levelei leszáradtak és a szár könnyen kihúzható a földből, elérkezett a betakarítás ideje.

Látható, hogy sok tényezőre kell figyelni burgonyatermesztés során, de kellő odafigyeléssel és némi törődéssel bárki meg tud birkózni a feladattal.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Közös ügyünk a méhvédelem!

2019. június 20. 16:42

A méhekről sokaknak a finom méz jut először az eszébe, ám ezen állatok munkája ennél jóval összetettebb és fontosabb az emberiség számára. Rengeteg olyan élelmiszer létezik, amelyek termésbiztonságához a méhek és egyéb beporzók munkája elengedhetetlenül fontos.

Elkezdődött a parlagfűszezon!

2019. április 25. 07:39

A hatékony védekezések időpontja a parlagfű fő csírázási-kelési időszakában, áprilisban van. Az utóbbi évek tapasztalatai bebizonyították, hogy a parlagfű ellen a virágzást közvetlenül megelőző kaszálás nem a leghatékonyabb védekezési mód.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.

Tiszta vetőmag - sikeres növénytermelés - II. CHH Élelmiszer- és takarmányipari szakmai nap - Győr

2019. április 2. 07:11

A szakmai nap programjában előadások és interaktív gépbemutató szerepelt. A szakmai előadásokat meghívott intézményi és egyetemi előadók, illetve a CHH Műszaki Kft. szakemberei tartották.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420