Növénytermesztés

Küszöbön a robotgazdálkodás és a mesterséges döntéshozás

Agrofórum Online

A digitalizációs villámcsapás egy felhőből érkezik, és az csak rajtunk múlik, hogy ne minket, hanem a precízen előkészített táblarészünket érje. Ezt a fő üzenetet fogalmazta meg Dr. Nyéki Anikó, a Széchenyi Egyetem adjunktusa az Agrofil-SZMI konferenciáján. De mit jelent ez a gyakorlatban? Ennek jártam utána egy rövid beszélgetés során.

„Az okosgazdálkodást felváltja a robotgazdálkodást, ami nem csak azt jelenti, hogy robotok fognak megjelenni a földeken, hanem azt is, hogy az automata döntéshozást felváltja a mesterséges döntéshozás. A mesterséges intelligencia pedig egy öntanuló rendszer, tehát egy több éves adatsorból képes tanulni, elemzi a különböző mért eredményeket akár talajról, növényről, hozam- vagy talajtérképekről, ami alapján meghozza a megfelelő döntést az adott műveletre vagy technológiai beavatkozásra. Természetesen mindezt időben és térben” – fogalmazott Dr. Nyéki Anikó, amikor Kecskeméten a magyar mezőgazdaság jövőjéről kérdeztem.

A mesterséges döntéshozás időt és energiát takarít meg a gazdálkodóknak, ám az út nagyon hosszú, ami során sok elemzés és fejlesztés szükséges – a megvalósítás azonban nem lehetetlen, és ezt a lépést már korábban meg kellett volna tenni.

A szakember szerint ugyanis ezek a rendszerek már itt vannak, jelen vannak, csak össze kellene fésülni a gazdálkodók számára, hogy azt a gyakorlatban, saját gazdaságukban is alkalmazni tudják. „Fontos, hogy a termelők minél szélesebb képet kapjanak arról, hogy mit mire tudnak alkalmazni, és kinek milyen rendszer, szenzor kell a gazdálkodásához, a profit bővítéséhez” – tette hozzá az AgroFIELD Akadémia Konferencia előadója.

Fontos megjegyezni, hogy a digitalizáció elterjedésével azonban a pénzbeli profit mellett egy második haszon is képződik a gazdálkodás során, ez pedig az a Big Data, ami a következő évek helyes döntéseit alapozza majd meg. Ez pedig tovább növelheti a nyereségességet.

„Ezek a rendszerek magukba foglalják az erő- és munkagépek által elvégzett adatfelvételezést, a szántóföldekre kihelyezett talajszenzorokat, például mikroklíma-állomásokat, ugyanakkor többek között a drónokat is. Minden a rendelkezésünkre áll ahhoz, hogy egy versenyképes gazdálkodást tudjunk felépíteni ilyen rendszerek által” – hangsúlyozta Dr. Nyéki Anikó.

A legnagyobb kihívás, hogy a rendelkezésre álló adatok gazdaságonként mások és mások, így specifikusan kell kialakítani az adatstruktúrákat. A szakembereknek tehát termelőre, gazdaságra szabottan kell átadniuk a digitalizációs tudást, hogy a rendszer végül a szántóföldeken és a táblák mellett is hatékonyan működjön.

Ez tehát a jövő, ami sok munkát igényel, ráadásul ezzel párhuzamosan még a precíziós mezőgazdaság első lépcsőfokairól is sok esetben csak beszélünk. A hazai agrárium lendületes fejlődése néhány éve elkezdődött, ám ennek jelentős felgyorsulása elengedhetetlen lenne, ha a magyar termelők versenyképesek szeretnének maradni. Komoly döntéseket kell tehát meghozni a közeljövőben, utána azonban ennek a feladatnak a jelentős részét megoldhatja helyettünk a mesterséges intelligencia.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Nem gond többé a nitrátjelentés - Így csökkentheti gazdasága adminisztrációs terheit

2019. február 21. 08:13

A FARMDOK egy nyilvántartásvezető- és kezelő szoftver, ami jelentősen csökkenti a termelők adminisztrációs terheit, gyakorlatilag kiváltja a régi táblatörzskönyvet.

Gépészet Videó

Megmutatjuk a PREGA 2019 Konferencia részletes tematikáját!

2019. január 15. 07:49

A PREGA Konferencián, egy helyen találkozhat precíziós gazdálkodókkal, precíziós gazdálkodást oktató és kutató intézmények képviselőivel, állami döntéshozókkal, valamint agrárdigitalizációs termékeket forgalmazó, szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások döntéshozóival.

Hazánkba is megérkeztek a mezőgazdasági robotok - Naïo agrobotok a magyar földekre

2018. március 6. 08:34

Egy Naïo agrobot jelenleg nem olcsó beruházás, hiszen a viszonylag kis darabszám miatt a legegyszerűbb mezőgazdasági robot is 26 ezer euró, tehát nagyjából 7-8 millió forint.

Precízebbek a cseh farmok

2019. április 29. 11:33

A cseh kutatók évtizedek óta együttműködnek a nagy mezőgazdasági gépgyártókkal és a gazdálkodókkal és számos olyan megoldást hoztak létre, mint a különféle érzékelők, talajszondák és munkaalgoritmusok, amelyek segítenek fenntartani vagy javítani a talajminőséget.