Nincs más választás, csak az előremenekülés, a fejlesztés, a precíziós gazdálkodás gyakorlati bevezetése a gazdaságokba. De hiába beszélnek sokat erről a szakemberek már évek óta, a legtöbb termelő még nem jutott el a végső elhatározásig - akár a fokozatos átállás irányában sem.
Ezért tartott a tél folyamán gazdafórumot Németh András precíziós mezőgazdasági szaktanácsadó, aki a saját kunpeszéri tapasztalatait is megosztotta az ország minden területéről az Alföldre érkező gazdatársakkal. A rendezvényre az Agrofórum is meghívást kapott, így kapva az alkalmon, megkérdeztük a fiatal termelőket, hogy mit gondolnak a mezőgazdaság jövőjéről – főként a helyspecifikus gazdálkodás szempontjából.
Horváth Árpád családi gazdálkodó, Perkáta
Mi ezidáig nem foglalkoztunk precíziós gazdálkodással, mert úgy gondolom, hogy túl nagy egyveleg ez a magyar gazdák számára. De mostanra úgy hiszem, hogy aki tényleg fejlődni szeretne, és tartaná a lépést, annak csak ez lehet jövő. Másképp nem lehet csinálni. Azt látom, hogy nálunk például már kihoztunk mindent a növényeinkből, ami tudnak a saját területeinken. Ez azt is jelenti, hogy a precíziós gazdálkodással nem a bevételeinket kell növelnünk, hanem a költségeinket csökkentenünk, hogy még hatékonyabbak legyünk. A helyspecifikus gazdálkodás bezetéséhez nélünk a jövőben le kell cserélnünk a műtrágyaszórót, a permetezőgépet, a vetőgépet, majd a kombájnunkat szeretnénk felszerelni hozamtérképezővel. Új kombájn vásárlásán is gondolkodunk, ami eleve képes erre.
Azt is ltni kell ugyanakkor, hogy a precíziós gazdálkodáshoz a tudásunk még nincsen meg. Tanulnunk kell, folyamatos továbbfejlesztésekre van szükség ahhoz, hogy tudjuk tartani azt a színvonalat, amit mi szeretnénk elérni. Nem olyan régen diplomáztam Gödöllőn, de azt látom, hogy az akkor megszerzett tudás már kevés a jelenlegi irányokhoz.
Gergely Dávid családi gazdálkodó, Gesztely
2016 óta vannak kijuttatott műtrágya-adataink, NDVI képeink, üzemanyag-fogyasztási adataink, hozamadataink, de úgy gondolom, hogy még mindig csak a felszínt kapargatjuk. Próbálkoztunk már változó tőszámú vetéssel, differenciált műtrágya-kijuttatással, 2020-ban pedig a differenciált növényvédőszer-kijuttatást is bevezetnénk. Úgy gondolom egyébként, hogy a precíziós gazdálkodás esetében mindenkinek a saját tapasztalataira kell hagyatkoznia.
Rengeteg kis táblán dolgozunk, sok partnernek nyújtunk különböző szolgáltatást, legyen az tápanyag-utánpótlás, vetés vagy betakarítás, esetleg növényvédelem. Én úgy gondolom, hogy a precíziós gazdálkodás különböző elemeinek hazsnálatával tudunk versenyképes maradni. Sokan foglalkoznak mezőgazdasági bérszolgáltatással a térségünkben, és ezzel tudunk valami kis pluszt nyújtani, ezzel tudunk kitűnni a tömegből.
Németh András precíziós mezőgazdasági szaktanácsadó, Kunpeszér
Két irány közül lehet választani: vagy az lesz, hogy fejlődik egy gazdaság, vagy az, hogy leépül és nemsokára bezár. Annak a köztes útnak, amin talán mi is vagyunk, hogy elstagnálunk, eléldegéünk egyik évről a másikra, de nem fejlődünk, vége lesz rövid időn belül.
Ha csak a robotokormányzást nézem, ami nem precíziós gazdálkodás, máris elképesztő költséghatékonyság-növekedést tapasztalunk. Például kaszáláskor, hengerelésnél egyetlen nap alatt egy kis géppel alsó hangon 15 százalékkal több területen el tudjuk végezni a munkát, és ehhez nem kell semmivel sem több gázolaj, kopóalkatrész és munkabér.