Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Napraforgó 360° – A vetéstől, a gondozáson és betakarításon át, egészen a feldolgozásig

IKR Agrár Kft.

Ön tudta, hogy Magyarország a világ 8. legnagyobb napraforgó termelője? Az ország fekvése, valamint az itt uralkodó éghajlati viszonyok lehetővé teszik a jó minőségű napraforgómag termesztését.

Mi az IKR Agrár Kft.-nél az elmúlt években a napraforgó területén egyedülálló tudásbázist halmoztunk fel. A földbe kerülő vetőmag, az abból kifejlődő növény számára tápelemeket szolgáltató, különböző formájú műtrágya, valamint a védelmét biztosító növényvédő szerek széles választékával komplex megoldásokat ajánlunk.

A termelőknek juttatott inputanyagokból előállított termésből saját feldolgozóüzemben jó minőségű növényi olajat készül, ami végül a fogyasztók asztalára kerül.

Manapság ritka az ennyire nyomon követhető termékpálya a napraforgó-termesztés és -feldolgozás területén. Ezért gondoltunk arra, hogy 2020. évtől egy saját technológiát kínálunk, tudományos háttérrel, kísérletekkel alátámasztott inputanyagaink legjavát válogatva, innovatív újdonságokkal kiegészítve.

Ismerje meg a minőségi napraforgó-termelés technológiáját egy csomagban, tekintse meg összefoglaló fenológiai ábránkat!

 

Annak ellenére, hogy hazánkban és más EU-országokban a HO vetőmag iránti kereslet szezonális növekedését tapasztaljuk, a hagyományos LO napraforgóolaj továbbra is az uralkodó fogyasztói olaj, nemcsak Európában, de világszerte. Ezért technológiánkban két fajta LO napraforgó-vetőmagot kínálunk: a SY Diamantis és a P64LE136 hibrideket.

Az olyan kihívásokat látva, mint a fokozódó verseny, vagy az extrém időjárás, a versenyképesség megőrzéséhez a magyar gazdálkodók számára fontos, hogy a termesztett növényekből a maximumot hozzák ki. Ehhez kulcsfontosságú a starter műtrágyák tervezett, szakmai alapon történő kijuttatása. Napraforgó technológiánkban elsősorban a starter műtrágyacsaládunk új tagját, a Heliastart terméket ajánljuk, melynek tápanyagtartalma a napraforgó szükségleteihez igazodik. A makrogranulált starter többek között vasat és mangánt tartalmaz, melyek segítik az anyagcsere és a fotoszintézis folyamatait, illetve erősítik az immunrendszert. Az összetevők között szerepel még bór is, amely a napraforgó szempontjából kiemelten fontos.

A napraforgó növényvédelme során a legnagyobb kihívást a gyomszabályozás jelenti. Erre kétféle technológiát ajánlunk a gyomirtási rendszer tekintetében. Az egyik az imazamox hatóanyaggal szemben ellenálló napraforgó hibrid (SY Diamantis) – ehhez ajánljuk az I-Maza 40 SL gyomirtó szert. A másik pedig a tribenuron-metil hatóanyaggal szemben ellenálló hibrid (P64LE136), melyhez az Express 50 SX gyomirtó szer jelenti a megoldást. Amennyiben az előveteményben a tarlón nem sikerült kiirtani az évelő kétszikű gyomnövényeket és lehet számítani ezen gyomok kelésére a területen (ilyen például a mezei aszat), akkor a P64LE136 Express toleráns hibridet ajánljuk elvetni. Az Express 50 SX gyomirtó az évelő kétszikűek ellen tökéletes hatást biztosít, illetve másik előnye még, hogy amikor tavasszal hidegebb az időjárás és elhúzódik a kelés, akkor azt osztott dózisban is ki lehet juttatni.

Az alapkezelés – a vetés után, kelés előtt történő gyomirtó permetezés – elengedhetetlen a napraforgó-termesztés szempontjából, annak ellenére, hogy manapság már vannak olyan gyomirtó szerek, melyeket a kétszikűek ellen lehet állományban használni. A kezeletlen kontrollhoz képest, a kíséreti eredmények alapján 40% körüli terméstöbbletet mutattak ki egy alapkezelés hatására. Ebben a szegmensben a Silba és a Dual Gold termékek alkalmazását ajánljuk. És végül, ha a területen még esetleg előfordulnak pl. magról kelő vagy évelő egyszikű gyomnövények, akkor a szelektív egyszikűirtót, a Wish terméket célszerű használni.

Évjárattól függően a gombák különböző mértékben fertőzhetnek. Itt kulcsfontosságú a prevenció. Ezek a kórokozók képesek akár több mint 10%-os termésveszteséget is okozni. A kísérleti eredmények birtokában az Optimo Care vagy az Amistar Sun gombaölő szerek alkalmazása 8-14%-os terméstöbbletet eredményez a kezeletlen növényekhez képest. Az ajánlott gombaölő szerek strobilurin hatóanyagot tartalmaznak, mely a kedvező élettani hatásáról ismert, átsegíti a növényt a stresszes pl. az aszályos, száraz időszakokon.

A napraforgóban előforduló levéltetvek ellen a felszívódó hatású Mospilan 20 SG rovarölő permetező szer nyújt védelmet.

Fontos hangsúlyozni, hogy a levéltrágyázás kiváló kiegészítője a növény talajon keresztül történő tápelemellátásának. A megfelelő lombtrágyázással a növények vitalitása javul, ellenállóbbá válik a betegségekkel szemben. A levéltrágyázással a fontosabb makroelemek mellett, a mezo- és mik-roelem pótlást lehet hatékonyan elvégezni. A lombtrágyázás lényege, hogy a vegetá¬ció folyamán többször érdemes kipermetezni, hogy jótékony hatása folyamatosan érvénye¬süljön, célszerű a növényvédelmi kezelésekkel együtt alkalmazni. A sokéves kísérleti eredmények alapján levéltrágya alkalmazása mellett 3-5%-os terméstöbbletet tudtunk elérni a kezeletlen növényekhez képest.

Az állományszárítás esetén a glifozát hatóanyag-tartalmú Machete és a Nufozát Up alkalmazásával a napraforgónál nem a kipergés megakadályozása vagy csökkentése a cél, hanem az, hogy egyenletes legyen az érés, amelynek révén a termés könnyen betakaríthatóvá válik.

Tudjon meg többet az IKR Agrár Kft. napraforgó technológiájától, bővebb információkért keresse értékesítő kollégáinkat!

IKR Agrár Kft.

 

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Inváziós kártevők: az amerikai lepkekabóca

2018. november 6. 05:36

Az amerikai lepkekabóca Magyarországon általánosan előforduló rovarfaj. A sorozatunk következő részében e kártevő biológiájával az ellen való védekezési módokkal ismerkedhetnek meg Olvasóink. A kémiai növényvédelemben részesített ültetvényekben más kártevők ellen használt inszekticidek célzott kezelés nélkül megakadályozzák a kártétel kialakulását, viszont a zöldfelületeken az amerikai lepkekabóca évről évre visszatérő gondot jelent.

A Laudis felhasználásának lehetőségei, tapasztalatai a csemegekukorica gyomirtásában

2019. április 28. 04:46

A Laudis azon kevés gyomirtó szerek egyike, amely engedélyeztetése, regisztrációja párhuzamosan folyt a különböző termesztési célú kukoricákban (hibrid-előállító vonalak, takarmánykukorica és csemegekukorica), és felhasználási engedélyét együtt is kapta meg a különböző termesztési célú kukoricákban.

Piretroid rezisztencia – Repcefénybogár

2019. március 29. 11:37

A rezisztencia tesztek alapján Magyarországon 2017-ben a vizsgált repcefénybogár populációk több mint 91%-a (a tesztelt 35 mintából 32 minta) rezisztens, vagy kifejezetten rezisztens besorolású.

A távérzékelés felé nyitott a Syngenta, fejlesztik a növényegészségügyi adatgyűjtést

2018. április 24. 06:50

A Syngenta februárban megvásárolta a FarmShots néven alapított agrártechnológiai távérzékelésre specializálódott startup vállalkozást.