Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Ősszel kell megalapozni a következő évi magas repcetermést

Borealis L.A.T

Mint minden szántóföldi kultúránál, a repcénél is a műtrágyázás megtervezésének alapja a talajvizsgálati eredmények és a repce fajlagos tápanyagigényének ismerete.

A repce nagyon hatékonyan használja fel a nitrogént

Egy repceállomány ősszel hektáronként átlagosan 40–80 kg nitrogént vesz fel. De korai vetés, állandó, növekedést serkentő időjárás, késői télkezdet, és szerves trágyából származó nitrogén rendelkezésre állása esetén akár 130 kg nitrogént is felvehet az állomány. Fontos a megfelelő, legalább 1 cm-es átmérővel rendelkező gyökérnyak kifejlődése.

A repce  esetében már nem sokkal a kelés után megindul a termésképző szervek kialakulása. A 3–10 leveles állapottól kezdve megjelennek az oldalrügyek kezdeményei, amelyekből tavasszal az oldalhajtások és a virágok alakulnak ki. A lehetséges terméspotenciál a repce esetében így már ősszel eldől – ezért rendkívül fontos, hogy ebben az időszakban ne alakuljon ki tápanyaghiány.

Az alaptrágya kijuttatása vetés előtt célszerű, és feltétlenül dolgozzuk be a talajba. Érdemes olyan műtrágyákat használni, melyek gyorsan felvehető, vízoldható formában tartalmazzák a tápanyagokat, így a növények elegendő mennyiséghez  jutnak már a fejlődés korai stádiumában is.

Ne feledkezzünk meg a P- és K-trágyázásról sem!

A jó fagytűréshez megfelelő mennyiségű foszforra és káliumra is szükség van.

Azokon a termőterületeken, ahol szükséges a foszfor- és kálium-műtrágyázás, az NPK-műtrágyák őszi kijuttatása és bedolgozása sokkal hatékonyabb, mint a tavaszi, felületre történő NPK-szórás.

Az igen jó foszfor- és kálium-ellátottságú termőföldeken elegendő lehet a csak nitrogénnel (kénes nitrogénnel) történő őszi alaptrágyázás, esetleg egy nitrogénhangsúlyos NPK-műtrágya használata.

Mennyi tápanyagra van szüksége a repcének?

Azt mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a repcének magas a kénigénye, kb. 125 kg SO3 szükséges hektáronként. A kénszükségletet részben az őszi alaptrágyázás során, részben a tavaszi fejtrágyázások alkalmával tudjuk kielégíteni. Mivel kora tavasszal csak kevés kén mineralizálódik, azaz kerül felvehető formába a talajból, ezért számolnunk kell azzal, hogy a vegetáció megindulásakor még nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű kén.

  1. táblázat: A repce tápanyag-igénye

A táblázatban látható, hogy a repce fajlagos tápanyagigénye lényegesen magasabb, mint a terméssel ténylegesen elszállított mennyiség. Emiatt, hogy ez a jelentős mennyiségű tápanyag a repceszalma és a gyökérmaradványok formájában a területen marad a következő növény számára, illetve a gyökerek által sűrűn átszőtt talaj miatt a repce jó előveteménynek számít.

Javaslataink a repce őszi alaptrágyázására

Az elmúlt években kísérleteink egyértelműen bizonyították, hogy az NPK-alaptrágyázás magasabb hozamot eredményez, mint a nitrogénműtrágyák kizárólagos alkalmazása.

Ezért következő termékeinket javasoljuk:

300 – 400 kg/ha COMPLEX 15/15/15 + 7SO3+Zn vagy

300 – 400 kg/ha COMPLEX 14/10/20 + 10SO3

További információért látogasson weboldalunkra: Borealis L.A.T 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Jó napot zárt a párizsi gabonatőzsde

2020. május 21. 08:03

A búza kurzusa azt követően lódult meg, hogy a fekete-tengeri régióból olyan hírek érkeztek, mely szerint a terméskilátások alacsonyabbak a korábban vártnál.

A dollár gyengülése segítette a búza drágulását

2020. július 25. 11:24

Európában nem volt egyértelmű iránya a piacnak a repce és a kukorica vesztett értékéből, azonban a malmi búza és takarmánybúza jó napot zárt pénteken.

Megjelent és ingyenesen letölthető a Nufarmer Magazin őszi száma (pdf)

2019. szeptember 10. 16:34

A tarlókezeléstől a csávázáson, majd a vetésen át egészen a téli nyugalmi állapotig lépésről lépésre foglalkozunk az aktuális teendőkkel, kollégáinkon kívül gyakorló szakemberek is megosztják tapasztalataikat, javaslataikat.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420