Növénytermesztés

Repce vetőmagok jellemzői a 2019-2020-as szezonban

Agrofórum Online

A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag, műtrágya, valamint növényvédő szer piacot. Alábbi összeállításunkkal is szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akik bármelyik kutatásunkban segítségünkre voltak. 2019 őszi felmérésünkben 378 gazdaság vett részt, akik a terület 16 százalékát művelték. Mintánk megyére és repce területre is reprezentatív.

2019 őszén a repce vetésterület a Kleffmann és Partner Kft. becslése alapján 304 ezer hektárt tett ki, ami 6,6 százalékos csökkenés a 2018 őszi vetéshez képest. A csökkenéssel az 5 éve folyamatosan növekvő repce terület trendje tört meg köszönhetően az elmúlt években tapasztalt gyengébb termésátlagoknak. 2020 április-májusban pedig nem érkezett meg a várva várt csapadék, emiatt a 2020-as őszi vetésterület még tovább csökkenhet.

A területcsökkenéssel együtt pedig felerősödött az a tendencia is, hogy a repce átlagos vetéssűrűsége, vetésnormája egyre inkább csökken a széles sortávú (45-75 cm) és nagyobb tőtávolságot (20 cm) alkalmazandó modernebb termesztéstechnológiának is. Ma már nem ritka, hogy 4-4,5 hektáron vetnek el egy 1,5 millió csíra kiszerelésű zsákot. Természetesen ez nem lenne lehetséges ha a nemesítők nem helyezik előtérbe a kiváló adaptációs képességű és a széles sortávval is vethető hibridek nemesítését.

Az alábbi diagramon a fémzárolt hibrid repce vetőmagra vonatkozó adatokat láthatjuk.

Az adatok könnyebb elemzése miatt régiós szinten elemezzük az adatokat. A hivatalos Európai Uniós régiókat használjuk: Nyugat-Dunántúl (Győr, Vas, Zala), Közép-Dunántúl (Veszprém, Fejér, Komárom), Dél-Dunántúl (Somogy, Tolna, Baranya), Dél-Alföld (Bács, Csongrád, Békés), Észak-Alföld (Hajdú, Jász, Szabolcs, valamint Pest), Észak-Magyarország (Borsod, Heves, Nógrád).

Az elmúlt 3 évben a Dél-Alföldön és Észak-Alföldön csökkent leginkább a vetéssűrűség. Technológiában az országrészek között egyre kevésbé markáns a különbség, egyedül Közép-Dunántúlon stagnál a vetésnorma a három év átlagában.

Összefoglalásként elmondható, hogy a repcét termesztő gazdaságok 3 év alatt átlagosan 43 ezer maggal kevesebbet vetettek hektáronként.

A 2019 őszén vetett repce hibridek életkora

A második diagramon látható, hogy a vetett zsákszám arányában melyik életkorú repce mekkora hányadát adja a piacnak. 2019 őszén összesen 87 ezer zsák (1,5 milliós kiszerelésben) repcét vetettek el a termelők. A bevezetés évét 0. évként számoljuk, azaz azt az életkort, amikor a Kleffmann felmérésekben először jelenik meg egy repce hibrid. Az átlagéletkor 3,2 év, tehát gyorsabb körforgásúak a repce vetőmagok, mint a kukorica és napraforgó hibridek. A vetőmag piac döntő hányadát a forgalmazásban legfeljebb 5 évet eltöltött hibrid adja.

 

Inszekticid csávázás és a 2019 őszi állományban történt rovarölő szeres kezelések aránya

 

A térképen régiónként láthatjuk, hogy a vetett terület arányában régiónként milyen arányban alkalmaznak a termelők inszekticid csávázást és az őszi repce állományban rovarölő szeres kezelést. Pest megyét Észak-Alföldhöz soroltuk. Jelentősnek mondható, hogy a vetett terület 43 százalékán a rovarölővel csávázott vetőmagot mellett még állományban is kezeltek őszi kártevők ellen legalább egyszer. Ez a technológia a Dél-Dunántúli repce területeken a legelterjedtebb. A Nyugat-Dunántúli termelők bíznak leginkább az inszekticid csávázás hatástartamában és hatásspektrumában, ezzel szemben Dél-Alföldön ás Észak Alföldön területarányosan a legnagyobb azok aránya, akik csak a kártevők megjelenésekor védekeznek a kártétel ellen. Érdemes megemlíteni, hogy a tiametoxam hatóanyag korlátozása után a modern rovarölő csávázószerek akár 20-30%-os többletköltséget is jelenthetnek zsákonként. Az országos számok alapján a terület viszonylag kis hányadán (13%) nem történt sem rovarölő szeres kezelés, sem pedig rovarölő csávázást nem alkalmaztak.

Végezetül szeretnénk megköszönni a kutatásainkban résztvevő gazdáknak és szakembereknek, hogy válaszoltak kérdéseinkre. A 2020-as évre is sikeres gazdálkodást kívánunk!

Puskás Péter – Kleffmann és Partner Kft. – https://www.kleffmann.com/hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

„Nem vetettünk még Dekalb kukoricát, de az Agrofórumnak köszönhetően kipróbálhatjuk” - Nyereményjáték 2019 - III. rész

2020. március 5. 10:34

A Dekalb Magyarország által felajánlott 10-10 hektárra elegendő repce és kukorica vetőmagot jelképesen Szikszai Zoltánné tarnaörsi családi gazdálkodónak adhattuk át.

Beárnyékolja a szójabab piacát a kereskedelmi konfliktus

2020. május 23. 08:32

A búza ára közben 1,4 százalékkal csökkent, mert az oroszországi termőterületek kedvezőtlen időjárása csökkenti a globális kilátásokat.

Az exportkereslet miatt drágult a szójabab

2020. május 12. 08:46

A szójabab piacán az amerikai termékek legfontosabb vásárlójának, Kínának az aktivizálódása és a főbb termőterületeken várható fagyos időjárás okozott drágulást.

Kedvezőbb időjárás várható, csökkentek az árak

2020. július 15. 05:38

Párizsban nem volt jó napjuk a befektetőknek, a kukorica kivételével mindegyik fontosabb agártermék kurzusa csökkent.