Növénytermesztés

Repcevetést megelőző talajmunkák – Tarlóhántás, szántás, elmunkálás, tömörítés

Agrofórum Online

 Az őszi káposztarepce sikeres termesztése nem képzelhető el jó minőségben elvégzett alapozó talajmunkák hiányában. A repce a növényvédelem mellett ugyanis a talaj kultúrállapotára is kifejezetten igényes növény.

A jó minőségű talajmunkák elősegítik a növényvédelem eredményességét. Fontos előfeltétel az alkalmas talajnedvesség-tartalomnál történő művelés, valamint a lehető legtöbb nedvesség megőrzése a talajban. Súlyosbító tényezőt jelent, ha a térségre jellemző átlagos évi csapadékmennyiség töredéke hullik le, továbbá annak időbeli eloszlása is kedvezőtlen. A repce igényeit kielégítő gyökér- és vetőágy készítése tehát a körülményekhez észszerűen időzített technológiák alkalmazását teszik szükségessé.

Tarlóhántás

A repcevetésre való felkészülés már az előveteményben való gondos gyomirtással kezdődik. Olyan hatóanyag kombinációkat kell alkalmazni, amelyek már az elővetemény gabonában visszaszorítják a repcében nehezen irtható gyomokat (Descurainia, Sinapis, Galium spp.). A repce jó előveteményei közé tartoznak azok a nyár közepéig lekerülő növények, amelyek betakarítása után elegendő idő marad a talaj előkészítésére. Fontos megemlítenem, hogy az elővetemény ne legyen a repcével közös betegségekre fogékony vagy ezt hordozó növényfaj (pl. napraforgó).

Az elővetemény lekerülése után folytatni kell a gyomok elleni védekezést. Sekély tarlóhántással kell elősegíteni a gyomkelést, majd azokat az intenzív növekedési szakaszukban totális gyomirtással leperzselni. Kémiai védekezés helyett az újbóli sekély tárcsás művelés is megoldást jelenthet a magról kelő gyomok ellen.

A tarlóhántás másik célja az apróra szecskázott növényi maradványok egyenletes bekeverése a talaj felső rétegébe, úgy, hogy a felszínen is hagyunk jótékony takarónak. Mivel ezzel az eljárással megszűnnek a felszínre vezető talajkapillárisok, hőszigetelő és nedvesség-visszatartó réteg alakul ki. Hántatlanul hagyott (vagy szakszerűtlenül hántott) talajban ellenben elmarad a biológiai beéredés. Sűrű vetésű növények tenyészidőszakában jellemző az ún. beárnyékolási érettség kialakulása a talajban. Egyes termőhelyeken azonban előfordul, hogy a már tavasszal kezdődő csapadékhiányos időszak miatt e kedvező hatás előnye csupán a legkorábban betakarított növények (pl. takarmánykeverékek, zöldborsó, őszi árpa) talaján használható ki (1. kép).

1. kép: Őszi árpa tarlóhántásakor tapasztalható nyirkos, morzsás talajállapot csernozjom barna erdőtalajon
(Tabajd, 2013. július 1.)

Mindazonáltal a tarlóhántást akkor is el kell végezni közvetlenül a betakarítás után, ha a beárnyékolási érettség már megszűnt. A tarlóhántás legjobb eszköze a rövidtárcsa, amelyen a két sík- vagy enyhén gömbsüveges lapokból álló tárcsasort tömörítő henger követi. Az eszköz legfőbb előnyét a hagyományos tárcsával szemben az egyedi lapfelfüggesztés adja, ezáltal mérsékelt tömörítő és porosító hatással dolgozik – vagyis kíméli a talaj szerkezetét. A biológiai beéredés a már 0-10 cm mélységű hántás nyomán is bekövetkezik.

Szántás, elmunkálás, tömörítés

Egyes évjáratokban bőséges csapadék hullik júliusban – a betakarítás heteiben, vagy azt követően. Ilyen volt 2008, 2014 és 2016 nyara is. Ekkor célszerű a tarlóhántás után, vagy helyette elvégezni az alapművelést – főként repce alá. Bár ez ellentmond a megszokott technológiának, tapasztalataink szerint mégis jobb minőségű talaj készíthető ily módon a repce számára. Bár a korai alapművelés felszínét még több menetben lehet gyommentesen tartani vetésig, ám ily módon jelentősen gyérül a talaj gyommagkészlete. Az eredményül kapott kellően ülepedett, morzsás gyökérágyat pedig meghálálja a repce. Az alapművelés eszközének megválasztása függ a termőhelyi és egyéb agronómiai körülményektől.

Számos esetben előnyt kap a szántás. Annak, aki szánt, tudnia kell, hogy a tervezett munkamélységig beázott talajt lehet csak kár nélkül szántani. Ennek hiányában több időt kell várni a tarlóhántás után a talaj beéredésének elérésére. Kiszáradt talaj művelésekor ugyanis a fizikai degradáción túl a talaj biológiai élete is károsodik. Beéredett talajt viszont többnyire csökkent energiaigénnyel, mérsékeltebb eszközkopással és kevesebb talajszerkezet károsítással lehet megművelni.

Ekkor kedvező lesz a szántás minősége, az egyengető és tömörítő elemek munkája kifogástalan, akár egyszerű eszközkapcsolat esetén (eke-simítóvas-gyűrűshenger). Amely talajon a beázott, beéredett rétegnél mélyebben szántanak, rögös felszín kaphatnak. Az elporosított feltalajt a szél elhordja, az esővíz el-, illetve lemossa. A lemosódó por- és ásványi frakciók fokozzák a művelt talajréteg tömörödésre való hajlamát. Mind a talaj beéredését, mind a beázott réteg mélységét, egyszerűen és gyorsan ellenőrizhetjük ásópróbás vizsgálattal. A szántás felszínét azonnal el kell munkálni, és mellette tömöríteni is, akár egy, akár külön menetes eljárással (2. kép).

2. kép: Egyszer hántott tarló szántása és azonnali külön menetes elmunkálása
(Tabajd, 2014. augusztus 5.)

A tömörítéssel szabályozható a talaj biológia élete. Kiemelt fontosságú tehát tömörítést végezni minden művelést követően, mivel ennek hiányában a bolygatott talajrétegben túlságosan nagymértékű marad az átlevegőzés. Nem csupán jelentős nedvességvesztéssel kell ekkor számolni, hanem a levegőkedvelő mikroszervezetek felélénkült tevékenysége révén a talaj humuszkészletének fogyásával is. Őszi káposztarepce esetében kiemelt szerepet kap a szántás azonnali elmunkálása, mivel ez a morzsás magágy kialakításnak alapfeltétele. A neonikotinoid tartalmú csávázószerek engedélyének felfüggesztése okán az őszi káposztarepcében kétségtelenül a jó minőségű, elmunkált szántás bizonyul a leghatékonyabb preventív agrotechnikai védekezésnek növényvédelmi szempontból. A szármaradványokat a talajba forgatva megakadályozható a károsítók elszaporodása a területen. Amennyiben a gazda nem tud jó minőségű, elmunkált szántást végezni, alkalmazzon inkább valamilyen lazító eljárást.

Fotó: A szerző és munkatársainak felvételei

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Az Amazone 457 millió euró forgalmat ért el 2017-ben

2018. január 29. 15:22

A 2017-es üzleti évben tovább gyarapodott az Amazone vállalati csoport. A konszolidált éves forgalom 457 millió euróra nőtt, mely esetében a kereskedelmi forgalmat nem vesszük figyelembe. Ez rekord-érték a vállalat történetében.

„Néhány táblánkról több követ szedünk le, mint búzát” - Az első magyarországi ELHO kőfelszedő a Sümegi vár tövében

2020. május 6. 13:19

Nem kis munka a sokszor focilabda, alkalmanként MTZ elsőkerék méretű kövek összegyűjtése a mezőgazdasági területekről, ám elengedhetetlen. Az ilyen műveletekre szokták azt mondani, hogy „szükséges rossz”. Ezekből pedig érdemes kihozni a legjobbat, a legtöbbet. Így van ez Tóth Tamás egyéni vállalkozónál is, a Veszprém megyei gazdálkodónál ugyanis nagyon komoly járulékos költségeket okoznak a helyi viszonyok.

Lazítás és a beveretlen patkószeg esete

2020. június 9. 12:02

Az egyenesgerincű lazító több apró fejlesztése mellett olyan szerszámmegfogást kapott, mely átszerelhetővé teszi a lazítókések elrendezését.

Multiva magágykészítő kombinátorok - A minőség jegyében

2018. február 27. 10:36

A Multiva mezőgazdasági gépeket hosszú élettartamra, és az agronómiailag elérhető legmagasabb hozamok biztosítására tervezték.