Növénytermesztés
Fizetett tartalom

RLMS – Új rezisztencia gén a repce fómás betegségével szemben

KWS Magyarország Kft.

A fómás levélfoltosság és szárrák az őszi káposztarepce legfontosabb betegsége egész Európában. A kórokozó ivartalan alakja a Phoma lingam, ivaros alakja Leptosphaeria maculans.  Ez a gombás megbetegedés szinte minden évben már ősszel megjelenik a fiatal repce állományok lombozatán. 

A KWS repce hibridek új tulajdonsága

Ősszel és télen, fagymentes időben a repce levelei nedvesek, a fertőzés lassan, de folyamatosan terjedhet. A repce szárfertőzését követően megszűnik a szár víz és tápanyagszállító képessége, ami kényszeréréshez és a növény megdőléséhez, szártöréshez vezet.  A betegség terjedésében nagy szerepet tölt be az állomány betakarítás utáni helytelen tarlókezelése. A fertőzött növényi részeken képződő szaporítóképletek akár 10 évig is megőrzik életképességüket. Európa fertőzéssel leginkább sújtotta területein a betegségre fogékony hibridek terméskiesése az 50%-ot is elérheti.  A gazdálkodók hibrid választása meghatározó jelentőségű. A betegségnek ellenálló hibridek jelentősen csökkenthetik a termésveszteséget.  A hibridek kórokozók elleni védelmének legfontosabb módja a kvantitatív rezisztencia mellett specifikus rezisztenciagének alkalmazása.

  • Kvantitatív rezisztencia: Alap rezisztenciának is nevezhető, ami több gén együttes hatásán alapszik. A növények megfertőződhetnek. A kórokozó tünetei megjelennek a levélen, de a betegség fejlődése lelassul a növényben. A gyökérnyaki nekrózis kiterjedése csökken, hatása a termésveszteségre kisebb lesz. Minden új repce hibrid rendelkezik ezzel a típusú rezisztenciával.
  • Specifikus rezisztencia: A megbetegedés már a fertőzés kezdetén blokkolva van, ezért teljes védelmet nyújt a kórokozó adott rassza ellen. A gomba még a levélbe sem tud bejutni. A specifikus rezisztencia géneket Rlm géneknek nevezik.

A napjainkban alkalmazott rezisztencia gének megfelelő védelmet nyújtanak fómás megbetegedés ellen. Azonban Németországban és Franciaországban azt tapasztaltuk, hogy azokon a területeken, ahol erős fertőzésnek vannak kitéve a repce állományok, a kórokozó kezd ellenállni a piacon gyakran alkalmazott rezisztencia géneknek.

Az RlmS rezisztencia gén a fóma elleni védelem legújabb generációja és csak a KWS repce hibridekben érhető el. A tesztek bizonyították, hogy az új RlmS gén maximális védelmet nyújt a fóma azon rasszaival szemben is, amelyek más rezisztencia géneket már legyőztek

Hogyan ismerem fel a betegség tüneteit?

A fómás levélfoltosság részleges levélszáradást okoz. Az első tünetek már ősszel szikleveles repcén felismerhetők. A fertőzött leveleken kezdetben világos kerekded foltok jelennek meg, bennük fekete pontokkal (piknídiumok). Az alsó leveleken sárgás, barna elszíneződés tapasztalható jól körülhatárolható foltokkal. A fertőzés miatt a leveleken klorózis lép fel, ami tél beállta előtt részleges levélelhalást okoz, de általában a tavaszi növekedést minimális mértékben befolyásolja. A kórokozó az elhalt leveleken képezi ivaros termőtesteit, amelyek aszkospórái tavasszal újabb fertőzési forrást képeznek.

Fómás levélfoltosság (Fotó: KWS)

Tavasszal a szár alapi részén a gyökérnyaknál kis sötétbarna vagy fekete foltok válnak láthatóvá, amelyek tovább fejlődve a szár szövetében barna, fekete színű rákos sebeket okoz. A betegség előrehaladtával gyengül a szár, megszűnik a növény tápanyagellátása, ami kényszeréréshez, megdőléshez és a növény pusztulásához vezet. Előfordulhat, hogy a betegség a becőszintre is eljut, ahol a szemek megfertőződve másodlagos fertőzési forrássá válnak.

Betegség megelőző intézkedések

A legjobb megoldás a kórokozóval szembeni ellenálló vagy rezisztencia génekkel rendelkező (RlmS) hibridek termesztése, az agrotechnika számos elemének alkalmazásával összhangban. A termőhely kiválasztás, tarlóápolás, fertőzött növényi részek mély aláforgatása, fogékony gazdanövények, özön- és gyomnövények elleni hatékony védekezés csökkentheti a betegség előfordulását. A repce vetését kerülni kell olyan táblákon, ahol betegségre fogékony volt az elővetemény. A kórokozó továbbfertőzhet tarlómaradványokon keresztül. Törekedjünk a fertőzött növényi részek minél mélyebb alászántására, elősegítve ezzel azok gyorsabb lebomlását.

Hogyan küzd a KWS a repce fómás betegsége ellen?

 Az őszi káposztarepce hibridek eltérő védelmi mechanizmusokkal rendelkeznek fóma ellen. A KWS-nél úgy döntöttünk, hogy mind az egy génen alapuló (specifikus), mind a több génen alapuló (kvantitatív) rezisztenciát felhasználjuk a védekezésben.

Kvantitatív rezisztencia

 A kvantitatív rezisztenciáért több gén felelős. Összetett és jó védelmet nyújt a fóma különböző rasszaival szemben. Fertőzést követően ősszel megjelennek a betegség tünetei a leveleken.  Annak ellenére, hogy jelentkeznek a fóma fertőzés tünetei, a kvantitatív rezisztenciával rendelkező növények nem reagálnak termésveszteséggel a betegségre. A poligénes rezisztencia alkalmazása új hibridekben nagyon összetett folyamat. A nemesítőknek a tesztek elvégzéséhez több évre és számos helyszínre van szükségük, hogy a rezisztenciával rendelkező hibridek valóban ellenálljanak a betegséggel szemben. Ezért az egy génen alapuló rezisztencia kissé háttérbe szorítja a poligénes rezisztenciát. A vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy a kvantitatív rezisztencia összetett védelmi mechanizmusát a kórokozó nem képes olyan gyorsan „áttörni”.

 Specifikus rezisztencia 

A rezisztenciáért egy gén felel. A nemesítés célzott formája, ami a kórokozó meghatározott rassza ellen nyújt védelmet. A fertőzést már a kezdetektől kezdve blokkolja, ezért teljes védelmet nyújt a kórokozó adott rasszával szemben. A fertőzés nem tud bejutni a növénybe. A specifikus rezisztenciával rendelkező hibridek levelein ősszel lényegesen kevesebb tünet tapasztalható. A specifikus rezisztencia géneket nevezzük Rlm-géneknek. Kísérleteink bizonyították, hogy az új RlmS gén teljes védelmet nyújt a repce fómás levélfoltosság és szárrák betegsége ellen.

Jobb oldalon az RLMS fóma rezisztenciával rendelkező FELICIANO KWS, a baloldalon egy sztenderd fóma rezisztenciával rendelkező versenytárs repce hibridje látható. Fotó: KWS Franciaország, 2020. június

Az új rezisztenciagén a tarlórépa egy vad változatából (Brassica rapa ssp. sylvestris) származik. A nemesítési munka 2004-ben kezdődött és 14 év telt el, mire az új génnel rendelkező hibridek bevezetésre kerültek. Az ellenállóképességet tavaszi repcében sikerült először létrehozni. Ez a vonal került keresztezésre más kiváló agronómiai tulajdonságokkal rendelkező (olajtartalom, terméshozam) vonalakkal.

Több éves, kiváló genetikai háttérrel rendelkező KWS vonalak visszakeresztezését követően sikerült a betegséggel szembeni ellenállóképességet kialakítani új hibridekben. A FELICIANO KWS az első hibrid, amely a 14 éves nemesítési programból piaci bevezetésre került.

A FELICIANO KWS fómás betegséggel szembeni rezisztenciája egy teljesen új rezisztencia génre, az RlmS-re épül. A FELICIANO KWS kettős előnnyel rendelkezik, erős betegségekkel szembeni védelem és magas termés jellemzi. Bárhol termeszthető, ahol fóma fertőzéssel kell számolni vagy a betegség komoly problémákat okozott az elmúlt években.

Megújult repce portfóliónkkal minden termelői igényt ki tudunk szolgálni és a repcét érintő kihívásoknak meg tudunk felelni!

Részletekért hívja területi képviselőinket! 

KWS Magyarország Kft.
www.kws.hu
www.facebook.com/KWSMagyarorszag

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Szójabab: a vártnál jobbak a betakarítási adatok

2020. szeptember 25. 06:33

Az amerikai kukorica- és szójabab árak több mint egy hetes mélypontra csökkentek, a befektetők realizálták a legutóbbi emelkedésből származó nyereséget.

A búza ára 6,6 százalékkal zuhant egy hét alatt

2020. augusztus 11. 06:36

A kínálati kilátások a búza piacára is nyomást gyakoroltak és az ár egy hónapos mélypontra esett pénteken.

A tarlórépa sárgaságvírusa (TuYV)

2020. május 22. 04:37

Az elmúlt évek elhúzódó meleg őszi időjárása kifejezetten kedvezett a levéltetvek, különösen a zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae) elszaporodásának. A zöld őszibarack-levéltetű a tarlórépa sárgaságvírusának legfőbb vektora.

Folytatódott a szójabab árának menetelése

2020. szeptember 18. 08:02

Az amerikai szójabab meghosszabbította a több napos ralit, az 1,6 százalékos áremelkedés újabb, kétéves csúcsot jelentett.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420