Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Számoljon a szármaradványokkal! – Okszerű talajerő-gazdálkodás

 Malagrow Kft.

A magas szintű talajerő-gazdálkodást nemcsak a modern talajművelő gépek okszerű használatával érhetjük el, hanem olyan mikrobiológiai készítmények segítségével is, mint például a szárbontó baktériumtörzsek. Manapság azok a termelők, akik nemcsak növény-, hanem talajszemléletű gazdálkodást is folytatnak, nem kerülhetik meg az ilyesfajta mikrobiológiai inputanyagok alkalmazását a technológiájukban.

A Malagrow portfóliójában is megtalálható egy cellulózbontó készítmény, a Cell’Buster. Használatával a kultúrnövény betakarítása után kezelhető a tarló, felgyorsítva ezzel a szármaradványok egyébként igencsak lassú (2–3 éves) lebontását, valamint elősegítve a fontos növényi tápanyagok feltáródását. Vizsgálatok igazolják, hogy a Cell’Buster akár néhány hónap alatt képes a szármaradványok lebontására, melyek így várhatóan a kezelést követő év tavaszára lebomlanak, tehát nem gátolják a tavaszi kultúrák magágyának elkészítését. A vetésforgóban soron következő növénykultúrának ezáltal értékes tápelemek válnak hozzáférhetővé, mindez természetesen szerves formában. A növényi forrásból felszabaduló tápanyagokon kívül a Cell’Buster-ben lévő és a talajban található mikroorganizmusok a kijutatott műtrágyák hasznosulását is pozitívan befolyásolják. Ennek köszönhetően növelni tudjuk a műtrágyázás hatékonyságát, hozzájárulva ezzel a magasabb termésszint eléréséhez.

 Jótékony „mellékhatás”

 Azáltal, hogy a növényi maradványok gyorsabban bomlanak le a talajban, rövidebb ideig biztosítanak táplálékforrást a talajban áttelelő patogén szervezetek számára is. A talajból támadó kórokozó gombák fertőzési erősségét leginkább a visszamaradt tarlómaradványok mennyisége és minősége, valamint a talaj, és annak művelési módja határozza meg. A Cell’Buster készítmény alkalmazása és a talajművelési mód helyes megválasztása jelentősen csökkentheti pl. a Fusarium fertőzés mértkét. A forgatás nélküli (no-till) művelésnél a talajfelszínen ottmaradó szármaradványok jelentik a legjelentősebb fertőzési forrást, s ezen szántással is csak néhány százalékot lehet javítani. A Cell’Buster hatékonyan bontja a szármaradványokat és ezáltal korlátozza a kórokozók szaporodó képességét, csökkentve a fertőzési nyomást. Forgatásos talajművelési mód esetében tehát erősen javasolt, forgatás nélkülinél szinte elengedhetetlen a Cell’Buster technológiába való beillesztése.

Miért válassza a Cell’Buster-t?

 A Cell’Buster szilárd, por állagú cellulózbontó baktérium készítmény, melyben a baktériumok tokozott állapotban találhatók meg és a termék tartalmazza a felszaporodásukhoz szükséges tápanyagot (Calkonutrium) is. Szilárd halmazállapotának köszönhetően eltarthatósága 24 hónap, ennek köszönhetően meglehetősen széles a termék felhasználásának a lehetősége (a maradék később is felhasználható) és az eltarthatósága is. A Cell’Buster könnyedén beilleszthető bármilyen technológiába, plusz gépesítést nem igényel.

A készítmény kétféle Lactobacillus törzset tartalmaz, s ez nagyfokú stabilitást biztosít, ugyanis az egyik a szárazabb, levegősebb körülményeket kedveli, a másik pedig a nedvesebb, levegőtlenebb körülmények között aktív. Ennek következtében a készítmény igen széles talajhőmérsékleti tartományban (10-50 °C) és tág pH-értékek között (pH 5,5-7) is alkalmazható.

 Malagrow Kft.

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

ELÉG VOLT AZ ASZÁLYBÓL? VAGY MÉG MINDIG NEM???

2020. június 22. 08:55

Sajnos ez a tavasz is a csapadékhiánytól visszhangzott, amit még mindig hallani, amikor az aratásra, a búza és repce várható terméseredményeire gondolunk, pedig most már bőven esik Medárd óta, ami a kalásznak már nem kellene, ellenben a kukorica és napraforgó a szójával karöltve hálásan fejlődik.

Minimalizáljuk a termőtalaj vízveszteségét – használjunk Mulcsmestert!

2020. június 25. 12:03

Ahogy mindnyájan tapasztaljuk, évről évre szélsőségesebb időjárással kell megbirkóznunk, s ez különösen nagy kihívások elé állítja a gazdálkodókat. Egyre inkább elsődlegessé válik a talaj vízveszteségének minimalizálása, s az értékes tápanyagok hatékonyabb megtartása, s erre kiváló munkaeszköz a mulcskultivátor.

Arankát is irtani kell

2019. július 10. 11:07

Az aratási munkálatokat jó ütemben lehet végezni, kivéve az olyan területeket, ahol nyári záporok, zivatarok, helyenként pedig felhőszakadás szakította félbe a betakarítást.

A szármaradványban rejlő értékek

2019. augusztus 14. 08:38

A talajművelés sikere az időzítésen, az agrotechnikai eljárásokon és a megfelelő talajéleten múlik. Ahhoz, hogy jelentősebb mennyiségű szerves anyag kerüljön a termőföldbe, a tarlómaradványokat is a talajba kell forgatni, de a szármaradványok csak mikrobák segítségével képesek lebomlani.