Növénytermesztés

Vadkárelhárítás: kémiai módszerrel is lehetséges!

Agrofórum Online

Annak ellenére, hogy számtalan vadkár elhárítási módszer közül választhatunk, közel sem tartozik a „megoldott” feladatok közé a vadkárelhárítás. A hazai gazdálkodók továbbra is a hagyományos mechanikai védekezést részesítik előnyben, kevéssé élnek olyan alternatívákkal, mint pl. a kémiai vadkárelhárítás. Mi ennek az oka? Többek között erről kérdeztük Dr. Jánoska Ferencet, a Soproni Egyetem Vadgazdálkodási és Gerinces Állattani Intézetének docensét.

Mit értünk a „kémiai vadkárelhárítás” kifejezésen?

Kémiai vadkárelhárítás alatt valamilyen vegyi anyaggal történő, szaghatású vagy ízhatású szerrel való vadkármegelőzést értünk.

Milyen lehetőségei ismeretesek?

A kereskedelmi forgalomban elérhető termékek széles választékúak. Vannak olyan szerek, amelyek tasakos kiszerelésűek, és meghatározott távolságokra kell egymástól kihelyezni azokat. Vannak olyan szerek, amelyek folyadékok, és ebben az esetben rongyot, szivacsot kell átitatni a folyadékkal. Vannak olyan kémiai szerek, amelyek közvetlenül a védendő növényre viendők fel (krémek, paszták). Mivel jórészt szaghatáson alapulnak, fontos a terület teljes védelme, azaz minden oldalról való körbevétele. Erős uralkodó szélirány esetén alkalmasak a terület „beszelelésére”, azaz a rendszerint erős szaghatású anyaggal folyamatosan elárasztjuk a védendő növénykultúrát.

Hazánkban milyen mértékben elfogadott, elterjedt a kémiai vadkárelhárítás az egyéb lehetőségekhez viszonyítva?

Hazai viszonyok között, úgy gondolom, a kémiai vadriasztó szerek használata nem annyira elterjedt, mint a hagyományos mechanikai védelem (kerítés, villanypásztor stb.) alkalmazása. Ennek oka megítélésem szerint az lehet, hogy nincsenek olyan hazai egzakt vizsgálatok és eredmények, amelyek e szerek hatékonyságát (elfogulatlanul) igazolták volna. Külföldi tapasztalatok szerint a kémiai vadkárelhárítás hatékony módszer, de mivel eltérő ökológiai viszonyok és eltérő nagyságú vadállomány mellett használták, a hazai alkalmazhatóság sokak szemében kérdéses. Ez a félelem azonban jórészt alaptalan.

Milyen esetekben javasolt a kémiai vadkárelhárítást alkalmazni?

Alapesetben kisebb területű, ugyanakkor magas értékű kultúrák védelmére ajánlatos használni e szereket. Egyes típusaik azonban jól használhatók nagyobb kiterjedésű földterületek védelmére is. Minden esetben szükséges a szer hatékonyságának folyamatos vizsgálata, pl. a vadváltók használatának ellenőrzése a kihelyezést követően.

Mire kell fokozottan figyelni az alkalmazásuk során? Milyen korlátai vannak a használatuknak?

A legtöbb szer esetében fokozottan figyelni kell a használati utasításban rögzített hatékonysági időkorlátokra. Ez terméktől, gyártmánytól függően, 2-4 hetes időintervallumot jelent. Esetenként, egyes termékeknél gondot jelenthet a vad hozzászokása, ilyenkor más összetételű anyaggal kell ismételni a kezelést. Amennyiben a terméket eső éri, hatékonysága csökkenhet, ezért egyrészt a kihelyezési formával védeni kell az esőtől, másrészt, ha megázik, cserélni kell.
Ugyancsak fontos, hogy a termékek általában nagyon erős szaghatással rendelkeznek, több termék az emberi izzadtságszag sokszoros koncentrációjával „operál”. Alkalmazásuk során ezért védőmaszk, illetve váltó munkaruha használata kiemelten fontos.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Mediátorok segíthetnek vadkárok esetén

2019. február 8. 12:16

A feszültségek csökkentése, kezelése érdekében kiemelt jelentőségű hogy minden érintett fél a vadkár megelőzésére koncentráljon.

Egységes vadkárfelmérési útmutató készül

2019. január 9. 13:03

A vadállomány nemzeti érték és a természetes életközösségek része, megjelenése nem tekinthető rendellenességnek a mező- és erdőgazdasági területeken. Ezzel együtt azonban kiemelt figyelmet kell fordítani a vadkárok korrekt felmérésére és kezelésére is.

Jelentősen csökkenhetnek a vitás vadkárügyek? - Szakembereket kérdeztünk

2019. február 18. 07:07

Elkészült az egységes mezőgazdasági és erdei vadkárfelmérési útmutató, párbeszéd nélkül ugyanakkor nincsen hatékony vadkárelhárítás, és a konfliktusok is csak elmélyülnek - derül ki az Agrofórum legújabb videójából.

Középpontban a vadkárfelmérési útmutató

2018. november 30. 09:11

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos gazdatájékoztató rendezvénysorozatot szervez az új vadkárfelmérési útmutatóról.