Növényvédelem

A hernyók az egyszerűbb utat választották

Agrofórum Online

Számtalan faj esetében – beleértve az embert is – a bélrendszerben található hasznos mikroorganizmusok egyéb szerepük mellett az emésztést segítik, részt vesznek az anyagcsere-folyamatokban. A mikrobiom létezése az élővilágban úgy tűnik, hogy általános. Ezt a feltevést kérdőjelezték meg a Colorado Egyetem kutatói.

A körülbelül 180 ezer fajt magába foglaló lepkék rendje sok kutatás témájául szolgált, de az a kérdés, hogy a lárvák bélrendszerében találhatók-e hasznos mikroorganizmusok még megválaszolásra várt. A növényevők között e szimbiózis előfordulása általános, hiszen az esetenként kemény és rostban gazdag táplálék emésztésében gyakran fontos szerep jut a baktériumoknak és a gombáknak. Ebből adódóan feltételezték a kutatók, hogy ez a hernyók esetében sincs másként. A vizsgálat célja eredetileg a mikrobiom működésének alaposabb megismerése volt, azonban meglepő eredmény született.

Amerika számos pontján begyűjtött hernyóürülék és a táplálékul szolgáló levél DNS-kivonatát hasonlították össze a vizsgálat során. Kontrollként más állatfajokból származó mintákat is felhasználtak. Megállapították, hogy a hernyóeredetű minták 50 ezerszer kevesebb mikrobát tartalmaztak, mint az egyéb állatokból származók. Amennyiben a hernyóürülék és a tápláléknövény mikrobatartalmát vetették össze, az rajzolódott ki, hogy a hernyókban gyakorlatilag azok a baktérium- és gombafajok fordultak elő, melyek a növényen is megtalálhatók voltak. Mindez azt jelenti, hogy ezeket a hernyó a táplálékkal együtt egyszerűen lenyelte. Az összehasonlításként használt állatfajok esetében azt tapasztalták, hogy a táplálékukon előforduló mikrobaközösség nagy mértékben eltért a bélrendszerükben találhatótól.

A vizsgálat következő kérdése az volt, hogy miként fejlődnek a hernyók a steril, mikrobáktól mentes környezetben. Ennek érdekében az elkülönített lárvákat olyan antibiotikumokkal kezelt táplálékkal etették, amelyek a bélrendszerükben esetleg előforduló mikrobákat elpusztítják. Azt tapasztalták, hogy a mikrobiom teljes hiányában is kitűnően fejlődtek a hernyók, míg a kontrollként használt állatcsoportok tagjainak fejlődése lassult, esetenként a pusztulásuk volt megfigyelhető.

Az eredményekből az következik, hogy a hernyók számára a folyamatos táplálkozást megkövetelő életmód mellett nem „éri meg” hasznos baktériumokkal, gombákkal szövetkezni. Ennek az a magyarázata, hogy a szimbiózis számos haszna mellett sebezhetővé teszi az állatokat, hiszen bizonyos mennyiségű tápanyagot elvonnak, illetve a mikrobiom változása során betegséget okozó fajok is felbukkanhatnak. Ha a hernyók speciális mikrobiommal rendelkeznének, a növényvédelem eszköztára is kibővülhetne, hiszen célzott kezeléssel a szimbionta mikroorganizmusok pusztításával lehetne gyéríteni a kártevőt. A hernyók egyszerű életmódja bizonyos fokú védelmet jelent számukra – olvasható a világhálón.

A hernyókból fejlődő lepkék bélrendszerében már megtalálhatók hasznos mikrobák, ezek feltérképezése a kutatócsoport jövőbeli tervei között szerepel.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Milyen kártevő okoz háromszög alakú elváltozást az ostorfa levelein?

2019. október 22. 05:38

B. Katalin kérdése: Ostorfám levelein furcsa, háromszög alakú elváltozásokat figyeltem meg. Mi károsíthatta az ostorfát?

Mi rágja a rózsám leveleit?

2019. augusztus 17. 05:37

V. Erzsébet kérdése: A rózsák levelein szép sorban függeszkedve zöld testű, sötét fejű hernyók rágnak. Milyen károsítók ezek? Miként védekezhetek ellenük?

Miért lyukas a szelídgesztenye termése?

2019. szeptember 22. 04:36

K. Ibolya kérdése: Szelídgesztenyém termései elkezdtek potyogni és néhányukon lyukakat találtam. Mi okozza ezt?

Mi bántja a mandula termését?

2020. augusztus 3. 06:22

F. Klára kérdése. Mézgásodást figyeltem meg mandulám termésein, melyek sajnos idő előtt le is hullanak. Mi bánthatja a terméseket?