Növényvédelem
Fizetett tartalom

A kukoricamoly kiiktatásával jövedelmezőbb lehet a kukoricatermesztés

FMC-Agro Hungary Kft.

A kukoricamoly károsítása a kukorica termésmennyiségét és a minőségét is veszélyezteti. A célzott védekezéssel ezeket a veszteségeket csökkentheti a termelő, ezzel párhuzamosan a jövedelmezőséget is javíthatja. A hatékony védekezés jelentős árbevétel-növelő technológiai elem lehet.

A megfelelő időzítés 

Az FMC idén is országos rovarcsapda-hálózatot működtet a kukoricamoly megfigyelésére, a fogási eredmények az Evalio® AgroSystems weboldalán megtekinthetőek. Az alkalmazásban található rajzásdiagramok segítik a termelőt az optimális védekezési idő kiválasztásában.

A kártevő első nemzedéke elleni védekezést a rajzáscsúcs kialakulása után 6-8 nappal kell elvégezni, a lárvák kelésének idején. A tartamhatással és felszívódó tulajdonsággal rendelkező Coragen® rovarölő szer használatával a hatékony védekezési időintervallum akár 3-4 héttel is megnyújtható. Egyes termőhelyeken a 2. nemzedék óriási egyedszáma miatt ismételt védekezésre is szükség lehet.

A fertőzés mértékének meghatározása

 A kukorica bejárásával és a károsított tövek megszámolásával állapíthatjuk meg a védekezés szükségességét. Ha a károsított tövek száma eléri a 20%-ot, a védekezéssel megmentett termés a növényvédő szer és kijuttatásának költségét fedezi. Nagyobb fertőzés esetén jelentős megtérülésről beszélhetünk, azaz jövedelmezőbb kukoricatermesztésről.

A rovarölő szer kiválasztása

 A Coragen® rovarölő szer hatékony megoldás a kukoricamoly ellen. Tartamhatásából eredően a kijuttatást követő 12-14 napon keresztül a lárvák mindegyike találkozik a szerrel, majd elpusztul. Kontakt- és gyomorméregként a növényi részekbe felszívódva és a növény felületén is megkötődve garantálja a rovarölő hatást. A lárvák teljes pusztulása a kezelés után 2-4 nappal bekövetkezik. Időjárástól függetlenül használható, a permetlé beszáradása után szinte azonnal folytatható kézi munka a kukoricában. Kíméletes a hasznos élő szervezetekre, méhekre is.

Coragen® kezelés után elpusztult kukoricamoly (Mezőhegyes, 2019)

 A megmentett termés

 Az üzemi kezelések többlettermései önmagukért beszélnek: 4 év 21 helyszínén végzett mérések eredményeképpen a fertőzési szint függvényében a megmentett termés 400-1200 kg között realizálható.

A minőség védelme

 A kukoricamoly-lárvák rágásának nyomán a kukoricacsövek sebzéseinek környezetében kórokozók jelennek meg, majd azok toxinjai. A toxinok egészségkárosító hatásukon túl nehezítik a kukorica értékesítését, csökkentik a felvásárlási árat. A probléma megelőzésének leghatékonyabb módja a rovarok elleni védelem.

Egy 2019-es vizsgálat során három kezeletlen mintát hasonlítottak össze a kukoricamoly első nemzedéke ellen Coragen® rovarölő szerrel kezelt mintákkal. A száraz időjárás ellenére a rovarrágott csövek toxintartalma jelentős volt, míg a Coragen® rovarölővel védett, rágásmentes csövek esetén toxintartalmat nem mutattak ki.

Minta DON (mg/kg) AFB1 (mg/kg) FB1 (mg/kg) T2 (mg/kg) ZEA (mg/kg)
KEZELETLEN (siló) 2,9 <LOD 0,7 0,005 0,5
KEZELETLEN NEM HŰTÖTT 2,9 <LOD 20,7 0,11 <LOD
KEZELETLEN HŰTÖTT 9,6 <LOD 8,4 0,17 <LOD
Coragen® KEZELT (siló) <LOD <LOD <LOD <LOD <LOD
Coragen® KEZELT NEM HŰTÖTT <LOD <LOD <LOD <LOD <LOD
Coragen® KEZELT HŰTÖTT <LOD <LOD <LOD <LOD <LOD

Kezeletlen és Coragen® rovarölővel kezelt kukoricacsövek toxintartalma (<LOD=kimutatási határérték alatt)

(Forrás: Food Spektrum Nonprofit Kft., 2019)

 A gyakorlati tapasztalatokat összegezve elmondható, hogy a kukoricamoly-károsítások megakadályozásával jó termést és egészséges kukoricát lehet betakarítani a Coragen® kezelés eredményeként.

Aktuális

Az idén különösen korán, május 16-án észleltük az első kukoricamoly imágók megjelenését az FMC rovarmonitoring csapdahálózatában. Országszerte megjelent már a kukoricamoly, az enyhe tél és a száraz tavasz következtében mintegy 10 nappal korábban, mint 2019-ben. A felsorolt tényezők következtében erős korai megjelenésre és kártételre számíthatunk. Érdemes nyomon követni a kártevő megjelenését az Evalio® AgroSystems felületén, hogy időben felkészülhessünk a védekezésre.

A kukoricamoly kártételéről és a védekezés lehetőségeiről további tudnivalókat tudhat meg ezen az oldalon.

www.fmcagro.hu

A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük, mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkaneve.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Kevesebb hatóanyag, új károsítók – a gyümölcsösök növényvédelmének időszerű kérdései

2019. március 28. 10:16

Hogyan lehet jó eredményeket elérni a gyümölcstermesztésben akkor, amikor a növényvédelem lehetőségei csökkennek, a kertészeti kultúrák növényvédelme egyre nehezebbé válik?

A repcét károsító rovarok elleni védekezésről

2020. március 14. 08:47

Az őszi káposztarepce termesztésének sikerét nagyban befolyásolja a kártevők elleni védekezések hatékonysága. A repce szár- és becőormányos elleni védekezést viszont nehezíti a klórpirifosz hatóanyag kivonása, a fénybogár ellen pedig a piretroid rezisztens populációk megjelenése okoz problémát. Mi alapján dönt akkor a felhasznált hatóanyagokról és milyen jövőt jósol a repcetermesztőknek? - erről kérdeztük a gyakorló növényvédelmi szakembert, Dömötör Istvánt, az Agrárközpont ügyvezetőjét, növényorvosát.

Egyszerű, de nagyszerű anyagok - növényvédelem káros hatások nélkül

2019. november 18. 05:38

L. Ferencné kérdése: Vannak-e olyan anyagok, melyek nem növényvédő szerek, ennek ellenére növényvédelmi céllal használhatók? Engem különösen házi kerti alkalmazásuk érdekelne.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420