Növényvédelem
Fizetett tartalom

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

Syngenta Kft.

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.

Évről évre eltérő mértékű fertőzési nyomást tapasztalunk, akár levélbetegségek (pl.: sárga rozsda), akár kalászbetegségek (pl.: 2019-es kalászfuzáriózis járvány) tekintetében. A befektetett munkánk és a betakarítandó termés védelme szempontjából a teljes tenyészidőszakban olyan gombaölő szerekre van szükség, amelyek a termesztés során fellépő kórokozókkal szemben megbízható és hatékony védelmet nyújtanak és hozzájárulnak ahhoz, hogy megfelelő mennyiségben, minőségben és nyereségesen értékesíthessük termésünket betakarítást követően.

A Syngenta Kft. kalászos gabonatermesztő partnerei részére a 2020-as évben is teljeskörű gombaölő szer portfóliót biztosít, hozzájárulva ezzel a sikeres termesztéshez.

AMISTAR OPTI

Azoxistrobin és klórtalonil gyári kombinációját tartalmazó készítményünk. Az azoxistrobin szisztémikus, kiváló élettani, zöldítő és juvenilizáló hatást biztosít a kezelt növényállománynak. A klórtalonil kontakt hatásmóddal, valamint jelentős rezisztenciatörő tulajdonsággal rendelkezik szeptória (Zymoseptoria spp.) fajok ellen, továbbá kiváló védelmet nyújt az élettani eredetű foltbetegségek ellen, pl.: káros UV sugárzás. Triazol mentes készítmény lévén bátran kijuttatható a növények korábbi fenológiai állapotában is (2-3 nódusz), a kórokozók (szeptória fajok, rozsda fajok) áttelelő képletei és induló fertőzéseivel szemben megbízható védelmet biztosít.

Fontos megjegyeznünk, hogy a klórtalonil hatóanyag engedélyét az Európai Unió engedélyezési hatósága nem hosszabbította meg, ennek következtében a kis- és nagykereskedők meglévő raktárkészleteiket 2020.05.20.-ig értékesíthetik, valamint a termék felhasználása is ezen időpontig engedélyezett. A termék dózisa: 1,5-2,5 l/ha.

ELATUS ERA

Cégünk vezérterméke és zászlóshajója a kalászos gombaölő szer portfóliónkban, amely az elmúlt évben is bizonyította hatékonyságát az egyes levél- és kalászbetegségekkel szemben. Igazolják ezt a fejlesztői kísérleti eredmények és termelőink pozitív tapasztalatai egyaránt. A termék újgenerációs SDHI hatóanyagot (SOLATENOL=benzovindiflupyr) és protiokonazolt tartalmaz. Kiváló hatékonysággal rendelkezik őszi és tavaszi búza esetében a szeptória fajok, rozsda fajok, kalászfuzáriózis kórokozói, őszi és tavaszi árpa esetében pedig a hálózatos levélfoltosság, ramuláriás és rinhospóriumos levélfoltosság, valamint a törpe rozsda ellen. A protiokonazol jelenleg a piacon elérhető egyik legjobb, legmarkánsabb hatóanyag kalászfuzáriózis ellen.

Az előző, 2018/2019-es termesztési szezon bőven tartogatott kihívásokat mind időjárási (aszályos ősz és tavasz, csapadékos május), mind növénykórtani szempontból (levél- és kalászbetegségek). Az Elatus Era kiváló hatékonyságot és védelmet biztosított az egyes kórokozókkal szemben. Az 1. ábrán a termék vörösrozsda elleni hatékonysága látható, a kezelési sorban két versenytárs, SDHI hatóanyagot tartalmazó termék mellett, a 2. ábra pedig szintén két versenytárs mellett mutatja a termékünk kiemelkedő kalászfuzáriózis elleni hatékonyságát. A termék dózisa: levélbetegségek ellen zászlóslevél kiterülését követően 1,0 l/ha, kalászvédelemre kalászhányást követően, virágzás kezdetén megfelelő permetléborítottságot biztosító szórófejekkel 1,0 l/ha.

1.ábra: Elatus Era hatékonysága vörös rozsda ellen zászlóslevélen a kezelést követő 5 héttel (kezelés ideje: 2019.05.02. zászlóslevél kiterülése, SYN magyarországi fejlesztői kísérlet, n=2, fotó: Boros Szilárd)

2.ábra: Elatus Era kalászfuzárium elleni hatékonysága (kezelés ideje: 2019.05.17. virágzás kezdete, SYN magyarországi fejlesztői kísérlet, n=5)

MAGNELLO

Difenokonazolt és tebukonazolt tartalmazó termékünk, amely rugalmas felhasználást tesz lehetővé az egész tenyészidőszakban, legyen szó levélbetegségekről vagy kalászbetegségekről. A termékben lévő difenokonazol magas zsíroldékonysággal rendelkezik, így kezelést követően a hatóanyagok gyorsan átjutnak a levelek viaszrétegén és felveszik a küzdelmet a szeptória, rozsda fajok, lisztharmat ellen, kalászvédelmi kezelés esetében (3. ábra) pedig a már említett tebukonazol tartalom teszi megbízhatóvá a termék hatékonyságát. Dózisa 1,0 l/ha.

3.ábra: Magnello kalászfuzáriózis elleni hatékonysága (kezelés ideje: 2019.05.17. virágzás kezdete, SYN magyarországi fejlesztői kísérlet, n=2)

A termékek ismertetése és a bemutatott pozitív kísérleti eredmények vonatkozásában összefoglalásként elmondhatjuk, hogy a teljes kalászos tenyészidőszak növénykórtani kihívásaira hatékony megoldásokkal rendelkezünk, termékeink használatával termelő partnereink szezon során befektetett munkája megtérül és nyereségesen értékesíthető termés formájában realizálódik.

Boros Szilárd
fejlesztőmérnök, fungicidek
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

A káposzta növényvédelmének nehézségei

2018. július 31. 08:34

Mintegy 22 hektár különböző káposztaféle (fejes-, vörös-, kel-) növényvédelmi szakirányítójaként szeretném megosztani gyakorlati tapasztalataimat a káposztafélék növényvédelmének legfőbb nehézségeiről.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.

A távérzékelés felé nyitott a Syngenta, fejlesztik a növényegészségügyi adatgyűjtést

2018. április 24. 06:50

A Syngenta februárban megvásárolta a FarmShots néven alapított agrártechnológiai távérzékelésre specializálódott startup vállalkozást.