A kalászos gabonatermelők körében mára kialakult az igény arra, hogy magas terméshozam mellett minőségi beltartalommal is rendelkezzen a betakarított termés.
Ehhez technológiaváltásra, megváltozott szemléletre van szükség. Az intenzív növényvédelmi programokon belül a megelőző, preventív kezelésekre kell helyezni a hangsúlyt, ebbe a megközelítésbe illeszkedik bele a nagy termőképességű búzafajtáknak, hibrideknek kiváló kiegészítést nyújtó, a terméspotenciál maximalizálása mellett a beltartalmi paramétereket is nagymértékben javító új gombaölő szer, az Elatus Era. Az Elatus Era két hatóanyagot tartalmaz (75 g/l benzovindiflupyr (SOLATENOL) + 150 g/l protiokonazol). A Solatenol új generációs SDHI hatóanyag, a gombák légzési láncában a mitokondriális elektrontranszport gátlása révén avatkozik be. 4-6 hetes tartamhatást biztosít kezelés után levélbetegségek ellen, mint pl. Septoria spp., Puccinia spp., Pyrenophora spp., Ramularia spp., Rynchosporium spp., (1. ábra). A jól ismert protiokonazol a gombák sejtfalának élettani jelentőségű ergoszterol bioszintézisét gátolja meg, fuzárium elleni hatása kiemelkedő.
Gombaölő tulajdonságain túl jelentősen mobilizálja a kezelt növények élettani folyamatait. Zöldítő, juvenilizáló hatása markánsabb, mint az ismert strobilurin hatóanyagcsoport további képviselőinek, ezáltal az aszályos időjárás sem csökkenti a termésbiztonságot. A Syngenta 2019. évi magyarországi fejlesztői kísérletei igazolják termésnövelő hatását, mely 5 helyszín átlagában közel 1 t/ha terméstöbbletet jelentett a kezeletlen kontroll állományhoz képest (2. ábra). További figyelemreméltó tény a termés beltartalmára gyakorolt pozitív hatása. A Syngenta fejlesztői kísérleteiben bebizonyosodott, hogy az Elatus Era-t 1 l/ha dózisban akár a zászlóslevél védelmére (T2), akár kalászvédelemre (T3) alkalmaztuk, a kezelt parcellák mind terméshozamban, mind fehérje- és sikértartalomban, valamint hektolitertömegben és ezermagtömegben is felülmúlták a versenytárs termékekkel kezelt parcellákét.
Az idei évben, a tenyészidőszak végén sok helyen különösen nagy mennyiségi és minőségi károkat okozott a termelőknek a kalászfuzáriózis (Fusarium spp.). Azonban azokon a helyeken, ahol kalászvédelemre Elatus Era gombaölő szert alkalmaztak a termelők, a fertőzöttségi szint alacsony maradt, jelentős gazdasági kárt nem okozott a kórokozó (3. ábra).
Javasolt növényvédelmi technológia:
- Levélbetegségek ellen preventíven, megelőző jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor célszerű kijuttatni 0,75 – 1 l/ha-os dózisban. Magas fertőzési nyomás esetében az 1l/ha-os dózis használata javasolt. Minőségjavító és termésnövelő tulajdonságát, valamint az egyes kórokozókkal szembeni tartamhatását felső dózisban való kijuttatásban érvényesíti a legjobban.
- Kalászfuzáriózis ellen 0,8-1,0 l/ha dózisban, célzottan kalászhányás után, virágzás kezdetén kell kijuttatni a kalászok teljes permetléfedettségét biztosító fúvóka segítségével (pl. kettős-réses). Termésnövelő és minőségjavító hatása kalászkezelés esetében is igazolt.
A 2018/2019-es kalászos szezon a május hónapban lehullott nagymennyiségű csapadék miatt a tenyészidőszak végén, éréskor hozta a legnagyobb nehézségeket a termelőknek a kalászfuzáriózis magas fertőzési nyomása miatt.
A Syngenta idén bevezetett új fungicid terméke az Elatus Era idén is bizonyította a kórokozók elleni hatékonyságát, magas fokú biztonságot, teljes körű védelmet biztosított, melynek segítségével a termelők sikeresen vehetik fel a küzdelmet a tenyészidőszak alatt fellépő, termesztés sikerét fenyegető kórtani vagy időjárási eredetű nehézségekkel szemben.
Boros Szilárd
Syngenta Kft.
fejlesztőmérnök, fungicidek