Növényvédelem
Fizetett tartalom

Elatus Era – új fejezet a kalászosok védelmében

Syngenta Kft.

A kalászos gabonatermelők körében mára kialakult az igény arra, hogy magas terméshozam mellett minőségi beltartalommal is rendelkezzen a betakarított termés.

Ehhez technológiaváltásra, megváltozott szemléletre van szükség. Az intenzív növényvédelmi programokon belül a megelőző, preventív kezelésekre kell helyezni a hangsúlyt, ebbe a megközelítésbe illeszkedik bele a nagy termőképességű búzafajtáknak, hibrideknek kiváló kiegészítést nyújtó, a terméspotenciál maximalizálása mellett a beltartalmi paramétereket is nagymértékben javító új gombaölő szer, az Elatus Era. Az Elatus Era két hatóanyagot tartalmaz (75 g/l benzovindiflupyr (SOLATENOL) + 150 g/l protiokonazol). A Solatenol új generációs SDHI hatóanyag, a gombák légzési láncában a mitokondriális elektrontranszport gátlása révén avatkozik be. 4-6 hetes tartamhatást biztosít kezelés után levélbetegségek ellen, mint pl. Septoria spp., Puccinia spp., Pyrenophora spp., Ramularia spp., Rynchosporium spp., (1. ábra). A jól ismert protiokonazol a gombák sejtfalának élettani jelentőségű ergoszterol bioszintézisét gátolja meg, fuzárium elleni hatása kiemelkedő.

1. ábra: Solatenol és versenytárs SDHI hatóanyagok hatása az egyes levélbetegségekre (: gyenge, ••:jó, •••: kiváló (forrás: Syngenta fejlesztői kísérletek)

Gombaölő tulajdonságain túl jelentősen mobilizálja a kezelt növények élettani folyamatait. Zöldítő, juvenilizáló hatása markánsabb, mint az ismert strobilurin hatóanyagcsoport további képviselőinek, ezáltal az aszályos időjárás sem csökkenti a termésbiztonságot. A Syngenta 2019. évi magyarországi fejlesztői kísérletei igazolják termésnövelő hatását, mely 5 helyszín átlagában közel 1 t/ha terméstöbbletet jelentett a kezeletlen kontroll állományhoz képest (2. ábra). További figyelemreméltó tény a termés beltartalmára gyakorolt pozitív hatása. A Syngenta fejlesztői kísérleteiben bebizonyosodott, hogy az Elatus Era-t 1 l/ha dózisban akár a zászlóslevél védelmére (T2), akár kalászvédelemre (T3) alkalmaztuk, a kezelt parcellák mind terméshozamban, mind fehérje- és sikértartalomban, valamint hektolitertömegben és ezermagtömegben is felülmúlták a versenytárs termékekkel kezelt parcellákét.

2. ábra: Kalászhányás után virágzás előtt (T3) 1 l/ha dózisban kijuttatott Elatus Era plusz 924 kg/ha termést eredményezett a kezeletlen kontrollhoz képest (forrás: SY fejlesztői kísérlet, 2019, Boros Szilárd, n=5)

Az idei évben, a tenyészidőszak végén sok helyen különösen nagy mennyiségi és minőségi károkat okozott a termelőknek a kalászfuzáriózis (Fusarium spp.). Azonban azokon a helyeken, ahol kalászvédelemre Elatus Era gombaölő szert alkalmaztak a termelők, a fertőzöttségi szint alacsony maradt, jelentős gazdasági kárt nem okozott a kórokozó (3. ábra).

3. ábra: Kalászfuzárium fertőzöttség mértéke az egyes kezelések esetében (forrás: SY fejlesztői kísérlet, 2019, Boros Szilárd, n=2)

Javasolt növényvédelmi technológia:

  • Levélbetegségek ellen preventíven, megelőző jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor célszerű kijuttatni 0,75 – 1 l/ha-os dózisban. Magas fertőzési nyomás esetében az 1l/ha-os dózis használata javasolt. Minőségjavító és termésnövelő tulajdonságát, valamint az egyes kórokozókkal szembeni tartamhatását felső dózisban való kijuttatásban érvényesíti a legjobban.
  • Kalászfuzáriózis ellen 0,8-1,0 l/ha dózisban, célzottan kalászhányás után, virágzás kezdetén kell kijuttatni a kalászok teljes permetléfedettségét biztosító fúvóka segítségével (pl. kettős-réses). Termésnövelő és minőségjavító hatása kalászkezelés esetében is igazolt.

A 2018/2019-es kalászos szezon a május hónapban lehullott nagymennyiségű csapadék miatt a tenyészidőszak végén, éréskor hozta a legnagyobb nehézségeket a termelőknek a kalászfuzáriózis magas fertőzési nyomása miatt.

A Syngenta idén bevezetett új fungicid terméke az Elatus Era idén is bizonyította a kórokozók elleni hatékonyságát, magas fokú biztonságot, teljes körű védelmet biztosított, melynek segítségével a termelők sikeresen vehetik fel a küzdelmet a tenyészidőszak alatt fellépő, termesztés sikerét fenyegető kórtani vagy időjárási eredetű nehézségekkel szemben.

Boros Szilárd
Syngenta Kft.
fejlesztőmérnök, fungicidek

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

A sárgarozsda és a kabócák is megjelentek a Tolna megyei táblákon

2018. január 29. 07:45

Ha nem változik az időjárás februárban, a gazdálkodók komoly növényvédelmi kihívások elé nézhetnek az idei szezonban.

Drónos növényvédelmi bemutatót tartanak Kalocsa mellett

2018. március 26. 06:24

Az exkluzív növényvédelmi megfigyelés modern monitoring drónnal történik majd, ami után a felvételeket kiértékelik egy rövid előadás során.

Változik a növényvédelmi dokumentációk szokásos rendje

2020. április 6. 13:12

Könnyítést jelenthet, hogy a hatóság ellenőrzései során elfogadja, ha nem a felírt készítményt, hanem azonos hatóanyagú, az adott kultúrában és károsítóra engedélyezett készítményt szolgál ki a forgalmazó.

Szélesatka – Polyphagotarsonemus latus

2019. január 19. 07:36

Egy 2014-ben tapasztalt méhpusztulás után az elhullott rovarok testéből acetamiprid és tebukonazol hatóanyag-maradék volt kimutatható. Ennek alapján merült fel a gyanú, hogy e két, méhekre nem veszélyes hatóanyag együttes kijuttatása okozhatta a pusztulást. A cikk szerzője arra volt kiváncsi, hogy a rovarölő acetamiprid és a gombaölő tebukonazol együttes kijuttatása okoz-e mortalitást, és ha igen, akkor annak mértéke mekkora a házi méhen.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420