Növényvédelem

Elkerülhető a paradicsomvész – hamarosan kezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés

Agrofórum Online

Az időjárás a hosszú távú előrejelzések szerint egyre melegebbre fordul, ami kedvezhet a paradicsompalánták nevelésének és pár héten belüli szabad földbe ültetésének. Ezzel együtt megkezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés is, így nem árt tisztában lenni azzal, hogy milyen betegségek leselkednek kedvenc paradicsomfajtáinkra, továbbá hogy hogyan lehet védekezni a kórokozók ellen.

Talán az egyik legrettegettebb, paradicsomokat is sújtó betegség a paradicsomvész, melyért a Phytophthora infestans nevű gomba felelős. A betegség felbukkanása csapadékos időszakok után várható, a nedves közeg ugyanis nagyon kedvező a betegséget okozó gomba szaporodásának. Jellemző tünet a paradicsom levelein a barnás, elmosódott szélű foltok. A betegség elhatalmasodásával a levelek idővel leszáradnak. A bogyókon is jelentkeznek a tünetek: a levélhez hasonlóan kisebb-nagyobb barna foltok jelennek meg a bogyók felszínén, amik lényegében fogyasztásra alkalmatlanná válnak. A paradicsomvész veszélye abban rejlik, hogy pár nap leforgása alatt képes elpusztítani a fertőzött növényeket. Megfelelően szellős tőtávolságokkal védekezhetünk a betegség kialakulása ellen, így ugyanis a növényeket jobban átjárja a levegő, kevésbé füllednek be. Gombaölő permetszerekkel is védekezhetünk a paradicsomvész felbukkanása ellen, de ha mégis felüti a fejét a betegség, akkor a fertőzött leveleket, bogyókat el kell távolítani, lehetőség szerint el kell égetni.

Paradicsomvész tünete – Fotó: Tóth János

Újabb, gombás eredetű megbetegedése a paradicsomnak a szeptóriás levélfoltosság. A szeptóriával fertőzött növényeken elsősorban a leveleken jelentkeznek a betegség tünetei: kezdetben sárga, majd barnává váló, szabályos kör alakú foltok. A foltok idővel annyira elszaporodhatnak a leveleken, hogy lényegében összeolvadnak, melynek következtében az érintett levelek elszáradnak. A betegségre jellemző, hogy először az idős leveleket támadja meg és csak később terjed át a fiatalabbakra. A betegséget megelőzni elég nehéz, de kezelése réz tartalmú permetszerekkel sikeres lehet.

Amelyik kertben van molytetű, ott szinte biztos, hogy a paradicsomokat a vírusos sárga levélsodródás is veszélyezteti, ugyanis ez az apró élőlény egy vektor, képes továbbítani ezt a betegséget. Ahogyan a nevében is benne van, a betegség tünete a leveleken jelentkező sárga színű elszíneződés. Az érintett levelek összepöndörödnek, fejlődésük hanyatlik. Védekezni a betegség ellen elsősorban a toleráns fajták termesztésével lehet, illetve olyan olajos permetszerekkel történő kezeléssel, melyek gátolják a molytetveket a vírus felvételében és továbbításában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Kezdődik a növényvédelmi szezon a szántókon, gyümölcsösökben

2018. március 23. 07:13

Kell még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.

Paradicsom foltos hervadás vírus – „szupervírus szupervektorral”

2019. január 31. 05:17

Ha a széles gazdanövénykör nagy patogenitással, gyors alkalmazkodóképességgel és nagy járványtani potenciállal párosul olyan „szupervírusok” üthetik fel a fejüket, melyek ellen nagyon nehezen és csak komplex stratégiát alkalmazva védekezhetünk. A paradicsom foltos hervadás vírus (Tomato spotted wilt orthotospovirus, TSWV) ezekhez a vírusokhoz sorolható.

Az AGRYA nemzetközi növényvédelmi konferenciát hirdet fiatal gazdáknak

2018. október 24. 06:55

A növényvédő szer szabályozás átalakulása, a hatóanyag kivonások komoly feladat elé állítják a gazdálkodókat.

 PANTERA 40 EC - „türelmetlen gazdák türelmes” egyszikű gyomirtója

2018. március 29. 09:46

A graminicidek között egy kiváló lehetőség a Pantera 40 EC használata, ami az elmúlt években méltán vált alapvető készítménnyé a felhasználók körében.