Növényvédelem

GENIUS WG – A legszélesebb hatásspektrumú gyomirtó szer egy- és kétszikű gyomok ellen

Agrofórum Online

A nagy széltippan (Apera spicaventi) a búzákat fertőző egy szikű gyomnövények közül a legelterjedtebb. Magyarországon 220 ezer ha az általa fertőzött terület nagysága. A 2008. évben lezárult országos gyomfelvételezés adatai alapján a 3. leggyakoribb gyom növényünk, fertőzöttsége megkétsze reződött (0,9%-ról 1,8%-ra). Az egyszikű gabonagyomok közül gazdasági kárt okoz még a héla zab (Avena fatua), a parlagi ecsetpázsit (Alopecurus myosuroides), de a különféle rozsnok fajok (Bromus spp.) is terjednek (az elmúlt 10 évben több mint háromszorosára).

Továbbra is jelentős károkat okoznak a klasszikus kétszikű gabonagyomok (a mezei acat, az ebszikfű, a parlagfű, a pipitérfélék, a ragadós galaj, a sebforrasztó zsombor, a szarkalábfélék, a mezei tarsóka, a pásztortáska, a repcsényretek, az árvakelésű napraforgó [az IMI és tribenuron-metil rezisztens árvakelés] stb.) megjelenése.

A javaslatunkban szereplő Genius WG a legszélessebb hatásspektrumú gyomirtó szer egy- és kétszikűek ellen:
• Még a fejlettebb (szárba indult) széltippant és vadzabot is elpusztítja.
• Az évelő mezei acat ellen is kiváló hatással rendelkezik.
• Az árvácska- és veronika-fajok ellen is hatékony.
• Genius kezelés után az őszi káposztarepce korlátozás nélkül vethető.
• Szárszilárdítóval egy menetben kijuttatható.

A GENIUS WG felhasználható őszi és tavaszi búza, rozs és tritikále állományokban a bokrosodás kezdetétől 2 nóduszos állapotig. Az egyszikű gyomok elleni permetezést már 5 ºC hőmérséklettől javasoljuk, amint a területre rá tudunk menni. Ezek a gyomok 2-5 cm-es stádiumban a legérzékenyebbek, amikor a kezelés a leghatékonyabb ellenük. A készítmény a mezei acat föld alatti rizómáiba (gyökerébe) is eljut, komoly gyökérpusztulást okozva, így nagyon erősen csökkenti az újrahajtás valószínűségét (tarlón, utóveteményben).

Vizsgálataink és a hazai tapasztalatok szerint a felhasználható (ún. keresztspektrumú) készítmények közül a Genius* WG jelenti a prémium kategóriát, mert az egy- és kétszikű gyomnövények ellen jelenleg a legszélesebb gyomirtó spektrummal és legbiztosabb hatással rendelkezik őszi búzában.

Összességében a Genius kiváló hatékonyságú az egyszikűek közül
• a nagy széltippan,
• a vadzab,
• a parlagi ecsetpázsit,
• és a rozsnok fajok ellen.

Míg a kétszikűek közül
• a mezei acat föld feletti és föld alatti (rizóma) részei,
• a székfű fajok,
• a ragadós galaj,
• a pipacs,
• a sebforrasztó zsombor,
• az árvakelésű napraforgó (IMI- és Express-toleráns is),
• a szarkalábfélék,
• a vadrepce,
• a repcsényretek,
• a tyúkhúr,
• a pásztortáska,
• a búzavirág,
• a tarsóka fajok ellen,
Jó hatékonyságú a veronika- és árvácskafajok ellen is.

Nagyon fontos az időzítés. Bár a készítmény képes a fejlettebb egyszikű gyomokat is pusztítani, de jobb, ha a kezelés a gyomok szárbaindulás előtti állapotában történik.

A Genius WG használata után a kezelés évének őszén őszi káposztarepce és kalászos gabona, míg a következő évben többek között napraforgó, kukorica, cukorrépa vethető.

Felhasználási javaslat és technikai információk:
• Engedélyezett kultúra az őszi búza, a rozs és a tritikále.
• Dózisa 200 g/ha + nedvesítő szer: Polyglycol 0,5 l/ha.
• A gabonák 2. nóduszos állapotáig lehet kijuttatni.
• A gyomok aktív növekedésénél hatékony (+5 ºC felett kell kijuttatni).
• Jól keverhető más készítményekkel (gombaölő szer, rovarölő szer, levéltrágya stb.). Ha EC formulációjú készítménnyel vagy nitrogén tartalmú folyékony trágyával együtt történik a kijuttatás, akkor nincs szükség a nedvesítőszerre.
• II. forgalmi kategória

TERÜLETI SZAKTANÁCSADÓK:
HORVÁTH ZSOLT Tel.: (30) 444-9107
RAJCSÁNYI MÁTÉ Tel.: (30) 429-7354
ÁRGYELÁN GÁBOR Tel.: (30) 447-5997
PIRGI ZOLTÁN Tel.: (30) 351-3363
HORVÁTH PÉTER Tel.: (30) 967-7121
CSÁVÁS LÁSZLÓ Tel.: (30) 326-3131
VÍZHÁNYÓ RÓBERT Tel.: (30) 985-6294
SZABADOS ISTVÁN Tel.: (30) 725-6441
PAPP ZOLTÁN Tel.: (30) 249-8074

Központi e-mail cím: dashungary@dow.com

 

 

 

 

(Dow Agrosciences)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Legyen képben, olvassa el a Nufarmer Magazin 29. számát!

2020. augusztus 10. 12:44

Őszi növényvédelem a szántóföldön, a gyümölcsösökben és a szőlőben.

A Bayer meghozta a döntést: nem kérvényezi az imidakloprid rovarölő hatóanyag megújítását

2020. február 8. 09:38

A Bayer közlése szerint a döntést nem volt könnyű meghozni. A vállalat minden tőle telhetőt megtett azért, hogy bemutassa, a hatóanyagot tartalmazó termékek mekkora jelentőséggel bírnak.

Jelenleg még kevés a kórokozó és a kártevő a növényállományokban

2020. március 9. 11:52

Jelenleg számottevő mennyiségű kórokozó vagy kártevő nem fertőzi az állományokat, de az idősebb leveleken azért megtalálhatóak az őszi fertőzés tünetei.

Parlagfű elleni vizsgálatok levél alá történő permetezési technikával, napraforgóban

2018. október 9. 14:41

A levél alá történő permetezési technika régóta ismert, az 1960-1970-es években alkalmazták tág térállású kultúrákban az alapkezelések hibáinak korrigálására. Ennek, a csaknem elfeledett alkalmazási módnak az újraértelmezését a térinformatikával támogatott módszerek teszik lehetővé, melyek segítségével elkerülhetők a fitotoxikus káresetek.