Növényvédelem
Fizetett tartalom

Hatékony növényvédelmi kezelés repce-fénybogarak ellen

Agrofórum Online

Áprilisban a felmelegedő időjárás hatására megjelennek a repce-fénybogarak. Amikor a sárgatálas előrejelzés indokolttá teszi és virágzatonként 1-3 rovarkártevőt észlelünk, a jól időzített, zöldbimbós állapotban történő permetezés kiemelten fontos.

A FMC 170 ml/ha dozisú Avaunt 150 EC készítményének indoxakarb hatóanyaga kontakt- és gyomorméreg, a rovarral érintkezve bőrszöveten át felszívódik, de a bimbó epidermiszén keresztül is felvehetik a bogarak. A növényvédelmi beavatkozás azonnali táplálkozás-leállást okoz, lassul a mozgásuk, de nem pusztulnak el azonnal. Károsítás azonban már nincsen.

Éppen ezért a permetezést követően nem a fénybogarak jelenlétét, hanem a kártétel hiányát kell figyelni – ahogy az jól látszik, repcefénybogár van, rágás viszont nem történik. A pusztulás mindössze 2-4 nap múlva figyelhető meg. Az Avaunt hatóanyagára, az indoxakarbra nincs kialakult rezisztencia.

Az Avaunt jól keverhető egyéb készítményekkel – gombaölő szerekkel, lombtrágyával – így azokkal akár egy menetben kijuttatható. Az FMC rovarölőjének tartamhatása 8-10 nap, ami elég a repce kivirágzásához. A rovar ekkor már nem károsít, hiszen a bimbót csak a virágpor keresése közben rágja meg. Ha az viszont könnyedén elérhető a számára, akkor már a beporzást segíti.

Keresse az Avaunt rovarölő szert az FMC-nél, és védje meg tábláit a repcefénybogaraktól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

A fungicid-rezisztencia jelentősége

2019. január 14. 08:25

A kémiai védelem az integrált növényvédelem egyik jelentős eszköze. A növényvédő szerek, ezen belül is a fungicidek alkalmazásának eredményességét azonban számos tényező negatívan befolyásolja.

A kaukázusi borostyán antraknózis betegsége

2020. május 30. 10:27

A kaukázusi borostyánnal Magyarországon főként botanikus kertekben, arborétumban és egy-két kiskertben találkozhatunk. A kaukázusi borostyán antraknózis betegségét okozó Colletotrichum trichellum kórokozó gombafajt 2016-ban azonosították hazánkban. Jelen publikáció célja, hogy ismertesse a kaukázusi borostyán antraknózis betegségének tüneti megjelenését, a betegséget okozó kórokozó gombát és felhívja figyelmet a természeti értékeinket adó növényfajok napjainkra jellemző rendkívüli növényvédelmi kitettségére.