Növényvédelem
Fizetett tartalom

Időben gondoskodjon a repce egészséges tavaszi indulásáról!

FMC-Agro Hungary Kft.

A túlnyomóan enyhe, ugyanakkor csapadékos tél a repceállományok fokozottabb fertőzését (főleg fómával) eredményezte. Első alkalommal, amikor a repcénket permetezzük, gondolnunk kell a fóma és egyben a szárormányosok elleni védelemre.

Az FMC kórokozó gombák elleni ajánlata a kora tavaszi időszakban a tebukonazol hatóanyagú Riza® 250 EW gombaölő szer, akár önmagában, akár Repce Kondi Pack “formájában” Amalgerol® növénykodicionálóval együtt kijuttatva.

A szárormányosok elleni hatékony védelemre a Rapid® Turbo rovarölő szer csomagajánlat szolgál. A Rapid® Turbo szerves foszforsav + mikrokapszulázott piretroid kombinációval gyors és tartós rovarmentesítést szolgál.

Azokon a területeken ahol a vadkáposzta, vadrepce vagy egyéb nehezen irtható gyomok jelenléte várható, hatékonyan megállíthatjuk fejlődésüket a Salsa® posztemergens gyomirtó szer tavaszi alkalmazásával.

Amikor a levegő átlaghőmérséklete több napon keresztül eléri a 9 °C-ot, érdemes figyelni a repce-fénybogár betelepülését. Ezen kártevő esetén a védekezési határérték 2-4 rovar/növény.

A védekezésre használt rovarölő szer kiválasztása során figyelemmel kell lenni arra, hogy a Nébih növényvédelmi zoológusai igazolták a hatóanyag csoporttal szembeni, termelői szinten tapasztalt hatékonyságromlást, a piretroid tolerancia évről-évre történő erősödését, szélsőséges esetben a rezisztencia kialakulását (1. ábra).

A piretroid ellenálló fénybogár egyedek aránya 4 év alatt 11%ról 89%-ra emelkedett
(narancs és piros színnel jelölve)!

A repce-fénybogár ellen az FMC az Avaunt® 150 EC rovarölő szert a következő előnyökkel ajánlja:

  • az indoxakarb hatóanyagú Avaunt® megbízható megoldást nyújt a repce-fénybogarak ellen. Új hatásmódja révén a piretroid-rezisztens fénybogár-populációk ellen is hatékony;
  • a repcefénybogarak táplálkozása az Avaunt® rovarölő szerrel történő permetezés hatására azonnal leáll, a továbbiakban megszűnik a károsítás, majd azok 1-4 napon belül elpusztulnak;
  • az Avaunt® rovarölő szer 8-10 napos tartamhatással rendelkezik.

Kijuttatását a repce-fénybogarak betelepülésének kezdetére szükséges időzíteni, amely átlagos körülmények között a növény zöldbimbós állapotára tehető. Hatékonyságát termelői tapasztalatok is alátámasztják.

„…a területi képviselő útmutatása alapján sikerült még zöldbimbós állapotban kijuttatni a készítményt. Az Avaunt® hozta az elvártakat, ahogyan a technológiában meg van írva, némi táplálkozás után 1-2 nappal gyönyörűen jött a hatás. Először lehetett látni, hogy a rovarok aktivitása megszűnik és egyre több rovart találtunk a földön, majd gyakorlatilag 48 órával a kezelés után teljesen tiszta állapotot kaptunk.” – Herczeg Norbert, Vác (2016)

További termelői tapasztalatok erre a linkre kattintva tekinthetőek meg.

További információ: www.fmcagro.hu

A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Itt az AMAZONE új dobása: önjáró Pantera 4503

2019. április 26. 06:39

A Pantera 4503 központi része egy Deutz 6-hengeres motor 218 lőerős motorteljesítménnyel. A kipufogógáz-utókezelés terén az AMAZONE a dízel-oxidációs katalizátorral és dízelrészecske-szűrővel felszerelt, környezetkímélő kipufogógáz-visszavezetésre helyezi a hangsúlyt.

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?

Szélesatka – Polyphagotarsonemus latus

2019. január 19. 07:36

Egy 2014-ben tapasztalt méhpusztulás után az elhullott rovarok testéből acetamiprid és tebukonazol hatóanyag-maradék volt kimutatható. Ennek alapján merült fel a gyanú, hogy e két, méhekre nem veszélyes hatóanyag együttes kijuttatása okozhatta a pusztulást. A cikk szerzője arra volt kiváncsi, hogy a rovarölő acetamiprid és a gombaölő tebukonazol együttes kijuttatása okoz-e mortalitást, és ha igen, akkor annak mértéke mekkora a házi méhen.

Gabonatarlók – növényvédelem

2018. október 8. 07:47

A betegségek kórokozóinak fennmaradását, továbbszaporodását és terjedését egyaránt elősegíthetik a tarlók. Ezt kétféle úton valósíthatják meg: ez egyik út a visszamaradt fertőzött tarlómaradványok jelenléte, a másik lehetőség az árvakelések megjelenése. A szerzők a tarlók állapotának a növénybetegségekre és az állati kártevőkre gyakorolt néhány hatására hívják fel a figyelmet.