Növényvédelem
Fizetett tartalom

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

Syngenta Kft.

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Mivel a levéltetvek és kabócák a füves területeken, még zöld kukoricán, cirkon jelen vannak, a kelő gabona vonzó tápnövény számukra, betelepülhetnek és hozzák magukkal a vírusokat. Mit lehet tenni, hogy megszakítsuk ezt a folyamatot?

  • Korai vetés kerülése. Ez pont szembe megy a hibridkalászosok termesztéstechnológiai javaslatával. A korán vetett gabona vonzza a levéltetveket, kabócákat. Törekedjünk az optimális időben történő vetésre, korán vetett hibridállománynál a megfelelő védelemre a vírusvektorok ellen. Ha még zöld kukorica vagy zöld gyepes terület mellett lesz a gabonatábla fokozottan figyeljük a levéltetvekre.
  • Ellenálló fajták, hibridek. Az első BYDV ellenálló őszi árpa fajták idén jelentek meg Nyugat-Európában. Ha majd nálunk is elérhetőek lesznek a rezisztens genotípusok, érdemes ezekből választani. Megjegyzendő, hogy ezen őszi árpák csak a BYDW vírus ellen védettek, WDV vírusra nem ellenállók!
  • Növényvédő szeres védekezés. A neonikotinoid típusú csávázószerek nélkül csak a rovarölő szeres permetezés marad, mint a vektorok elleni védekezés. Itt is leszűkült a választék, piretroid típusú készítményeket használnak elsősorban levéltetvek, kabócák ellen.

Mivel az összes piretroid készítmény hatásmechanizmusa azonos, széles körű használatuk aggályos lehet. Érdemes szerkombinációkban gondolkodni, erre egy jó megoldás lehet a Judo. A Judo két hatóanyagú készítmény, a Karate Zeonból ismert lambda cihalotrint és a Pirimor hatóanyagát, a pirimikarbot tartalmazza. A pirimikarb speciális levéltetvek elleni készítmény, a karbamát típusú rovarölő szerek egyetlen még engedélyezett képviselője. Hatásmechanizmusa kolinészteráz-gátló, hasonlóan a már nem engedélyezett foszforsavészterekéhez.

Hogyan tervezzük a levéltetvek elleni védekezést? Mivel a nyár csapadékos volt, jelenleg is sok a levéltetű a kukoricákon, árvakeléseken. Ezek október elején átmehetnek a kelő gabonára. Már 2 leveles gabonán is megjelenhetnek a vektorok. A Judo dózisa 1,25 l/ha, a kezelést a levéltetvek betelepedésekor kell elvégezni. Ha a levéltetvek állományát lecsökkentettük, a további felszaporodásukat a lehűlő időjárás és az ősz végi fagyok gátolhatják, így vírusátvitel veszélye is alacsony lesz.

A Judo-t használva tél végén egészséges, zöld őszi árpa állománnyal találkozhatunk határszemléink során, mely minden kétséget kizáróan nagyobb terméssel honorálja a megfelelően megválasztott őszi védekezésünket!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Alapozza meg a sikeres és nyereséges repcetermesztést ősszel a Syngenta Toprex és Magnello termékeivel

2020. augusztus 25. 11:01

Magyarországon az őszi káposztarepce vetésterülete évről-évre azonos szinten mozog (kb.: 300 ezer ha). A termelők mondhatni szeretik ezt a növényt, tisztában vannak az igényeivel, egyre magasabb, intenzívebb technológiai szinten termesztik.

Cherokee – Teljeskörű védelem a sikeres kalászos gabonatermesztés érdekében

2019. április 5. 10:01

A kalászos gabonák termesztése során a gazdálkodók különböző növénykórtani problémákkal találkozhatnak, amelyek egyaránt befolyásolják a várható termés mennyiségét és minőségét.

Válasszon a Syngenta jól bevált repce hibridjei közül

2018. június 13. 09:35

Az őszi káposztarepce a harmadik legfontosabb növényi olajforrás a világon a pálmaolaj és a szójabab után. Európában az olajrepce általában őszi vetemény és elsődleges felhasználási területe a bioüzemanyag gyártás.

Elkészült a Syngenta kukorica és napraforgó vetőmag-kutatóbázisa

2020. június 25. 12:49

Európa legnagyobb kapacitású kukorica- és napraforgóvetőmag-kutatóbázisát építette fel a svájci székhelyű Syngenta Mezőtúron.

Amistar SUN – Hogy a rekord napraforgótermés idén se maradjon el

2020. július 1. 06:47

Magyarország napraforgótermesztésben évről-évre világviszonylatban kiemelkedő terméseredményeket ér el. Köszönhető ez egyrészt a rendelkezésre álló gazdag genetikai háttérnek, másrészt a gazdálkodóknak is, akik az elmúlt évben is bizonyították, hogy professzionálisan termesztik ezen kultúrnövényünket. 2019-ben a napraforgó országos termésátlaga 3.01 t/ha volt, ami történelmi csúcs (forrás: www.aki.gov.hu).