Növényvédelem

Késő őszi rovartani problémák a repcében

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce az egyik olyan szántóföldi kultúránk, amely kifejezetten igényes a növényvédelem helyes és időben történő alkalmazására. Sajnálatos módon nincs ez másképp még a késő őszi időszakban sem. Az egyre inkább nyár végére emlékeztető őszi időjárás, a korábbi időszakoknál melegebb és hosszabb „vénasszonyok nyara” a fiatalkori károsítók leküzdése után még egy újabb kihívás elé állítja a repcét termesztő gazdákat.

Levéltetvek

Az elmúlt év hosszú és száraz őszi időjárása után ez évben a repcetermesztő gazdák már kevésbé lepődtek meg azon, hogy a repceállományokban ősz közepére hatalmas mennyiségű levéltetű jelent meg. Sajnálatos módon ezek a levéltetvek nem a repcében időnként, kis egyedszámban előforduló káposzta levéltetű (Brevicoryne brassicae) faj egyedei, hanem a vírusvektor tevékenysége miatt hírhedt zöld őszibarack levéltetű (Myzus persicae) fajhoz tartozó jószágok. Levéltetvek mindig is voltak a repcében, de nem ekkora mennyiségben és általában a káposzta levéltetű szokott a domináns faj lenni. Ugyanakkor már az elmúlt évben jelentkezett a zöld őszibarack levéltetű nagymértékű betelepedése és felszaporodása a repce állományokba, amely ez évben is folytatódott.

Levéltetvek tömege a repcelevelek fonákán

A zöld őszibarack levéltetű felszaporodását a repceállományokban egyértelműen a hosszú, meleg őszi időjárás generálja. Ezek a levéltetvek a meleg környezetben a csökkenő nappalhosszúság ellenére sem vándorolnak vissza a téli tápnövényeikre, hanem új, friss „nyári” tápnövényeket keresnek, amelyeken tovább tudják anholociklikus szaporodásukat fenntartani. E szempontból a túlnövekedett, buja, zöld repceállományok kiválóak. Sajnálatos módon e rovarok jelenléte nem csak esztétikai szempontból előnytelen a repcetermesztő gazdák számára.

A levéltetvek a predátor zengőlegyeket is a repcetáblára vonzzák

A levéltetvek elsődleges kártétele, a víz és tápanyag tolvajlás a dús levélzetű állományokban kevésbé lehet feltűnő, pedig még ott is jelentékeny lehet. Viszont a repcében élő levéltetvek felelősek a keresztesvirágúak között terjedő vírusos megbetegedések, az uborka mozaik vírus és a tarlórépa mozaik vírus átviteléért és az állományokban való terjesztéséért. Jelenlétük így a repceállományokban egyáltalán nem kívánatos, sőt kimondottan veszélyes.

Káposztamoly

Az idei év őszén tapasztalható igencsak meleg „vénasszonyok nyara” nemcsak a levéltetvek erőteljes felszaporodásának kedvezett, hanem a lombozatot pusztító, rágó kártevők közül a káposztamoly egyedszámát is erőteljesen felduzzasztotta. Ez a károsító hazánkban általában 3-4 nemzedéket fejleszt, felszaporodását a dús lombozatú állományok és a meleg őszi időjárás határozottan segíti. Elterjedéséhez a repce tarlóápolásában az utóbbi években elterjedt hiányosságok, a tarlók kezelésének esetleges elmaradása, vagy trehány elvégzése is nagyban hozzájárul.

Káposztamoly hernyója repcelevél fonákán

A káposztamoly hernyói aprók, az általuk okozott hámozgatás, majd később a levelek lyuggatása általában nem veszélyes mértékű. Ugyanakkor egy, a szárazság miatt blokkolt növekedésű repceállományban egy nagyobb populáció már tetemes lombveszteséget is okozhat. Idén ősszel néhol lehet találkozni olyan repceállománnyal, amelyben a káposztamoly-kártétel már önmagában elegendő mértékű ahhoz, hogy egy inszekticides beavatkozást indokolttá tegyen.

Súlyos káposztamoly-károsítás

A káposztamoly hernyók és levéltetvek eloszlása általában nem egyenletes. Mielőtt inszekticides védekezés mellett döntenénk, mindenképpen célszerű a repceállományok gondos szemlézése, amelynek során döntően a levelek fonákán érdemes a károsítókat keresni. A levéltetvek tömeges jelenlétére már a belőlük táplálkozó ragadozó rovarok megemelkedett mennyisége is figyelmeztethet. A zengőlegyek, harlekin katicák, fátyolkák nyüzsgése a repceföldön egy elszabadult levéltetű tömegszaporodás megbízható jele. Nagy valószínűséggel ezek a hasznos rovarok is áldozatául eshetnek a rovarölő szeres kezelésnek, bár jelentős hányadukat egy hirtelen beköszöntő – akár enyhe – fagy is elpusztítaná. Túlnyomó többségük imágó alakban képes csak áttelelni és nem valószínű, hogy a lassacskán hűlő késő őszi időjárás mellett elegendő idő álljon a rendelkezésükre ahhoz, hogy kifejlett rovarrá történő fejlődésük végbe mehessen.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Emelkedéseket hozott ez a hét a gabonapiacokon

2020. április 11. 08:02

Európában múlt héten a malmi búza ára lendületesen, 3,8 százalékkal a tonnánkénti 198 euróig lőtt ki, míg a takarmánybúza kurzusának emelkedése alig maradt el ettől a teljesítménytől.

Termésstabilitás: Biztos termés évjárattól függetlenül

2020. június 3. 04:47

Az utóbbi évek időjárása nagyon szélsőséges képet mutat, az idei repce szezon sem kivétel ez alól. Ezért a magas terméspotenciálon túl, egyre inkább fontos a szelekció során, a termésstabilitás fokozása. A Syngenta Kft. repce hibridjei, széles adaptációs képességüknek köszönhetően felveszik a versenyt a piacvezető hibridekkel. A továbbiakban két meghatározó, egyre keresettebb, repce hibridünket szeretnénk bemutatni.

Amerikai adatokra drágultak a gabonák

2020. július 1. 08:22

Folytatódott a vásárlói fölény az párizsi árutőzsdén is, mind a négy fontos agártermék kurzusa emelkedett. A malmi búza tonnájáért 180,5 eurót adtak, ami 1,25 eurós emelkedésnek felel meg.

Jó kéthetes csúcson a szójabab kurzusa

2020. május 9. 11:09

A szójabab ára április 23. óta nem járt ennyire magasan, a kínai vásárlások támogatták a ralit.