Növényvédelem
Fizetett tartalom

Megbízható védelem a kukoricabogár ellen

Syngenta Kft.

Az 1990-es évekbeli megjelenése óta már több mint húsz éve károsít az amerikai kukoricabogár Magyarországon. Már szobra is van első megtalálási helyén Battonyán, a mezőgazdasági kultúránk része lett. Megjelenésével alapvetően megváltozott a kukorica termesztés.

A talajfertőtlenítés a kukoricatermesztés kihagyhatatlan eleme lett a kukoricabogár fertőzött területeken. De más változások is történtek.

A mezőgazdaság is teljesen átalakult az utóbbi húsz évben. A modern traktorok, precíz vetőgépek és a műholdas navigáció ma már lehetővé teszik, hogy a kukorica és a napraforgó vetése optimális időben megtörténjen. Amint a talajhőmérséklet megengedi, lehet vetni, akár éjjel-nappal.

A vetésidő április elejére-közepére tolódik a korábbi április vége, május eleje időpontról. A korán vetett kukorica elkerülheti a nyári hőstresszt, többet teremhet, korábban és alacsonyabb nedvességtartalommal takarítható be.

Ami továbbra is kiszámíthatatlan maradt, az az időjárás. Az utóbbi pár évben sok mindent átéltünk. Volt korai kitavaszodás, volt márciusi tél, volt már áprilisban nyári hőmérséklet, de láttunk május elsején havat is. Mit jelenthet ez nekünk?

A kártevők, mint pl. a kukoricabogár lárvakeléshez egy bizonyos hőösszeget igényelnek. Ha meleg az időjárás hamarabb, hűvös időjárás esetén később jelennek meg a lárvák. Ha április 10-én vetünk és a lárvakeléshez szükséges hőösszeg csak május 30-ra gyűlik össze akkor akár 50 nap is eltelhet a vetés és a kukoricabogár lárvakártétel kezdete között. Ha meleg az április, mint 2018-ban, a hőösszeg május elejére összejöhet, megtörténik a lárvakelés, korán indul a gyökérkártétel. De akár korán, akár később kelnek ki a kukoricabogár lárvák, az elmúlt 16 évben végzett kísérleteink és üzemi tapasztalatok alapján jelenleg, a Force 1,5G rendelkezik a legjobb hatékonysággal és leghosszabb tartamhatással a kukoricabogár lárvák ellen.

A Force 1,5G piretroid típusú talajfertőtlenítő készítmény. De hogyan képes egy piretroid hosszú tartamhatást biztosítani? A Force 1,5G speciális formulációja révén folyamatosan adja le a teflutrint, így a vetés után még több héttel is képes elpusztítani vagy elriasztani a gyökerekbe berágó lárvákat. A Force hatóanyaga a teflutrin egyedülálló a piretroidok között, egyedül neki van gázhatása, a talajrészecskék között szétterjed és bejut a kártevő kutikulájába. A Force 1,5G-t a kétezres évek eleje óta használjuk sikeresen a kukoricabogár lárvakártétel megelőzésére. Hatásos volt száraz években, csapadékos években, meleg vagy hűvös tavaszokon egyaránt. Megvédte a gyökereket, meggátolta a kukorica megdőlését, 16 év átlagában 1,6 t/ha többlettermést lehetett betakarítani a Force 1,5G-vel talajfertőtlenített kukoricatáblákon. Használata  a jövedelmező befektetés lehetőségét kínálja évjárattól függetlenül. A Force 1,5G szabadforgalmú készítmény, AKG integrált szántóföldi célprogramban felhasználható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Termelési kockázat mérséklése = megbízhatóan magasabb termés

2019. december 18. 14:02

Megfelelő termőhely választás esetén, jó előveteménnyel, jó tápanyag-ellátottság mellett, kiegészítve jelen hibrid esetében egy optimális vetésidő választással az SY Premeo kiváló tőszámreakciót mutatott.

Újdonság a Syngenta kínálatában - nemcsak véd, többletet is ad a kalászosnak

2019. január 24. 09:54

Több éves kutató- és fejlesztőmunka eredményeként a kalászos gabona területén 2019-től elérhető a gazdálkodók számára az Elatus Era. A készítmény a rozsda, a szeptória, a foltbetegségek és a fuzárium ellen is sikerrel vethető be, emellett markáns zöldítő-termésnövelő hatással is rendelkezik.

Klórtalonil – Kontakt hatóanyag a maximális kórokozók elleni védelem érdekében

2019. február 15. 12:33

A Syngenta Kft. a több szempontból is előnyös klórtalonil hatóanyagot tartalmazó Amistar Opti és Cherokee gombaölő szereivel megbízható segítséget nyújt a magyarországi kalászos gabonatermelők részére

Új digitális szolgáltatást tesztel a Syngenta

2020. június 17. 10:33

A Syngenta a brazil gazdálkodókat mintegy 4,5 millió hektár megfigyelésében segíti, ezeken a területeken főként gabonaféléket és olajos magvakat termesztenek.