Növényvédelem

Méhkímélő növényvédelem

Agrofórum Online

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.

A toxicitásuk alapján így három csoportba soroljuk a készítményeket:

  • Kifejezetten kockázatos = Méhekre kifejezetten veszélyes
  • Mérsékelten kockázatos = Méhekre mérsékelten veszélyes
  • Nem jelölésköteles = Méhekre nem veszélyes

A fentebb említett jogszabály kimondja, hogy „a gazdasági növények kezelése a virágbimbó feslésétől a virágszirmok lehullásáig terjedő időszakban (virágzásban) méhekre kifejezetten veszélyes vagy kifejezetten kockázatos növényvédő szerrel tilos. A tilalom a virágzás idején kívül is érvényes, ha a táblát vagy annak környékét tömegesen virágzó mézelő növények borítják, vagy ha a gazdasági növényt a méhek egyéb okból látogatják.”

Meggyvirágzás közben egyéb virágzó növények is csalogatják a beporzókat, így különös figyelmet kell fordítani a védelmükre. Fotó: szerző

Tehát nem csak az éppen virágzó kultúránk esetében kell ezt a tilalmat betartani, hanem figyelembe kell venni egyéb tényezőket, körülményeket is. Például adott esetben (lsd. fotó) a méhek nem csak a virágzó meggyültetvényt látogathatják, hanem az éppen virágzó gyomnövényeket is a sorközökben. Virágzó gyomok pedig a fő kultúra virágzásán túl is lehetnek a területen. De fokozott figyelemmel kell lennünk a szomszédos területet borító kultúrnövényeket látogató beporzó szervezetekre is. Valamint ugyanez a tilalom lép életbe abban az esetben is, ha a reggeli harmatképződés miatt vagy öntözött kultúránkat látogatják a szomjukat oltó méhek.

Mivel a méhek nem csak virágport gyűjtenek, így olyan esetekre is vonatkozik a fenti szabály, ahol a táblán levéltetvek, kabócák miatt mézharmat található a növényeken.

„A gazdasági növényt a virágzása (…) alatt valamely károsító ellen nem jelölésköteles vagy méhekre mérsékelten veszélyes vagy mérsékelten kockázatos minősítésű növényvédő szerrel lehet kezelni.”

Lehet tehát növényvédelmi permetezést végezni virágzó és kockázatos kultúrában is, de csak a mérsékelten veszélyes vagy nem jelölésköteles növényvédő szereket alkalmazva. Azonban a méhkímélő technológia önmagában foglalja azt is, hogy ezekkel a kevésbé kockázatos szerekkel is „kizárólag a házi méhek napi aktív repülésének befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg és legkésőbb 23 óráig tarthat” a permetezés.

A biotermesztésben engedélyezett szabad forgalmú szerek között is találhatók méhekre mérsékelten kockázatosak: aluminium-szilikát (kaolin), bordóilé keverék, káliszappan. Rájuk is vonatkozik a méhkímélő technológia alkalmazása, annak ellenére, hogy „bioszerek”.

Érdemes a szerkombinációkra is figyelni!

2014-ben Veszprém megyében egy közel száz hektáros területen álló mustár kultúra közelében méhpusztulást figyeltek meg. Az elpusztult méhekben acetamiprid és tebukonazol hatóanyag-maradék volt kimutatható, egyéb növényvédő szer maradéka nem. Így felmerült a gyanú, hogy e két, egyenként méhekre nem veszélyes hatóanyag kombinációja okozhatta a pusztulást. Az eset tisztázása érdekében kísérletet végeztek, melyben megfigyelték a két hatóanyag kombinációjának hatását a méhekre. Az eredmények meglepőek: az acetamiprid hatóanyagú készítmény önmagában a viselkedésbeli változáson túl nem okozott pusztulást a vizsgálat ideje alatt. A kombinációs kezelés azonban már két óra elteltével is szignifikáns méhpusztulást okozott. Egy nappal a permetezés után a mortalitás már meghaladta a 16 százalékot! Ez arra enged következtetni, hogy a méhpopuláció egy részén a hatóanyagok együttes kijuttatásakor a két hatóanyag akár számottevő mortalitáshoz vezető szinergista hatása érvényesül.

Az eredmény a kísérlet kivitelezésében résztvevő növényvédelmi szakemberek számára is meglepő volt. A vizsgálat felhívta a figyelmet arra, hogy a ’méhekre nem jelölésköteles’ növényvédő szerek virágzó állományokban történő együttes használata sem mindig kockázatmentes.

(Forrás: Szabó Árpád és munkatársai: Acetamiprid és tebukonazol együttes kijuttatása során fellépő szinergista hatás házi méhen című cikke http://www.magyarnovenyvedelmitarsasag.hu/Integralt/XXXIII_Integralt_forum.pdf)

Ha a növényvédő szer kijuttatás méhelhullást okoz, azt a méhész az észlelést követően haladéktalanul köteles bejelenteni az elhullás helye szerint illetékes kormányhivatalnak!

Ezt megelőzendő pedig 2020 márciusától elérhető a NÉBIH új, növényvédő szeres kezelések bejelentésére szolgáló elektronikus felülete. Az űrlap segítségével a gazdálkodók önkéntes alapon, elektronikusan jelenthetik be a növényvédelmi kezeléseikhez kapcsolódó adatokat. Így például a kezelt növényi kultúrát, a kezelés időpontját, helyét, terület nagyságát, a felhasznált növényvédő szereket és azok mennyiségét. A nyilvános térképfelületen az érdeklődők keresést indíthatnak, nemcsak egy adott helyszínre, hanem akár konkrét növénykultúrára, hatóanyagra vagy kezelési időszakra, illetve ezek kombinációira is. A cél, hogy – a gazdálkodók bejelentései alapján – a méhészek e térképen keresztül hasznos információkat kaphassanak a növényvédelmi kezelésekről.

Ne feledjük, hogy a beporzó rovarok védelme mindannyiunk közös érdeke!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

AKG: Módosult a 2018-ban korlátozott növényvédőszer-hatóanyagok listája

2018. április 8. 20:49

Módosult az akg-kifizetés során 2018-ban korlátozott növényvédőszer-hatóanyagok listája.

Növényvédelem, precíziós gazdálkodás és mindez együtt

2020. január 30. 10:05

2020. január 27. és 31-e között került megrendezésre a KITE Zrt. növényvédelmi képzése a jól megszokott helyszínen, Hévízen. Az idén 34 éves rendezvény mellett ismét megszervezték a Precíziós gazdálkodási konferenciát, immáron negyedik alkalommal. Az idei eseményen több, mint 150 résztvevő volt, és 50 témában közel 60 előadó tolmácsolásában hallgathatta az aktuális információkat.

Mi lesz az állományszárítással? - Újabb növényvédő szereknek inthetünk búcsút

2018. december 11. 09:04

Az EU rendeletek értelmében a tirámmal csávázott vetőmagok 2020. január 30-ig forgalmazhatók és vethetők el, a dikvát készítmények felhasználásának végső határideje pedig 2020. február 4.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (4. rész)

2019. december 4. 15:53

2019-ben is a spanyol csupaszcsiga okozta a legnagyobb károkat a csigafajok közül, de a tavaszi időszakban, kezdetben a különböző házas csigák is megkeserítették a kerttulajdonosok életét.