Növényvédelem
Fizetett tartalom

Napraforgó gyomirtás minden körülmények között

FMC-Agro Hungary Kft. (x)

A napraforgó gyomirtásában a preemergens technológia évtizedek óta általánosan használt eljárás, azonban az elmúlt években több hatóanyag is kivonásra került (pl. az acetoklór vagy idén az oxifluorfen). Ugyanakkor elterjedtek az állományban is kezelhető, herbicid-toleráns hibridek, és ez a technológia jó kiegészítő lehetőséget biztosít, ha valamilyen oknál fogva az alapkezelés nem lenne elegendő.

Legnagyobb tömegben a magról kelő egy- és kétszikű gyomfajok fordulnak elő napraforgóban. Ezek közül a leggyakoribb a parlagfű, a vadrepce, a repcsényretek, disznóparéjfélék, a libatopfélék és a varjúmák, továbbá a magról kelő egyszikűek közül a kakaslábfű, a köles és a muharfajok.

A FMC-Agro Hungary Kft. különböző gyomosodási problémákra komplett technológiát tud ajánlani, figyelembe véve a gazdaságosság szempontjait is.

Successor T – a hosszú tartamhatású preemergens gyomirtó

A Successor T vetés utáni és kelés előtti használatával egyben tudjuk kihasználni a terbutilazin hatását a kikelt gyomok ellen, miközben a hatóanyag jelentős talajhatással is rendelkezik, valamint a petoxamid erős csírázásgátló tulajdonságát, így biztosítva hosszú ideig gyommentes állományt. Kimondottan ajánlott készítmény a csattanó maszlaggal erősen fertőzött területeken. Mint minden alapkészítménynél, itt is a sikeres alkalmazás feltétele az aprómorzsás talajfelszín, valamint a kezelést követő 10 napon belül 20-25 mm bemosó csapadék. A Successor T dózisa 2,5-4 l/ha, amit minden esetben a terület szervesanyag-tartalma határoz meg. Az esetlegesen fellépő fitotoxikus tünetek elkerülése miatt 1% alatti humusztartalom alatti területre a készítményt nem javasoljuk.

Successor 600 – a kímélő és gazdaságos preemergens egyszikűirtó

A Successor 600 a magról kelő egy- és több kétszikű gyomnövény elleni csírázásgátló készítmény. A kelő, csírázó magvakat károsítja, a kikelt gyomokra kevésbé hatékony. Vetés utáni és kelés előtti alkalmazás esetén a hatékony gyomirtó hatás kifejtéséhez a permetezés után 14 napon belül 20-25 mm bemosó csapadék és jól elmunkált aprómorzsás talajfelszín szükséges.

Napraforgóban  preemergensen lehet kijuttatni 2 l/ha dózisban (1. kép). Kétszikű gyomnövények ellen kombinációs partner alkalmazása szükséges lehet.

A Successor 600 kíméletes a napraforgóra, fitotoxikus hatás nem tapasztalható.

1. kép: Successor 600 hatása (2 l/ha) (A) és a kezeletlen terület (B) (Mezőpeterd, 2013)

Express® 50 SX® – kétszikű állománykezelő gyomirtó

Kizárólag Express®-toleráns napraforgóban a készítményt korai posztemergensen, a kultúrnövény 2 leveles állapotától 6 leveles fejlettségéig kell kijuttatni. Csapadékos időjárási körülmények között, a mezei acat, valamint a magról kelő kétszikű gyomnövények (pl. parlagfű – 2. kép) együttes előfordulása esetén osztottan, két egyenlő részletben kijuttatva (2 x 22,5 g/ha), 7-14 nap különbséggel, a gyomkeléshez igazodva juttassuk ki. Az első kezeléseket a 2-4 leveles magról kelő kétszikűek, illetve a tőlevélrózsás mezei acat ellen kell időzíteni. A permetléhez Trend® 90 nedvesítő segédanyag hozzáadása szükséges.

A készítménnyel történő kezelés csak a toleranciát megfelelő mértékben hordozó és azt a szélsőségesebb időjárási körülmények között is egyenletesen biztosító hibridek esetében végezhető el. A napraforgó hibridek tolerancia tulajdonságairól kérje ki a fajtatulajdonos állásfoglalását!

Az Express® 50 SX® gyomirtó szer szakszerű használata növényvédelmi és termesztés technológiai szempontból is előnyökkel jár. Ilyen például a készítmény megoszthatósága, ami 7-10 nappal is kitolhatja azt a periódust, amely rendelkezésre áll a napraforgónk tisztán tartására, így nagyobb biztonsággal tudjuk megoldani ezt a feladatot. További előny a nagyon széles hatásspektrum, valamint ha jó kultúrállapotú a terület, akkor a preemergens gyomirtás költségeit is csökkenteni tudjuk, hiszen elegendő lehet egy gazdaságos készítmény (pl. Successor 600) használata, amely rendelkezik néhány kétszikű gyom ellen is mellékhatással, így az Express® 50 SX® alkalmazását könnyebben tudjuk időzíteni. Nem mellékes előny a termék ára sem, amely összehasonlítva a versenytárs technológiával igen kedvezőnek bizonyul.

2. kép: Express® 50 SX® hatása parlagfüvön (Ambrosia artemisiifolia) a kép bal felső részén, míg a jobb alsó területen a kezeletlen kontroll

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Több kukorica és napraforgó termett az idén, mint tavaly

2018. november 27. 12:33

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 604,4 ezer hektárról 1,8 millió tonna napraforgót takarítottak be.

Gyengébbek a tavaszi vetések Zala megyében

2020. május 12. 10:33

A hűvös, csapadékszegény időjárás nem kedvez a mezőgazdaságnak: a száraz, aszályos idő miatt nehezebb volt megfelelő magágyat készíteni, a vetések vontatottan keltek.

Na habozzon! – Válassza az eredetit – Reglone Air

2019. június 18. 10:23

Magyarország napraforgó termesztése világviszonylatban kiemelkedő. A magas terméshozam egyik kulcsfontosságú eleme a megfelelő hibrid kiválasztása, ehhez a Syngenta Kft. 2019-ben 12 hibridből álló portfóliójával járul hozzá. Emellett kiemelten fontos minden olyan agrotechnikai vagy növényvédelmi művelet, ami akár egy kilogramm hektáronkénti termést is képes megmenteni.

Innováció, teljesítmény, minőség és megbízhatóság

2018. március 1. 21:17

A hazai napraforgó-termesztés több mint 80%-a herbicidtoleráns hibridekkel folyik, így a legnagyobb hangsúlyt az EURALIS is erre a szegmensre helyezi.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420