Növényvédelem
Fizetett tartalom

Permetezőgépek téli felkészítése

Agroázis Kft.

Lassan elérkezünk az év végéhez. A gazdák elvégezték az őszi vetést, és a szántásból is az utolsó hektárokat gyűrik. A talajmunkák végeztével azonban még nem végeztünk: gondoskodnunk kell erőgépeink, munkagépeink téli felkészítéséről, szezon előtti karbantartásairól.

A permetező fagymentesítése nem egy lehetőség, hanem kiemelt fontosságú gépkarbantartási folyamat, melynek még a tél kezdete előtt érdemes eleget tennünk, miután befejeztük a növényvédelmi munkákat. Elvégzésével, tavasszal már munkaképes állapotban vehetjük elő gépünket, elkerülve ezzel a fagykárból adódó többletköltségeket és állásidőt.

Ha nem végezzük el a permetezőgépünkön a fagymentesítést, az alábbi alkatrészek károsodhatnak:

  • szivattyú ház, pajzs és a szelepfedelek
  • alacsonyan lévő szórócsövek és szórófejek
  • nyomásmérő órák
  • szűrők, szűrőházak

A téli felkészítés javasolt menete a következő:

Tisztítsuk meg a gépet kívül és belül. Először tiszta vízzel, majd később speciális tisztítószerrel. Az Agroázis csoport szakemberei az Agroclean tartálytisztító szert ajánlják partnereiknek. Az Agroclean alkotó részecskéi a különböző hatóanyag-maradékokat eltávolítják a permetlétartályból. Egyedülálló tulajdonsága, hogy nem korrodálja a fém alkatrészeket, sőt egy filmszerű réteggel vonja be azok felületét. Az Agroclean nem fitotoxikus, így a mosólé visszapermetezhető a kezelt növénykultúrára. Ezzel maximálisan eleget teszünk a környezetvédelmi elvárásoknak. Használata ajánlott két kezelés közötti átmosás esetén is.

Mosás közben használjuk a folyadékrendszer összes funkcióját, hogy az teljes egészében átmosódjon. Ezzel kiszűrhetjük a vezérlő szelepek meghibásodásait is. A keringetés alatt megbizonyosodhatunk arról, hogy a folyadékrendszer csepegés mentes (csövek sérülései, o-gyűrűk, csepegés gátló membránok). A fúvókák állapotát is ellenőrizzük. Mérjük meg a kijuttatott mennyiséget. Ha 15%-nál nagyobb eltérést tapasztalunk, akkor cserélni kell őket. A szivattyú esetleges hibáit is érdemes a holtszezon alatt kijavítani, hogy ne a tavaszi munkák kezdetén érjen minket kellemetlen meglepetés. Vizsgáljuk meg a szűrők állapotát is, tisztítsuk ki a szűrőbetéteket, ha szükséges, akkor végezzük el azok cseréjét.

Vizsgáljuk át a permetezőgép szórókeretét is, javítsuk ki az esetleges sérüléseket. Zsírozzuk a szükséges pontokon, majd nézzük át a gépet korrózió szempontjából, a hegesztett pontokat nagyobb odafigyeléssel. Korrózióvédő szerek használata szintén ajánlott.

Az elektromos műszerek, vezérlők nem maradhatnak kint, száraz és fagymentes helyen kell tárolni őket. A hidraulikát és az elektromos csatlakozókat burkoljuk, legegyszerűbb megoldásként elegendő lehet, ha egyszerű nylon zacskót húzunk rájuk.

A nyomásmérő órákat is le kell szerelni a gépről, azokat gondosan becsomagolva, fagymentes helyen kell tárolni.

A gépek és berendezések számára a tél beköszöntével, zárt, fedett tárolóban történő tárolás lenne a legoptimálisabb megoldás. Erre azonban kevés gazdálkodónak van lehetősége, a legtöbb esetben a nagy értékű gépek télen és nyáron is, a szabadban kerülnek tárolásra.

Ha nem áll módunkban fagymentes helyen tárolni permetezőgépünket, akkor használjunk fagyálló folyadékot, mellyel az alkatrészek védelmét biztosítjuk. Egy átlagos 18-24 méter hosszú kerettel rendelkező gépbe – típustól függően – 25-30 liter fagyállót töltsünk. Visszamérve legalább -15 Celsius fokos elegyet kell kapnunk. A gépfolyadék rendszer átmosásához hasonlóan ennél a folyamatnál is működtessük az összes funkciót, hogy az oldat eljusson a permetező minden szakaszába.

A rendszeres karbantartás biztosítja a permetezőgép hosszú élettartamát!

A téli felkészítés és karbantartás célja a permetezőgépünk állagmegóvása a téli időszak alatt, valamint, hogy a tavasz beköszöntével gépünk az adott időben munkakész legyen.

Ha nem biztos, hogy megfelelően el tudja végezni a fagymentesítést, kérje az Agroázis szakembereinek segítségét, szakképzett szervizes kollégáinkkal állunk partnereik rendelkezésére.

Központi szerviz telefonszám: +36-30-399-2506

www.agroazis.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Impozáns tesztlaboratóriumot épít a John Deere

2018. május 24. 12:13

A John Deere 3000 négyzetméteres laboratóriumot épít, ahol a permetező- és műtrágya-kijuttató berendezések tervezését és tesztelését végzik.

Az SDF Group az Agritechnicán

2019. december 14. 07:39

A hannoveri kiállításon az SDF csoport tagjai (Deutz-Fahr, Lamborghini, Same) gazdag programmal jelentkeztek.

Három az egyben: permetezés, műtrágyaszórás és vetés egyetlen eszközzel

2018. július 13. 11:33

Az Imperador 3.0 egy olyan önjáró gép, amely permetezőkerettel, változtatható szóróegységgel és pneumatikus vetőegységgel is rendelkezik.

Használtan is jó választás! - Hardi permetezőgépek az Agroázistól

2018. február 26. 08:07

Az Agroázis szakemberei az eladott használt gépet az újakhoz hasonlóan beüzemelik, a gépkezelőt pedig megfelelő oktatásban részesítik.