Növényvédelem
Fizetett tartalom

A repce őszi gyomirtása FMC technológiával

FMC-Agro Hungary Kft.

A repcetermesztés sikerét a rovaroktól való védelem mellett a gyomirtás határozza meg. A fiatal repcét elnyomhatják gyomnövényei, ennek következtében nehezebben fejődnek, felnyurgulnak és könnyebben kifagyhatnak, később pedig ellehetetlenítik a veszteségmentes betakarítást. A legfontosabb gyomnövények az ősszel csírázó T1-T2-es (ebszikfű fajok, ragadós galaj, tyúkhúr, gólyaorr-, veronika fajok, pipacs, zsombor fajok, pásztortáska, vadrepce, nagy széltippan stb.), hosszú őszökön a T4-es gyomok (libatop-, disznóparéj félék, selyemmályva stb.) és az árvakelésű gabonafélék.

Vetés után, kelés előtti (preemergens) gyomirtással a gyomok csírázását akadályozzuk meg, így a repce zavartalanul tud fejlődni, megerősödve mehet a télbe. Természetesen – mint minden csírázásgátláson alapuló gyomirtáshoz – ehhez is elegendő csapadék és aprómorzsás magágyelőkészítés szükséges.

Az FMC kínálatában preemergens gyomirtásra a Nero® repcegyomirtó szert 3 l/ha-os dózisban ajánljuk. Ez a gyári kombináció két hatóanyagot, 400 g/l petoxamidot és 24 g/l klomazont tartalmaz, amelyek jól kiegészítik egymást és a repce legfontosabb gyomnövényei ellen adnak jó gyomirtó hatást.

A Nero® gyomirtási spektruma

Nero®-val gyomirtott repce, tiszta állomány (Rábapordány, 2016.09.28.)

A megfelelő hatás kifejtéséhez a permetezés után 2-3 héten belül 20-25 mm bemosó csapadék és jól elmunkált aprómorzsás talajfelszín szükséges. Készítmény használata alacsonyabb szervesanyag-tartalmú talajokon (1,5% humusz alatt) nem ajánlott!
Kedvezőtlen talajállapot, aprómorzsás magágy vagy bemosó csapadék hiánya, mélyről csírázó és/vagy évelő gyomok jelenléte a posztemergens gyomirtás elvégzését indokolja. Az FMC megújult ajánlatát erre a problémára a Salsa® 75 DF készítmény biztosítja.

A Salsa® 75 DF gyomirtó szer előnyei:

  • Kiváló hatékonyságú posztemergens herbicid a kétszikű gyomnövények, köztük a nehezen irtható problémás fajok (sebforrasztó zsombor és vadrepce) ellen is.
  • Kiváló szelektivitással rendelkezik, bármely fajtában, illetve hibridben használható, hagyományos és IMI repcében is.
  • Rugalmas kijuttatási időzítést tesz lehetővé (repce: 2-8 levél, ősszel vagy tavasszal).
  • Hőmérsékletre nem érzékeny.
  • Elsősorban levélen keresztül hat, de van tartamhatása is, ami meggátolja a későbbi gyomkelést.
  • Egy menetben kijuttatható speciális egyszikű irtóval, gomba- és rovarölő szerekkel.
  • A Salsa® 75 DF kiváló kombinációs partner, ehhez az alábbi technológiai megoldásokat ajánljuk partnereink figyelmébe.
  • 1. Egy- és kétszikű gyomok esetén:
    Salsa® 75 DF 25 g/ha + Successor® 600 2 l/ha + Trend® 90 0,1%
  • 2. Kétszikű gyomok (erős viola, veronika fertőzés) esetén:
    Salsa® 75 DF 15-20 g/ha + metazaklór 750 g/ha + Trend® 90 0,1%

Salsa® 75 DF 20 g/ha + Sultan** 2 l/ha + Trend® 90 0,1% (Dabronc, 2015. október 6.)

  • 3. Kétszikű gyomok (erős pipacs és mezei aszat fertőzés) esetén:
    Salsa® 75 DF 15-20 g/ha + 72 g/l klopiralid + 24 g/l pikloram + 12 g/l aminopiralid + Trend® 90 0,1 %

Salsa® 75 DF 20 g/ha + Ikarus* 0,3 l/ha + Trend® 90 0,1% (Debrecen-Látókép, 2016. június 22.)

A Salsa® 75 DF repce gyomirtó szer kedvezményesen, kereskedelmi csomagokban is beszerezhető:
Salsa® 75 DF + Ikarus* (200 g + 3 l + 2 l Trend® 90)
és
Sultan** + Salsa® 75 DF (20 l + 200 g + 2 l Trend® 90)

www.fmcagro.hu

A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei, * Az Ikarus a Dow AgroSciences márkaneve, ** A Sultan az Adama márkaneve.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Az oldalrügyön termő Pedro diófajta növényvédelmi tapasztalatai

2019. május 26. 10:24

Somogy megyében, Nágocs község külterületén, egy 11 ha-os Pedro fajtájú, 7 x 7 m térállású dióültetvényben végeztünk növényvédelmi vizsgálatokat.

A Laudis felhasználásának lehetőségei, tapasztalatai a csemegekukorica gyomirtásában

2019. április 28. 04:46

A Laudis azon kevés gyomirtó szerek egyike, amely engedélyeztetése, regisztrációja párhuzamosan folyt a különböző termesztési célú kukoricákban (hibrid-előállító vonalak, takarmánykukorica és csemegekukorica), és felhasználási engedélyét együtt is kapta meg a különböző termesztési célú kukoricákban.