Van egy őshonos gombaféle a talajainkban, ami hazánkban 408 lágyszárú kétszikű növényt képes megtámadni. Ennek a gombának például a repce, szója, mustár is gazdanövénye a napraforgón kívül, valamint – a szinte mindenhol megtalálható – parlagfű is. Mivel szeklerócium a talajban kisebb nagyobb mennyiségben mindig ott van, azt a környezeti hatások (leginkább a meleg csapadékos idő) aktiválják. Egy „időzített bombával” van dolgunk.
Azt tudja a gazda, hogy a területen mikor volt utoljára a gombának gazdanövénye, és abban az évben milyen volt a fertőzési helyzet, mennyi az alap fertőzöttsége a táblának. De azt, hogy az adott évi csapadék hatására mennyi aktivizálódik, azt előre nem lehet tudni.
Ha egy csapadékos évben kerül a felső 6-8 cm-be egy csapadékos évben megtermelt fertőző anyag, akkor a gazdasági kár szinte elkerülhetetlen, mert a talajba a leghatékonyabb növényvédő szerek sem tudnak behatolni, ezért ott a gomba zavartalanul meg tudja fertőzni a növényt. Az ilyen növények már nem képesek megfelelő termést hozni, el is pusztulhatnak, és ezáltal jelentős anyagi veszteséget okoznak a termelőnek.
Védekezni egy talajból támadó gomba ellen legsikeresebben a talajból lehet. A problémát ott kell megoldani, ahol az keletkezik. Erre maga a természet kínál megoldást a Trichoderma gomba formájában. Ennek a hasznos gombának másik előnye, hogy nemcsak a Sclerotiniát semlegesíti a talajban, hanem a többi káros gombát is. A Trichoderma koncentrációja nem biztos, hogy elegendő a káros gombák leküzdéséhez, így biztosabb, ha arra rásegítünk egy magasabb Trichoderma koncentrációval.
További részletek a Kwizda Trifender termékéről >>>