Növényvédelem
Fizetett tartalom

Signal 300 ES: rovarölőszeres csávázás „újragondolva”

Arysta LifeScience Magyarország Kft.

Az Európai Unió az elmúlt évben szigorúan korlátozta a neonikotinoid hatóanyagú növényvédő szerek felhasználását. Ez számos, a mezőgazdasági termelés számára fontos következménnyel jár. Létfontosságú tényező a talajlakó kártevők elleni tudatos fellépés, amelyhez szemléletváltásra van szükség: a későbbi eredményes termelés érdekében előre kell gondolkodnunk, figyelnünk kell a kártevők életmódjára.

A kalászos kultúrában védekeznünk kell a drótférgek ellen, hogy megakadályozzuk a vetésforgóban a következő években a kis tőállományú, kapás kultúrák károsodását. A termelés kockázatának csökkentésére javasoljuk a kalászosok vetőmagjának inszekticides csávázását a Signal 300 ES készítménnyel.

A Signal 300 ES emulziós formulációjú rovarölő csávázószer, melynek hatóanyaga a cipermetrin. Ez egy III. generációs, szintetikus piretroid, kontakt- és gyomorméreg kétféle hatásmóddal. Magas gőztenziója lehetővé teszi, hogy a talajban egy kifejezetten erős, repellens hatást fejtsen ki, mely preventív módon hat a kártevők ellen. A hatóanyag párolgása a talajban egy gömbszerű, hatóanyaggal telített, aktív védelmi zónát hoz létre a megvédendő mag körül. Mivel a hatóanyag lassú lebomlású és nehezen oldódó, védőhatása több hétig is fennmarad. Hatása egyenletes, mivel a vetőmaghoz erősen tapad, arról nehezen oldódik le. Amennyiben a kártevő mégis a csírázó maghoz férkőzik, akkor a hatóanyag másik, direkt idegméreg hatása érvényesül és a rovarlárva ennek következtében gyorsan elpusztul. A kettős hatásmód eredményes védekezést tesz lehetővé, nemcsak a drótférgek, hanem a gabonafutrinka, vaspondró és az ugarlégy lárvái ellen is.

Ma Magyarországon a Signal 300 ES készítmény az egyetlen, mely kalászosokban drótférgek elleni felhasználásra engedélyokirattal rendelkezik!

Kalászos monokultúrában jelentkező, súlyos gabonafutrinka lárvakártétel (2018, Békés megye, Mezőkovácsháza)

A kalászosokban ősszel károsít a jól ismert gabonafutrinka lárva, a csócsároló. Ez a rovar főleg az egymást követő kalászosok jellemző kártevője. Mivel hazánkban a kalászosok monokultúrás termesztése nagy mértékben visszaszorult, így a kártevő előfordulási gyakorisága lecsökkent. Amennyiben kalászos után ismét kalászos következik, az eltűntnek vélt kártevő szinte azonnal megjelenhet és igen komoly mértékű kártételt tud okozni. Szükség esetén rovarölő szeres állománykezelésre is sor kerülhet. Ez a védekezési mód azonban nem mindig eredményes a kártevő rejtett életmódja miatt. A hideg időjárás pedig számottevő mértékben csökkentheti az inszekticidek hatékonyságát. A Signalos csávázás preventív védelmet jelent e kártevővel szemben is. A repellens hatás ugyanis nem csökken még alacsony hőmérséklet esetén sem, mert a mag körüli védőzóna a vetés után hamar kialakul és a hatóanyag a hőmérséklet további változásaira már jóval kevésbé érzékeny.

A Signal használata a méhekre nézve teljesen biztonságos, gombaölő hatású csávázószerekkel (Rancona 15 ME, Rancona i-Mix) jól kombinálható. A vetőmagnak intenzív piros színt és igen egyenletes fedést biztosít. Vetéskor deflektor használata kötelező. Alkalmazása őszi búza és őszi árpa kultúrákban 2,0 l/tonna mennyiségben engedélyezett, 5-20 liter/t csávázólé felhasználásával.

Drótféreg kárkép napraforgón (2017, Békés megye, Gyula)

A 2019-ben kiadott szükséghelyzeti engedély alapján a Signal 300 ES készítmény napraforgó vetőmagvak kezelésére is felhasználható, 3-4 l/tonna dózisban, 10-20 l/tonna csávázólében. Különösen a kalászos előveteményű napraforgó területekre szánt vetőmagok kezelésére ajánlott használni, elsősorban a tavasszal jelentkező talajlakó kártevők elleni védekezésre. A kezelés költsége napraforgóban gazdaságos, még abban az esetben is mérlegelendő az alkalmazása, ha a kártevők pontos egyedszáma nem kerül megállapításra, de azok jelenlétének valószínűségét nem lehet kizárni.

A Signalos csávázás kizárólag azon fajokra van hatással, amelyek a csíranövényt károsítják, ezért teljesen szelektív megoldásként értékelhetjük. A kezelt növénynél elmarad a károsítás, így jobban ellenáll a negatív környezeti hatásoknak, nő a szárazságtűrés és jobb az áttelelés is. Már átlagosan 1%-os terméstöbblet is fedezi a kezelési költséget, ezáltal hatékony, biztosan megtérülő megoldást nyújt a gazdálkodóknak.

Drótférgek kalászos kultúrában

Összességében tehát a Signalos csávázás egészséges, stresszmentes, ellenálló növényállományt biztosít, mely nagyobb termést és jobb minőséget garantál. Az intenzív őszi búza és őszi árpa növényvédelmi technológiájába szervesen illeszkedő Signalos csávázással hatékonyan, fenntartható módon, a környezet kímélésével, gazdaságosan védekezhetünk a talajlakó kártevők ellen.

Vasas László
területi képviselő
Arysta LifeScience Magyarország Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Lehet egy gonddal kevesebb?

2019. június 20. 11:57

Hatékony kezelésekkel előzzük meg az amerikai kukoricabogár lárvák inszekticid rezisztenciájának kialakulását.

Minőségi búzatermesztés a Bayer készítményeivel

2019. május 14. 10:34

Az átlagosnál melegebb és aszályosabb április nem kedvezett a kalászosokban előforduló gombabetegségek terjedésének. Ezzel ellentétben a vetésfehérítő bogarak és néhol már a gabona poloskák nem várt korai megjelenése borzolja a termelők idegeit.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Megjelent a Nufarm új termékkatalógusa

2019. december 3. 09:02

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2020, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420