Növényvédelem
Fizetett tartalom

SYMETRA SC – új kategória a repce virágzáskori gombaölőszeres védelmében

ADAMA Hungary Zrt.

Az ADAMA Hungary Zrt. idén új termékkel jelentkezett a repce virágzáskori gombaölőszer piacán. Az alábbiakban a partnerek részéről leggyakrabban felmerülő kérdésekre szeretnék válaszolni.

Mi az új termék összetétele és mi különbözteti meg a piac hagyományos szereplőitől?

A SYMETRA SC a Syngenta általa repcére kifejlesztett gombaölőszer, amely két hatóanyagot, a strobilurinok közé tartozó azoxistrobint és az SDHI csoportba tartozó izopirazamot tartalmazza. A jelenleg legnagyobb piaci részesedéssel bíró versenytárs termékek vezér hatóanyagai ezen csoportok egyikébe tartoznak, jellemzően egy azollal vagy más csoportba tartozó anyaggal kiegészítve. A két csoport kombinációja a magyar piacon már bizonyított. A SYMETRA az SDHI csoport újabb fejlesztésű tagját tartalmazza, egy új, innovatív adjuváns rendszerrel. Nem csak az fontos azonban, hogy mit tartalmaz a termék, hanem az is, hogy mit nem. A SYMETRA SC azolmentes kombináció. Az Európai repcetermesztés trendje, hogy virágzáskor kerüljük az azolokkal történő permetezést, főleg, ha a gombavédelmet rovarvédelemmel kombináljuk. Ennek oka, hogy az azol tartalmú gombaölőszerek az egyébként méhekre nem jelölésköteles rovarölőszerekkel együtt kijuttatva bizonyos körülmények esetén a méhekre veszélyt jelenthetnek.

Állnak-e rendelkezésre tapasztalatok a SYMETRA SC-ről üzemi körülmények között, lévén új termék hazánkban?

Hazánkban valóban újdonság, Németországban viszont már két éve piacon van, – AZIZA néven – és nagy népszerűséget és komoly piaci részesedést ért el. A német gazdák számára a repce rendkívül fontos növény, amit nagy odafigyeléssel termesztenek, és magas termésátlagokat érnek el. A SYMETRA SC hatóanyagainak tudása közismert, de ez önmagában kevés a jó termékhez.

Ugyanilyen fontosak azok a különleges minőségű segédanyagok, amelyek a hatóanyagok növényen való megtapadását, terülését és felszívódását biztosítják. A SYMETRA SC adjuváns rendszerét a repcéhez optimalizálták, kizárólag repcében van engedélye, egyedi minőségét a német gazdák tapasztalatai is alátámasztják.

Miért gondolja, hogy a SYMETRA új kategóriát jelent a repce gombaölőszer piacon?

A termékben lévő két hatóanyag csoportjáról köztudott, hogy a gombák elpusztításán túlmenően a növények életfolyamataiba is beavatkoznak. Zöldítő, juvenilizáló, végső soron termésnövelő hatásuk van. Valójában a repce virágzáskori gombaölős permetezésének nem csak az a célja, hogy elpusztítsa a gombákat, hanem a termésnövelés is. A SYMETRA hatósági engedélyezési eljárása során ezt a hatást is vizsgálták és igazolták. Nem csak a cégünk által szerkesztett marketing kiadványaink, hanem a SYMETRA esetében elsőként a hivatalos engedélyokirat is tartalmazza a „termésnövelő” hatást. Tudjuk, hogy betegségektől mentes repceállomány a valóságban nincs. De ha lenne, a SYMETRA-val lepermetezni akkor is megtérülő beruházás, tisztán az élettani hatásáért.

Végezetül minden igényes repcetermesztő gazdának javaslom, hogy próbálja ki saját körülményei között a SYMETRA-t, mert a személyes tapasztalatot semmi sem helyettesíti. Kívánok minden repcetermesztőnek sikeres gazdálkodást!

További információért látogasson el a www.adama.hu weboldalra.

Balczár Zoltán
Régiómenedzser
ADAMA Hungary Zrt.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Van olyan repce hibrid, amely kevésbé fogékony a repcetermesztést befolyásoló legfőbb kártevőre

2020. július 22. 09:53

A nagy repcebolha (Psylloides chrysocephala L.) az egyik fő kártevő, amely befolyásolja a repcetermesztést Európában. Ez jelentős hozamveszteséget vagy akár teljes terméskiesést is okozhat.

A repcetermesztés sikerét ősszel alapozzuk meg!

2020. augusztus 12. 13:34

Őszi vetésű növényeink közül talán a leginkább érzékeny és a termelők által sokat dédelgetett növény a repce. Érdemes pár gondolatban összegezni, hogy mit és hogyan célszerű ezzel a növénnyel tenni, a sikeres termesztés céljából.

Profitrealizálás az agrártőzsdéken

2020. szeptember 16. 08:04

Párizsban igaz drágult a repce, de a kukorica csak stagnált és a malmi búza, illetve a takarmánybúza árjegyzése lejjebb került.

Legyen képben, olvassa el a Nufarmer Magazin 29. számát!

2020. augusztus 10. 12:44

Őszi növényvédelem a szántóföldön, a gyümölcsösökben és a szőlőben.