A válasz egyértelműen – igen. A kalászosokban alkalmazott, intenzív kórokozók elleni védelem megsokszorozza a ráfordításokat. A gabona állományt célszerű a tenyészidő során végig betegség-mentesen tartani.
1. kép: Zantara kezelés hatása a zászlóslevél nagyságára (jobbra: Zantara; balra: kezeletlen)
A levelek minél nagyobb felületen és minél hosszabb ideig tartó asszimiláló munkájának biztosítása szempontjából a második kezelési időszak, az ún. T2 a legfontosabb. Ennek optimális ideje a zászlóslevél kiterülését követő napokban van. A zászlóslevél ugyanis közel 50%-ban vesz részt a termésképzésben (1. ábra). Ez a kezelés meghatározó a termés mennyisége szempontjából, ezért az intenzív technológiából akkor sem szabad kihagyni, ha átmenetileg csapadékhiány lép fel, és látszólag nem indokolt a fungicid kijuttatás.
1. ábra: A levelek és a kalász részvételi aránya a termésképzésben
A T2 kezelés célja ugyanis nemcsak a gombabetegségek elleni védelem, hanem a termésképzéshez szükséges asszimilációs felület térbeli és időbeni maximalizálása. Az ebben az időszakban végzett fungicid kezelés akkor is termésnövelő hatású, ha az idő száraz és (látszólag) nincsenek gombabetegségek a táblában. Különösen igaz ez az olyan termékekre, amelyek élettani hatásaiknál fogva képesek az asszimilációs felület működési idejének hosszabbítására (zöldítés), vagy akár annak növelésére. Ilyen a Zantara, melynek alkalmazását a zászlóslevél kiterülését követően (T2 időszakban) a szárazságban szenvedő, de intenzív állományokban is javasoljuk.
Miért? Az aszály egy plusz stressz a növények számára, mely – mint minden stressz – rontja a növények ellenálló képességét. Ha bekövetkezik a fertőzés, a védetlen növények érzékenyebbek lesznek a betegségekre, mint a Zantara-val, vagy Falcon Pro-val védettek. Ismeretes, hogy a Zantara képes csökkenteni a hő- és szárazság-stresszt bizonyos mértékig. A Zantara-val vagy Falcon Pro-val T2 időszakban védett állományok a virágzáskori betegségek ellen is biztosabban védhetők.
Nézzük meg konkrétan, hogy a Zantara bixafén hatóanyaga – a minden levélbetegségre kiterjedő kiváló gombaölő hatása mellett – milyen pozitív élettani hatásokkal rendelkezik, amelyek a szárazabb időben való alkalmazását is indokolják:
A bixafén segít növényeknek a stressz-helyzeteket átvészelni. Az intenzívebb működés hatására a kezelt levelek és kalászok hőmérséklete alacsonyabb, így a növény a hő-stresszt jobban képes elviselni. Hatására a légzőnyílások mozgása felgyorsul, szárazságban előbb bezáródnak, így a növények könnyebben átvészelik a rövidebb száraz periódusokat.
Növeli a fotoszintézis és a légzés intenzitását, ezáltal fokozódik a növények tápanyagfelvétele. Megakadályozza a levelek korai elöregedését, hatására szinte zölden érnek be a növények. A „zöldítő hatás” mellett – a fokozott asszimiláció hatására – a zászlóslevelek hossza és szélessége is szignifikánsan nőhet. A nagyobb és tovább működő asszimilációs felület a napenergiát nagyobb termés formájában jeleníti meg, így a bixafén valóban beviszi a napfényt a gabona termésébe.
A pozitív élettani hatások, a jobb stressz tűrés és fokozott asszimiláció eredményeként kísérleti eredmények szerint a bixafén kezelés hatására nő a kalászonkénti szemszám és az 1000-szemsúly is. Mindez nagyobb és jobb minőségű termést eredményezhet még akkor is, ha időszakosan száraz periódus áll be a tenyészidőben.
Csorba Csaba
Bayer Hungária Kft.