Növényvédelem

Száraz periódusban is gombaölő szer?

Agrofórum Online

A válasz egyértelműen – igen. A kalászosokban alkalmazott, intenzív kórokozók elleni védelem megsokszorozza a ráfordításokat. A gabona állományt célszerű a tenyészidő során végig betegség-mentesen tartani.

1. kép: Zantara kezelés hatása a zászlóslevél nagyságára (jobbra: Zantara; balra: kezeletlen)

A levelek minél nagyobb felületen és minél hosszabb ideig tartó asszimiláló munkájának biztosítása szempontjából a második kezelési időszak, az ún. T2 a legfontosabb. Ennek optimális ideje a zászlóslevél kiterülését követő napokban van. A zászlóslevél ugyanis közel 50%-ban vesz részt a termésképzésben (1. ábra). Ez a kezelés meghatározó a termés mennyisége szempontjából, ezért az intenzív technológiából akkor sem szabad kihagyni, ha átmenetileg csapadékhiány lép fel, és látszólag nem indokolt a fungicid kijuttatás.


1. ábra: A levelek és a kalász részvételi aránya a termésképzésben

A T2 kezelés célja ugyanis nemcsak a gombabetegségek elleni védelem, hanem a termésképzéshez szükséges asszimilációs felület térbeli és időbeni maximalizálása. Az ebben az időszakban végzett fungicid kezelés akkor is termésnövelő hatású, ha az idő száraz és (látszólag) nincsenek gombabetegségek a táblában. Különösen igaz ez az olyan termékekre, amelyek élettani hatásaiknál fogva képesek az asszimilációs felület működési idejének hosszabbítására (zöldítés), vagy akár annak növelésére. Ilyen a Zantara, melynek alkalmazását a zászlóslevél kiterülését követően (T2 időszakban) a szárazságban szenvedő, de intenzív állományokban is javasoljuk.

Miért? Az aszály egy plusz stressz a növények számára, mely – mint minden stressz – rontja a növények ellenálló képességét. Ha bekövetkezik a fertőzés, a védetlen növények érzékenyebbek lesznek a betegségekre, mint a Zantara-val, vagy Falcon Pro-val védettek. Ismeretes, hogy a Zantara képes csökkenteni a hő- és szárazság-stresszt bizonyos mértékig. A Zantara-val vagy Falcon Pro-val T2 időszakban védett állományok a virágzáskori betegségek ellen is biztosabban védhetők.

Nézzük meg konkrétan, hogy a Zantara bixafén hatóanyaga – a minden levélbetegségre kiterjedő kiváló gombaölő hatása mellett – milyen pozitív élettani hatásokkal rendelkezik, amelyek a szárazabb időben való alkalmazását is indokolják:
A bixafén segít növényeknek a stressz-helyzeteket átvészelni. Az intenzívebb működés hatására a kezelt levelek és kalászok hőmérséklete alacsonyabb, így a növény a hő-stresszt jobban képes elviselni. Hatására a légzőnyílások mozgása felgyorsul, szárazságban előbb bezáródnak, így a növények könnyebben átvészelik a rövidebb száraz periódusokat.

Növeli a fotoszintézis és a légzés intenzitását, ezáltal fokozódik a növények tápanyagfelvétele. Megakadályozza a levelek korai elöregedését, hatására szinte zölden érnek be a növények. A „zöldítő hatás” mellett – a fokozott asszimiláció hatására – a zászlóslevelek hossza és szélessége is szignifikánsan nőhet. A nagyobb és tovább működő asszimilációs felület a napenergiát nagyobb termés formájában jeleníti meg, így a bixafén valóban beviszi a napfényt a gabona termésébe.

A pozitív élettani hatások, a jobb stressz tűrés és fokozott asszimiláció eredményeként kísérleti eredmények szerint a bixafén kezelés hatására nő a kalászonkénti szemszám és az 1000-szemsúly is. Mindez nagyobb és jobb minőségű termést eredményezhet még akkor is, ha időszakosan száraz periódus áll be a tenyészidőben. 

Csorba Csaba
Bayer Hungária Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.

Fainjektálás: gyümölcsfákon tilos!

2019. április 15. 09:02

Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke az időszerű közterületi növényvédelmi teendőket osztotta meg.

Cseresznye, meggy tavaszi növényvédelme

2018. május 3. 12:35

Idén 3 nagyobb ültetvényt is szakirányíthatok, melyből az egyikben 20 hektár cseresznye, egy másikban pedig mintegy 60 hektárnyi meggy található.

Pár napig lehet még véleményezni a Nemzeti Növényvédelmi Cselekvési Tervet

2019. június 15. 09:34

A dokumentumban konkrét célokat, intézkedéseket és ütemterveket állapítanak meg a növényvédő szerek emberi egészségre és környezetre jelentett kockázatainak és kifejtett hatásainak csökkentésére.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420