Növényvédelem

Veszélyes kártevők: a talajlakók

Agrofórum Online

A talajlakók általában több-tápnövényű (polifág) élőlények, de találhatók köztük specialista (monofág) károsítók is. Az ellenük irányuló védekezésnek mindenekelőtt megelőző jellegűnek kell lennie, amely magába foglalja az elővetemény káros hatásainak, illetve a megelőző évek tapasztalatainak számbavételét. Emellett egy a gazdasági kárküszöböt meghaladó kártevő jelenlét az integrált növényvédelem szellemében elvégzett kémiai védekezéseket is indokolttá teheti.

Ezen írás keretein belül mindenekelőtt a talajban fejlődő polifág fajokra, pontosabban azok lárváira, azok által kiváltott kártételekre kívánom felhívni a figyelmet. E károsítók a pajorok (cserebogarak lárvái) (1. kép), drótférgek (pattanóbogarak lárvái) (2. kép) és a jelentőségüket tekintve a tőlük elmaradó áldrótférgek (alkony- és gyászbogarak lárvái) jelentős csíranövény pusztítása okozhat látványos károkat szántóföldi kultúrákban.

1. kép: Cserebogár pajor (Fotó: Dr. Keszthelyi Sándor)

2. kép: Pattanóbogár lárva, a drótféreg (Fotó: Vanyúr György)

Károsításuk elsősorban gyeptörést követően, újonnan művelés alá fogott területeken lehet hatványozottabb. A kár a klasszikus értelembe vett kapás kultúrák (kukorica, napraforgó, cukorrépa) esetében súlyosabb. A gyökerek megrágásával a növények foltokban hervadnak, elpusztulnak (3. kép).

3. kép: Drótférgek által kiváltott foltszerű növénypusztulás szántóföldön (Fotó: Vanyúr György)

Az említett fajcsoportok lárvái több éves fejlődésűek, tehát károsításukra ugyanazon a helyen akár évekig is számítani kell. A pattanóbogarak tojásrakásra a kevésbé bolygatott, növényekkel fedett helyeket választják szívesen, de a jó szerves anyag és vízgazdálkodású területeken, így mezőségi vagy öntéstalajokon kártételükre fokozottan kell számítani. A cserebogarak erdők, fasorok szomszédságában, humuszban gazdag, jól melegedő talajú területeket választanak tojásrakás céljából. A lerakott tojásokból kikelő lárvák a talaj nedvességállapotára és hőmérsékletének változásaira érzékenyen reagálnak, így a lárvák a talajban vízszintes és függőleges irányban egyaránt vándorolnak.

Kártétel

E lárvák kártétele miatt az első tünet a föld feletti növényi szervek egészséges állománytól elütő fejlődése, mely a kártétel előrehaladtával a növény pusztulásához vezet. A lárvák gyökérgumós növényeken okozott kártétele következtében a termény minőségi romlása is bekövetkezik. Rágásuk utat nyit kórokozó gombák megtelepedésének.

A drótférgek (pattanóbogár lárvák) kiemelt jelentőségű fajcsoport, melyek kártétele az utóbbi éveket figyelembe véve az ország több pontján jelentős káreseményeket váltott ki. E több éves fejlődésű fajok lárvái is a növények gyökereit rágják. Ennek következtében a növény föld feletti része sárgulni kezd, majd elszárad. Gabonában sárgulás, majd vezérhajtás elhalás következik be. Burgonyába, cukorrépába járatokat rágnak. Járatok fala később parásodik. A palántákat a talaj színe alatt elrágják, vagy kiodvasítják, így az kidől. Kárképük az állományban foltszerűen jelentkezik.

Védekezés

A talajlakó kártevők megfékezésének első lépése azok jelenlétének pontos előrejelzése. Távelőrejelzésük a lárvák felmérésén alapszik, amely területi kvadrát alapján történhet talajmintavevővel, búzacsomós módszerrel, vagy a terület fóliatakarásával (4. kép). A fóliatakarás elve, hogy a kihelyezett szintetikus anyag alatt a talaj előbb felmelegszik, így a felszín közeli rétegekbe vonuló pajorok száma könnyebben, hamarabb megítélhető. A védekezési küszöbérték 10 pajor négyzetméterenként.

4. kép: Fóliatakarásos talajlakó előrejelzés (Fotó: Dr. Takács András)

A pattanóbogár imágók egyedszáma feromoncsapdával felmérhető (5. kép), azonban ez csak közvetett információt szolgáltathat, mivel a rendkívül jól repülő fajok messziről is betelepedhetnek a területre. Lárváinak egyedszáma augusztusi csalogatóvetéssel felbecsülhető. Négyzetméterenként 2-5 drótféreg már kárt okozhat.

5. kép: Pattanóbogár imágók előrejelzésére kidolgozott feromoncsapda (Fotó: Dr. Keszthelyi Sándor)

Az ellenük irányuló védekezés elsőként agrotechnikai jellegű. Friss gyeptörésen értékes gazdasági növényt 3-5 évig termeszteni nem célszerű. Erősen drótférges területen hüvelyesek vagy keresztes virágú növények termesztése javasolt. Abban az esetben, ha az egyedszám eléri a kártételi küszöböt a talajfertőtlenítés elkerülhetetlen. Nagyobb egyedszám esetén a talajfertőtlenítés mellett vetésváltásra is szükség van.

A polifág talajlakók ellen a leghatékonyabb megoldás a kémiai védekezés. Természetesen ebben az esetben a védekezés elsősorban a lárvák ellen irányulhat, amely a talajba juttatott talajfertőtlenítők alkalmazásával, vagy a vetőmag csávázásával valósítható meg. Napjainkban három különböző hatóanyagú talajfertőtlenítő készítmény van forgalomban, melyek kivétel nélkül piretroidok. E hatóanyagok a teflutrin, a lambda-cihalotrin és a cipermetrin.

Közös sajátságuk kontakt hatáskifejésük. Így a növénybe nem szívódnak fel, viszont talajba kerülésüket követően, vízzel érintkezve gőzt fejlesztenek. A teflutrin hatóanyag gőztenziós sajátságai kifejezetten jók az egyéb talajfertőtlenítő hatóanyagokhoz képest. Fotostabilak, hatásukat a kijuttatást követően akár három hétig is megőrizhetik. Vetéssel egy menetben és teljes felületű talajfertőtlenítő szerként alkalmazva is hatásosak. A cipermetrin hatóanyagú hatékonyságának kulcsa a forgalmazó szerint a „halfarok” diffúzor használata. A diffúzornak köszönhetően a cipermetrin mikrogranulátumai nemcsak a magárok aljára kerülnek, hanem teljesen körbeveszik a magot, így jobb hatékonyságot képes biztosítani. Rendkívül elterjedt a teflutrin sorkezelés formájában – megfelelő granulátumszóróval – a vetéssel egy menetben történő használata. A hatóanyagot tartalmazó mikrogranulátumot közvetlenül a mag mellé kell kijuttatni. Biztosítani kell a kiszórt granulátum talajjal történő teljes fedettségét. A készítmény szántóföldön és zárt termesztőberendezésekben egyaránt alkalmazható. A teflutrin az amerikai kukoricabogár (Diabrotica v. virgifera) lárvái ellen is az egyik leghatékonyabb készítmény.

További hatékony megoldás lehet a vetőmag inszekticides csávázása. E hatóanyagok a kontakt hatású teflutrin mellett a neonikotinoidok közé tartozó klotianidin, tiametoxam, imidakloprid és tiakloprid, valamint a dimaidok közé tartozó ciántraniliprol. E korábban széles körben alkalmazott, felszívódó készítmények felhasználásának jelentős korlátozását követően, napjainkban a zárt termesztőberendezéseken kívül a teflutrin mellett csupán a tiakloprid és a ciántraniliprol használható szántóföldeken. A tiakloprid kukoricában, míg a ciántraniliprol repcében bír felhasználási engedéllyel.

Felszívódó, szisztemikus hatású vegyületek. Jól transzlokálódnak a növényben. A ciántraniliprol a növénybe felszívódva hosszan megőrzi biológiai aktivitását. Így hosszú hatásidőtartamot biztosít. Növényen belüli szállítódása mind a fa, mind pedig háncs elemeken keresztül megvalósul. Így talajfertőtlenítőként, csávázószerként alkalmazva, vagy akár levélre kipermetezve is kifejti hatását. Széleskörű alkalmazhatóságát a szántóföldi felhasználhatósága mellett, zöldség- és gyümölcskultúrákra vonatkozó engedélyei támasztják alá a leginkább.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Mi okozza gubacsok kialakulását és a hajtások elhalását a karácsonyfán?

2019. december 4. 14:04

K. Zoltán kérdése: Mi okozza a gubacsszerű tüneteket és a hajtások gyenge fejlődését a karácsonyfán? Hogy lehet megvédeni a fákat ezektől a kártevőktől?

Veszély leselkedik az elvetendő gabonafélékre - jelentős fertőzések az árvakeléseken

2019. szeptember 11. 11:53

Elemi szükséglet lett volna az árvakelések korábbi felszámolása a fertőzési lánc megszakítása érdekében. Ha ez elmaradt, számolni kell a korai fertőzés veszélyével, és fel kell készülni a többszöri védekezésre.

Hogyan védekezhetünk a zöld vándorpoloska ellen?

2019. július 16. 06:43

B. Melinda kérdése: Zöld színű poloskák lepték el kiskertem növényeit. A zöld poloskák mellett fekete kisebb méretű fehéren pontozott hátú egyedeket is találtam. Mik lehetnek ezek és hogyan szabadulhatnék meg tőlük?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (5. rész)

2019. december 10. 07:38

Meleg és száraz években általában erőteljesebben felszaporodnak a rovarkártevők, így történt ez idén a zöld vándorpoloskával, az ázsiai márványos poloskával és a harlekin katicával.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420