Növényvédelem

Vontatott permetezők fenofázistól függetlenül

Agrofórum Online

Új felhasználási iránya van kialakulóban a szántóföldi, vontatott permetezőknek. A permetezők elsődleges funkciója természetesen továbbra is a növényvédelmi feladatok szakszerű és időben történő ellátása a vetéstől egészen a betakarításig, illetve ameddig az állomány védelme megköveteli azt. Újabban azonban állományszárításra is használják a gazdálkodók.

A különböző kultúrák növényvédelmét gépesítési szempontból nagyban befolyásolja az adott tábla mérte és az adott táblák méretének összessége, vagyis a birtokméret. A legegyszerűbb módja a növényvédő szer kijuttatásának az önjáró, hidas permetezőről történő vegyszerezés lehet, azonban bizonyos táblaméreteknél ezt nem lehet gazdaságosan megoldani. A hidas gépek ellen szól az is, hogy birtokmérettől függően aránytalanul nagy beruházással jár, melynek túl hosszú a megtérülési ideje, hacsak a gazdálkodó nem végez vele bérmunkát.

Kisebb tábláknál és kisebb összes birtokméretnél alternatívát jelent a kezeléseknél a vontatott permetező is, amely a fentinél jóval kisebb, harmad-ötöd akkora invesztíciót igényel.
Azok a vontatott permetezők, amelyeknek szórókerete 0,5 méter és 2,5 méter közötti magasságban képes a szerek kijuttatására, már alkalmas lehet a kelés előtti kezelésekre is, illetve utána a növény összes fenofázisában a növényvédelmi feladatok elvégzésére. Sőt, a 2,5 méteres magasság már alkalmassá teszi az állományszárításra, a repce és a napraforgó deszikkálására is.

Kisebb táblán és területen gazdálkodóknak további előnyt jelenthet a saját, vontatott gép azért is, mert nincsenek kitéve a bérvállalkozók időbeosztásának, a növényvédelmi munkálatokat akkor tudják elvégezni, amikor annak valójában ideje van.

Ebben az évjáratban több példát is láthattunk arra a hazai szántóföldeken is, hogy szükséges volt pl. a napraforgó késői fungicides kezelésére vagy a kukoricamoly elleni inszekticides kezelésre, amelyet olyan vontatott permetezőkkel is el lehetett végezni, amelyek a szórókeretet megfelelő magasságba tudják emelni. Az elmúlt évek hektikus időjárásából is arra lehet következtetni, hogy egyre többször lesz szükség olyankor is növényvédelmi munkálatokra, amelyek korábban nem voltak jellemzőek, és amikor már az állomány mérete miatt csak hidas permetező jöhet(ett) szóba, vagy a fent említett vontatott gépek, megfelelő szórókeret magasságállítási lehetőséggel.

Természetesen nem mehetünk el amellett, hogy a gép megfelelő használatához művelőútra van szükség. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ezt a gazdálkodók úgy oldják meg, hogy 2 sort már vetéskor kihagynak, amelyen a gép később közlekedni tud. Joggal merül fel a terméskiesés kérdése, ám úgy tűnik, a vetetlen sor melletti sorban erőteljesebb növények fejlődnek, amelyek (részben) kompenzálják az üres sorok miatti kiesést. Fontos megjegyezni, hogy pontos adatok nem állnak rendelkezésre ebben a tekintetben.

Összefoglalva: azok a vontatott permetezők, amelyek alkalmasak a szórókeret 0,5,-2,5 méter közötti intervallumban dolgozni, alkalmasak az állomány növényvédelmi feladatainak ellátására a vetéstől kezdve a szükséges ideig, illetve alkalmasak bizonyos kultúrák deszikkálására is. További előnyük az önjáró gépekkel szemben az alacsonyabb áruk, rövidebb megtérülési idejük is.

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Használtan is jó választás! - Hardi permetezőgépek az Agroázistól

2018. február 26. 08:07

Az Agroázis szakemberei az eladott használt gépet az újakhoz hasonlóan beüzemelik, a gépkezelőt pedig megfelelő oktatásban részesítik.

Dorker szántóföldi gépbemutató Tiszagyulaházán

2018. augusztus 22. 10:37

Szántóföldi gyakorlati gépbemutatóra gyűltek össze a termelők és a Dorker Kft. partnerei Tiszagyulaházán július 27-én. Az érdeklődőknek lehetőségük volt munka közben is megfigyelni többek között a Deutz-Fahr 9340 Warriort, valamint a Deutz-Fahr új kompakt négyhengeres modelljét, de találkozhattak még a Faresin, a Pronar és a Hardi legújabb fejlesztéseivel is.

Új Hardi NAVIGATOR classic – egy ismert gép új köntösben

2019. március 6. 07:27

Európa több országában, így Magyarországon is a Hardi NAVIGATOR az egyik legnépszerűbb vontatott szántóföldi permetezőgép család a gazdák körében, amely most a NAVIGATOR Classic típussal bővül.

HARDI TWIN – Teszteredmények igazolják: ez a világ legjobb kijuttatási rendszere

2020. február 12. 15:43

Akár 80%-ban is csökkentheti az elsodródást, és akár 30%-os növényvédőszer-megtakarítást is jelenthet – mindezt egyenletesebb lefedettség mellett.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420