Ökológiai gazdálkodás

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok I. rész

Agrofórum Online

Háztartásokban is megtalálhatók, és akár a helyi abc-ben is megvásárolhatók azok az anyagok, melyekről talán nem is gondolnánk, hogy növényvédelmi célra alkalmasak. Napjainkban számos hatóanyagot vonnak ki a forgalomból, és egyre többen állnak át ökológiai gazdálkodásra. A következő összefoglaló azoknak is hasznos lehet, akik csak a kiskertjükben szeretnének fellépni a károsítókkal szemben kémiai kezelés nélkül, de remélhetőleg a biogazdálkodás iránt érdeklődők figyelmét is sikerült felkelteni.

Fontos megemlíteni, hogy ezek az egyszerű anyagok bár nem minősülnek növényvédő szernek, mégis be kell tartani (ha van) az élelmezés-egészségügyi várakozási időt, ügyelni kell a dózisra és a kezelés idejére. Bio tanúsítvánnyal rendelkező gazdaságban bátran használható a lenti lista, ám bármelyik is kerül kijuttatásra, a gazdálkodási/műveleti naplóban mindenképp kerüljön feltüntetésre, és vásárláskor ne felejtsenek el számlát kérni, mely az ellenőrzés során vizsgálatra kerülhet.

A következőkben csak a leggyakoribb kultúrnövények és betegségeik elleni védekezés kerül kihangsúlyozásra.

Háztartási ecet: gomba-és baktáriumölő hatása miatt elsősorban vetőmagcsávázásra, illetve eszközök fertőtlenítésére alkalmas. Elterjedt gabonaféléknél az üszögök és a helmintosporiózis ellen, zöldségféléknél a klavibakteres, a xantomonászos, pszeudomonászos betegségek, valamint a botritisz és az alternária ellen is. Vetés előtt rövid ideig kell áztatni a magokat 1:1 arányú keverékben úgy, hogy 100 kg maghoz 1 liter oldatot használjunk. Vágóeszközök (metszőolló, fűrész stb.) fertőtlenítéséhez 50 ml 8%-os ecetet kell 1 liter vízhez keverni, azzal lemosni és száradni hagyni.

Konyhasó: rovar-és gombaölő hatású. Mielőtt bárki gondolkodás nélkül beraktározna belőle, szeretném felhívni a figyelmet, hogy a növényekre és a talajéletre egyaránt káros lehet a magas sótartalom, így a mennyiség és a kezelés gyakoriságának meghatározásához mindenképp figyelembe kell venni a talaj sótartalmát. Érdemes a növényállományban a károsodott részeket célzottan kezelni, így elkerülhető a felesleges kijuttatás.

Szőlőben lisztharmat és tarka szőlőmoly elleni védekezés során használatos. A gomba elterjedésének megakadályozása érdekében levélfejlődés kezdetétől fürtzáródásig kezelhetjük egy vagy két alkalommal a fertőzött részeket, dózisa 0,6-2 kg konyhasó 100 l vízben oldva, 200-400 l/ha lémennyiséggel. Kétszeri kezelés esetén ezt a mennyiséget el kell osztani. A kártevő ellen a tojásrakást követően, fürtkezdemény növekedéstől fogyasztásra érettségig védekezhetünk (májusban, júliusban és szeptemberben). Fontos az előrejelzésre, megfigyelésre alapozott döntéshozás. Dózisa 0,6 kg/100 l, 200-400 l/ha lémennyiség.

Napraforgó olaj: gombaölő hatása miatt szabadföldi paradicsomon a lisztharmat megjelenésekor használhatjuk vizes szuszpenzióját. Felesleges mennyiséget itt se használjunk, sőt, ha a levélzetről lefolyt, érdemes felitatni, összegyűjteni. Dózisa: 0,1-0,5%-os szuszpenzió 500-1000 l/ha mennyiséggel. Kiskertekben 5-10 l/100 m². Leveles állapotban permetezzük a növényeinket, virágzásban mellőzzük a kezelést, és a 2 napos élelmezés-egészségügyi várakozási időt tartsuk be! Szükség esetén a javasolt kezelés 2-4 alkalom, legalább 8 napos szüneteket tartva.

Sör: csigák ellen. Ki ne ismerné a jó öreg sörcsapdát? Ám ha már alkalmazzuk, csináljuk is jól. Bármely növényállományban a fertőzés mértéke befolyásolja a csapdák számát: erős fertőzés esetén négyzetméterenként egy sörrel megtöltött műanyag edényt kell a talajba süllyesztenünk.

A következő részben sor kerül a már ismert csalán, szódabikarbóna és mezei zsurló jótékony hatásaira, de szó lesz a cukor, fűzfakéreg vagy a tejsavó felhasználásának lehetőségeiről is.

Forrás: NÉBIH

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok II. rész

2020. április 4. 05:36

Az egyszerű anyagok nem minősülnek növényvédő szernek, de ha van, be kell tartani az élelmezés-egészségügyi várakozási időt, ügyelni kell a dózisra és a kezelés idejére.

A méhlegelőkről - az élettér csak összefogással javítható

2019. november 21. 05:37

A hanyatló élettér azt jelenti, hogy egyre több az olyan időszak, amikor a méhek nem, vagy csak nagyon korlátozottan találnak nektár- és pollenforrást. A táplálékot szolgáltató növények sokszínűségén, biodiverzitásán fontos lenne javítanunk.

Biogazdálkodás: bejelentkezéstől a tanúsítványig

2019. november 1. 11:43

Számos olyan gazdálkodóval találkozom a hétköznapoban, akik érdekeltek a biotermesztésben, de nem mernek belevágni. Minden adottságuk megvan hozzá, de tartanak a változástól és az ismeretlentől. Akiket csak a bio-ellenőrzéstől való félelem (igen, ilyen is van) tántorít el, azoknak itt egy rövid összefoglaló, mi történik és mire kell számítania egy növénytermesztőnek a bejelentkezéstől a tanúsítvány megszerzéséig.

Előrejelzési és megfigyelési módszerek zárt termesztőberendezésben

2019. október 24. 10:38

Minden növényvédelmi beavatkozást, legyen szó kémiai készítmény, vagy természetes ellenségek felhasználásáról, meg kell előznie a megfigyelésnek, szemrevételezésnek.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica csövét károsító betegségek (2/1.)

2019. június 8. 04:36

A kukorica a legnagyobb területen termesztett, egyben legfontosabb takarmánynövényünk, bár az elmúlt években változást mutat a felhasználás szerkezete. Az élelmiszeripari hasznosítása fokozatosan nő, jelenleg mintegy 2,7 millió tonna, ezzel ellentétben takarmányként egyre kevesebbet (2,3 millió tonna) használunk fel. A hazai piacra szánt kukoricánál a deoxinivalenol (DON), és az aflatoxin mennyiségét kell tanúsítvánnyal igazolni, míg az exportra szánt tételeknél akár 4-5 féle toxinra is kérhetnek vizsgálatot.

Milyen állapotban vannak az őszi vetésű növények?

2020. május 6. 15:37

Az idei tavasz nem kíméli az ősszel vetett szántóföldi kultúrákat. A gabonaféléknek és a repcének is hiányzott a téli hótakaró, a tavaszi fagy viszont már kevésbé. Most pedig a száraz időben a kártevők elleni védekezésre kell alaposan felkészülniük a termelőknek.

A borsó gyomirtása

2018. november 21. 09:37

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.