Szőlő-Bor

A csemegeszőlő komplett tápanyagellátása és összefüggései (2/1.)

Agrofórum Online

A csemegeszőlő vitathatatlanul népszerű, értékes és keresett gyümölcs. Hazánk a termesztés felső határán van, de alapvetően megfelelő adottságokkal és hagyományokkal rendelkezik a jó csemegeszőlő-előállításához.

A termesztés igen beruházás- és munkaigényes, szakértelmet kíván, de tartósan jövedelmező. Mégsem jellemző a hazai termesztésből történő ellátás, hiszen az import dominál. Sokakkal egyetértésben mondom, hogy érdemes lenne jobban odafigyelni erre az értékes kultúrára.

A csemegeszőlő tápanyagellátása

A termesztés tápanyagellátásnak rendszere nem különbözik más kultúrák, a borszőlő, vagy egyéb ültetvényekétől. Sajátosságai azonban jelentősek a részletekben, így a tőkefejlődés és termésminőség szempontjából is tájékozottnak kell lenni a profi termelőnek.

A tőkefejlődés szempontjából a fajták növekedési jellege és a betakarított mennyisége, minősége miatt vannak nagyobb eltérések akár a csemegeszőlő fajták között, akár a borszőlőkhöz viszonyítva. A friss fogyasztás igényei miatt a termés minőségi elvárásai teljesen mások (íz, bogyókeménység, tárolhatóság stb.) mint a borszőlőnél, így a tápanyagellátásban is más szempontok kerülnek előtérbe.

Az ellátást ugyanúgy meghatározzák a termőterület, a talaj adottságai, tápanyag-ellátottsága, a fajták igénye, mint bármely más kultúrában. Így a komplett tápanyag-technológia alapját a vizsgálatok (talaj és növényi) eredményei és a fejlődés jellemzői (vesszővastagság, hossz, ízközök hossza stb.) képezik.

Egyetlen jó megoldás nincs. A tápanyagellátás intenzitásának, szemléletének megfelelő technológia felépítését kell jól elvégezni. Ebben kell megtalálni szerves trágyázás, műtrágyázás kivitelezésének helyes módját, adott esetben az elmaradhatatlan öntözéssel összekapcsolva, összehangolva. A kiválasztott technológiában a tápanyag mennyiségét a vizsgálati eredményekkel megállapított ellátottság alapján határozzuk meg.

A csemegeszőlő tápanyagigénye, tápanyagfelvétele

A szakirodalomban a világ legkülönbözőbb éghajlati és egyéb adottságai mellett termesztett csemegeszőlőre találunk adatokat, hazait alig. A tájékozódáshoz azonban ezek is jól használhatók, a gyakorlatban pedig kis odafigyeléssel jól adaptálhatók. Magyarországi, közép-európai borszőlőre vonatkozó adatokkal összevetve ezek reálisak lehetnek hazai viszonyokra is.

A csemegeszőlő nagy tápanyagigényű és a tápanyagellátás hibáira érzékenynek mondható. A felvett tápanyagmennyiségre, dinamikájára pontos mérések vannak (1-2. ábra, 1. táblázat). Kiemelhető a kálium- és kalciumigénye, de mint azt a későbbiekben látni fogjuk, szinte minden tápelemnek meghatározó szerepe van a tőke életében, a termésmennyiség és minőség alakulásában.

Az intenzív termesztésben a tápanyagfelvétel dinamikájából az egyes tápelemek meghatározó fontosságú időszakaira lehet következtetni. A felvétel hirtelen emelkedéseire kell leginkább odafigyelni, hiszen a természetes ellátásban ezek a legnagyobb kockázatot jelentő időszakok. Ha ekkor elégtelen az ellátás az már élettanilag később nem pótolható, a káros hatások már elkerülhetetlenek lesznek. A betakarítás utáni felvétel a tőkeregenerálódás és a következő évi indulás miatt fontos. Az erős terheléskor szakirodalomban javasolt nitrogén lombtrágyázás a gyümölcstermesztésben is jól ismert jelentőségű. A terméssel és az elszállított vesszővel a területről eltávolított, valamint a kimosódó tápanyag mennyisége a csemegeszőlő-ültetvény tápanyagmérleg szerinti kivonása. Rockenbauer, 1987 szerint 10 t/ha terméshez a vasból 1,34 kg, cinkből 0,26 kg, bórból 0,21 kg, mangánból 0,18 kg és rézből 0,044 kg szükséges borszőlőre vonatkozóan.

Talajvizsgálat, növényanalízis

A tápanyag-ellátottság ellenőrzésére hagyományosan a gyökérzóna két rétegét, 0-30 cm és 30-60 cm mélységét kell vizsgálni. Az ellátottság általános tájékoztatást jelent, amit a növényvizsgálattal kell kiegészíteni. A növényvizsgálat eredményei már a tápanyagellátási rendszer szintjén adnak tájékoztatást, hiszen a tápanyag-viselkedés tényleges eredményét mutatják, azaz mennyit tud a növény felvenni adott körülmények között. A levélnyél, illetve levéllemez vizsgálata történhet a virágzáskor, illetve éréskor (2-5. táblázat).

Ezért az értékeléskor a határértékekre érdemes nagyon odafigyelni, hiszen nagy eltérések vannak a megfelelő szintek között, amit a 2. táblázatban jól láthatunk. A növényvizsgálatoknál kell a fajtaspecifikus jellemzőket figyelembe venni, illetve az ellátottságot a talajnál nem használt tápelemarányok szigorúbb vizsgálatával elemezni (3-4. táblázat).

A tápelemek antagonizmusa

A tápelem-antagonizmussal kapcsolatban a gyakorlatban is jelentős kation antagonizmust érdemes kiemelni. A túlzott mennyiség káros hatásáról van szó, amikor ezek a tápelemek olyan erősen gátolják egymás felvételét, hogy elegendő mennyiség esetén is súlyos hiánytünetek jelenhetnek meg. Tehát a kálium, kalcium, magnézium, ammónium egymásra hatása nem maradhat ki a csemegeszőlő tárgyalásánál, hiszen ezekből az első háromnak döntő a szerepe a tőke fejlődésében, a termés mennyiségében és minőségében. Ezért a különböző vizsgálatoknál és a tápanyag-pótlásnál is érdemes a szokásosnál nagyobb figyelemmel lenni. Az egyoldalú trágyázás elkerülése, a tápelem-harmónia fenntartása tehát egyértelmű cél.

Sajnos gyakorlatban látjuk a káros hatásokat, és vizsgálatok mutatják azok hátterét. Egyoldalú ammónium-szulfát trágyázásnál a levelek kalcium felvétele 30%-kal csökkent (Spiers és Broswell, 1993). Hasonló a kálium túlsúly hatása a magnézium felvételére. Az antagonizmus levélvizsgálatainál a kalcium túladagolásnál a magnézium magasabb, kálium túladagolásnál alacsonyabb volt a kedvezőnél (Garcia és mtsai., 1998).

Az AF szaklap átszerkesztett változata Horinka Tamás: A csemegeszőlő komplett tápanyagellátása és összefüggései (2017. E71. 16. old.) című írása alapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szőlő gombaölőszeres kezelések

2020. augusztus 18. 09:30

A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag, műtrágya, valamint növényvédő szer piacot. Alábbi összeállításunkkal is szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akik bármelyik kutatásunkban segítségünkre voltak.

Rézzel vagy anélkül?

2020. július 27. 08:47

A RELACS projekt rézkiváltást célzó kísérletének első eredményei a szőlő növényvédelmében.

A Vajdaságban nemesített rezisztens szőlőfajták (2.)

2020. április 5. 09:00

A cikksorozat előző részében ismertetett fajták génállományát további visszakeresztezéssel minőségi szempontból gazdagítottuk Vitis vinifera L. fajtákkal. Ennek eredménye a XXI. század elején Szerbiában még néhány államilag minősített fajta. A szerző bemutatja a Pannonia, a Morava, a Danubius és a Dionis fajta származását, termesztési értékét és közli a fajta/fajtajelölt leírását.

Az Etyek-Budai borvidék múltja, jelene és lehetőségei

2020. március 30. 13:17

E havi lapszámunkban az Etyeki-Budai Borvidéket mutatjuk be. Megismerhetők a borvidék termőhelyi adottságai és a szőlőtermelés helyi tradíciója, valamint a borturizmus alapját jelentő vendégcsalogató rendezvények.

Csemegeszőlők növényvédelme

2019. március 20. 06:55

A csemegeszőlő betegségei és károsítói megegyeznek a borszőlőével, mivel mindketten egy családba (Vitaceae) tartoznak, így növényvédelmük is hasonló.

Kalifornia elesett – spanyol szőlő megy Kínába

2019. január 28. 04:37

Spanyolország idén akár 3000 tonna csemegeszőlőt is exportálhat Kínába a spanyol gyümölcs- és zöldségtermelők és -exportálók egyesületének (APOEXPA) elnöke szerint.

Éghajlathatások elleni védelem Dunaföldváron, csemegeszőlő-ültetvényben

2019. március 24. 04:46

Az időjárás okozta káros hatások kivédésére, tompítására a dunaföldvári családi gazdaság a takarásos csemegeszőlő-termesztés különböző technológiai elemeit alkalmazza.

Már kapható a hazai csemegeszőlő

2018. augusztus 17. 09:04

A csemegeszőlő-fogyasztás alapvetően augusztus végére és az őszre jellemző, de idén várhatóan előbbre tolódik a szezon.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420