Talajélet

Itt vagyok! Én vagyok! Jó vagyok! TrichoMax – a növényvédelem természetes támogatója!

Agrofórum Online

Az integrált növénytermesztési szemlélet terjedésével a termelők keresik azokat a technológiai lehetőségeket, amelyek segítik a kultúrnövények egészséges, harmonikus fejlődését, aminek köszönhetően számos pozitív ökológia és gazdasági haszon keletkezik (pl.: a növényvédelmi munkák kiszámíthatóvá válnak, csökken a környezeti terhelés, javuló termésbiztonság).

A Trichoderma hasznos gombatörzseket tartalmazó biológiai termésfokozó készítmények is egyre elterjedtebbek a világon a hagyományos és az ökológiai növénytermesztésben egyaránt.  A Trichoderma gombák használata a mezőgazdasági termelésben már közel 100 éves múltra tekint vissza, de az utóbbi évtizedekben gyorsult fel a kutatásuk és terjedt el a szélesebb körű felhasználásuk. E termékek közül találunk növényvédő szerként és termésfokozó készítményként engedélyezett anyagokat, annak ellenére, hogy mindkét termékkör hatásmódja gyakorlatilag azonos. Eltérések csak az egyes Trichoderma törzsek hatékonyságában lehetnek.

Az egyik legerősebb biokontroll hatással rendelkező Trichoderma a TrichoMax-ban lévő Trichoderma harzianum!

A TrichoMax tulajdonságai:

Megváltoztatja a mikroflóra összetételét a növények gyökérzetén, amelyből számos előny adódik:

• Szimbiotikus kapcsolat alakul ki a Trichoderma harzianum és a kultúrnövény között, amely serkenti a gyökérfejlődést – több hajszálgyökér keletkezik, mélyebb lesz a gyökeresedés
• Javul a tápanyagok felvétele
• Szerzett rezisztenciát indukál, amely javítja a növények természetes védekezési mechanizmusát

Természetes módon kontrollálja a talajból támadó kórokozó gombákat, első lépésként támogatva ezzel a pl.: a fuzárium és a szklerotínia elleni későbbi kémiai védekezést:

• Gyorsabb fejlődése révén elvonja a patogén gombák fejlődéshez szükséges tápanyagokat, elsősorban Fe+++ ionokat.
• Direkt módon parazitálja a talajban fejlődő növénykárosító gombákat pl.: fuzárium, szklerotínia, rizoktónia, stb. azáltal, hogy enzimatikus úton lebontja azok szaporodó képleteit.

Tarlómaradványok bontása:

• A talajban lévő szár és gyökérmaradványok bontásával mobilizálja a tápanyagokat, amelyek a növények számára felvehetővé válnak.
• A tarlómaradványok megszűnésével csökken azoknak a kórokozóknak az élettere, amelyek a növénymaradványokon szaporodnak pl. fuzárium.

A biológiai készítmények megfelelő működésének elengedhetetlen feltétele a steril gyártási körülmény és a benne lévő mikroorganizmusok megfelelő szaporodó képessége. A TrichoMax gyártása olyan eljárással és segédanyagok felhasználásával történik, amely biztosítja a Trichoderma harzianum spórák gyors, robbanásszerű fejlődést a talajban. A TrichoMax előnyös tulajdonságai bármely kultúrában alkalmazva a vetés vagy ültetés előtt a talajba dolgozva már 1 kg/ha dózisba megmutatkoznak. Ökológiai gazdálkodásban is felhasználható!

A TrichoMax szerteágazó hatása

Kabai Gábor
AGRO.bio

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudomány a mezőgazdaság szolgálatában: ezért ilyen hatékonyak a szárbontó készítmények

2020. szeptember 21. 09:25

Cikkünkben részletesen bemutatjuk a Natur Agro Hungária Kft. szárbontó készítményeinek alkotóelemeit, melyek segítségével jelentős hozamnövekedés érhető el.

Eljött a szemléletváltás ideje...

2020. szeptember 16. 05:30

Vajon ki számol utána, de a hazánkban több mint egymillió hektáron termesztett kukorica betakarítását követően akár 12-14 tonna növényi maradvány is visszamarad a területen?

ELÉG VOLT AZ ASZÁLYBÓL? VAGY MÉG MINDIG NEM???

2020. június 22. 08:55

Sajnos ez a tavasz is a csapadékhiánytól visszhangzott, amit még mindig hallani, amikor az aratásra, a búza és repce várható terméseredményeire gondolunk, pedig most már bőven esik Medárd óta, ami a kalásznak már nem kellene, ellenben a kukorica és napraforgó a szójával karöltve hálásan fejlődik.

A humuszképződés folyamata és jelentősége

A humusz a talaj egy sajátos és igen fontos alkotórésze. A humuszvegyületek talajspecifikusak, miszerint 85-90%-ban csak a talajban fordulnak elő. Tulajdonképpen a talajba jutott szerves anyagok azon része, ami már átesett a humifikáció folyamatán. Ehhez a folyamathoz viszont elengedhetetlen a talajlakó mikroorganizmusok tevékenysége.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Fontos információk a növényvédelmi gépek kötelező időszakos műszaki felülvizsgálatáról!

2019. augusztus 2. 08:11

A növényvédelmi hatóság ellenőrzései során figyelembe veszi, hogy minden gép azonnali felülvizsgálata nem lehetséges.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.