Talajélet
Fizetett tartalom

Nakon is bizonyított a BactoFil Technológia

AGRO.bio Hungary Kft.

Minden rosszban van valami jó is tartja a mondás. Így járt ezzel Jakab Gábor - naki gazdálkodó - is, akinek a napraforgó földjén a nyári vihar komoly károkat okozott. A viharkárok felmérése során bebizonyosodott, hogy érdemes volt alkalmazni a BactoFil technológiát az elmúlt években.

Nak egy csendes falu Tolna és Somogy megye határán Dombóvártól alig 12 kilométerre. Szorgalmas lakói mindig a mezőgazdaságból éltek, növénytermesztést, állattenyésztést folytattak. Itt gazdálkodik Jakab Gábor is, akit a napraforgóban tapasztalt BactoFil hatás miatt kerestünk fel.

ABH: Arra kértük Gábort, mutassa be a gazdaságukat!

J.G.: Fiatal korom óta a mezőgazdaságban dolgoztam. Egyéni gazdálkodó 2006 óta vagyok. A gazdálkodást az öcsémmel, apámmal és Hammer Zoltán társammal együtt végezzük. Összesen 250 ha saját tulajdonban lévő területet művelünk. Ezen felül a környező falvakban 300 ha területen teljes körű szolgáltatást végzünk. A vetésforgónk a szokásos árunövényekből: búza, napraforgó, kukorica áll össze. Néha sikerül kisebb területen hibrid napraforgó vagy hibrid kukorica vetőmagot termeszteni.

ABH: Láthatjuk, hogy jól felszerelt géppark áll rendelkezésre.

J.G.: Igen, folyamatosan fejlesztjük a gépparkot. Erőgépeink John Deere gépekből állnak. A precízebb munkákat, mint a vetés, permetezés már GPS technológiával végezzük.

1.kép: A Jakab testvérek már bíznak a BactoFil technológiában

ABH: A BactoFil technológiát mióta alkalmazzák?

J.G.: Először 10 éve használtam tavasszal a BactoFil A10-et kukoricában 5 hektáron. Már akkor ősszel észrevettem, hogy ezt az 5 hektárt könnyebb volt szántani, mint a többit. A környékben egyre többen kezdték alkalmazni a BactoFilt és jó véleményeket mondtak róla, ezért mi is úgy döntöttünk, hogy használjuk ezt a terméket.

2017 őszén a kukorica és napraforgó tarlókat lekezeltük BactoFil Cell szárbontóval. A következő év tavaszán a kukorica és a napraforgó alá szórtuk vetés előtt a BactoFil A10, illetve B10 talajoltót. Ősszel azután ezeknek a tarlója is újra BactoFil Cell szárbontót kapott.

Az idén tavasszal az új fejlesztésű BactoFil Kukorica és BactoFil Napraforgó került a talajainkba. A BactoFil mellett 2018 tavaszán elkezdtük használni búzában és napraforgóban az Algafix élőalga biostimulátort és a hozzá kapcsolódó lombtrágyákat. Ezekkel is nagyon elégedettek vagyunk.

ABH: Kérem, mondja el a nyáron mit tapasztalt a viharkáros napraforgóban?

J.G.: A terület, ahol a napraforgó volt, egy 24 hektáros tábla. Ebből 14 hektár a saját földem, amelyet először 2017 őszén BactoFil Cell szárbontóval kezeltem, mert nagy szártömeg maradt a kukorica után. A 2018 tavaszán újra kukorica került a területre, ezért vetés előtt a magágyba BactoFil A10-et dolgoztunk be, majd ősszel a kukoricatarló újra BactoFil Cell szárbontót kapott. Az idei évre napraforgót terveztem erre a területre. Szerencsére sikerült hibrid napraforgó vetőmag előállításra szerződést kötni. A Sclerotínia fertőzés megelőzésére erre a területre BactoFil Napraforgó + TrichoMax csomagokat rendeltem az AGRO.bio Kft.-től.

A hibrid napraforgónk jól kikelt és szépen növekedett egészen addig, míg egy júliusi délután egy orkán erejű vihar, jégesővel le nem csapott rá. A károsodás komoly mértékű volt, a levelek megszaggatva, sok napraforgó gyökerestül kifordulva feküdt a földön. A napraforgóra biztosítást kötöttünk tavasszal, ezért kihívtuk a biztosítót kárfelvételre. A biztosító egy drónnal légi felvételt készíttetett és a fotón jól látszik egy sötét zöld terület, amely az én BactoFil Technológiás területem volt.

2. kép: Drónos légi felvétel: a vonalak között a BactoFil Technológia kereszt irányba. Az alsó vonal alatt egy másik MG Zrt. területe volt

Amikor jobban felnagyítottuk a képet, jól látszott, hogy a BactoFil Technológia által jóval kevesebb a megdőlt napraforgó, mint a mellette lévő kontroll területen. Ennek oka az lehetett, hogy a BactoFillal kezelt napraforgónak láthatóan erősebb szára és nagyobb gyökérzete volt. Ez a látvány nagyon meggyőző volt és az eredményt a több éve alkalmazott BactoFil Technológiának tudhatom be.

ABH: Milyen volt a napraforgó terméseredménye?

J.G.: Learattuk a napraforgót és itt jött a következő meglepetés. A vihar ugyan megtépázta a napraforgót, de még így is jelenős terméstöbblet volt a BactoFil Technológia kezeléseinek javára.

A kontroll területen 700 kg/ha hibrid napraforgó termést arattak. Én a BactoFil Technológiás területemen 1100 kg/ha termést arattam. Ez a 400 kg különbség, jelentős a vetőmag előállításnál.

Ha felszámolom a négy alkalommal végzett BactoFilos kezelés költségét,

ami TrichoMaxal együtt 40 ezer Ft- ba került, még akkor is

KÖZEL 200 EZER FT-AL TÖBB ÁRBEVÉTELT ÉRTEM EL

hektáronként a BactoFil Technológiával a kontroll területhez képest.

Aratás után jeleztem az eredményeket az AGRO.bio Kft. területi képviselőjének, aki hozott egy műszert, egy penetrométert, amivel megmérhettem a termőtalajom keménységét, ellenállását. A mérés nagyon meggyőző eredményt mutatott.

3. Kép: Jakab Gábort meggyőzte a penetrométerrel való mérése, a BactoFil Technológia termőtalajára gyakorolt hatásáról

A BactoFil Technológia területén a műszert minden mérésnél le tudtam nyomni 40 centi mélységre és a mérések átlag értéke 27 Nm volt. A kezeletlen kontroll területen 30 centi mélységre, s volt, ahol csak 20 centi!!! mélyre tudtam leszúrni a műszert olyan kemény volt a talaj. A kontroll területen a mérések átlag értéke 49 Nm volt.

ABH: Milyen növény következik a napraforgó után?

J.G.: A napraforgó után kukoricát szeretnék vetni. A napraforgótarló szántás előtt kap egy BactoFil Celles szárbontó kezelést. Tavasszal pedig a vetés előtt egy BactoFil Kukorica talajoltóval kezeljük a területet. Az eredmények meggyőztek, hogy folytatni kell a komplex BactoFil Technológia alkalmazását.

ABH: Köszönöm a tartalmas beszélgetést!

 

Dr. Kiss János

Tanár úr

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudomány a mezőgazdaság szolgálatában: ezért ilyen hatékonyak a szárbontó készítmények

2020. szeptember 21. 09:25

Cikkünkben részletesen bemutatjuk a Natur Agro Hungária Kft. szárbontó készítményeinek alkotóelemeit, melyek segítségével jelentős hozamnövekedés érhető el.

Eljött a szemléletváltás ideje...

2020. szeptember 16. 05:30

Vajon ki számol utána, de a hazánkban több mint egymillió hektáron termesztett kukorica betakarítását követően akár 12-14 tonna növényi maradvány is visszamarad a területen?

ELÉG VOLT AZ ASZÁLYBÓL? VAGY MÉG MINDIG NEM???

2020. június 22. 08:55

Sajnos ez a tavasz is a csapadékhiánytól visszhangzott, amit még mindig hallani, amikor az aratásra, a búza és repce várható terméseredményeire gondolunk, pedig most már bőven esik Medárd óta, ami a kalásznak már nem kellene, ellenben a kukorica és napraforgó a szójával karöltve hálásan fejlődik.

A humuszképződés folyamata és jelentősége

A humusz a talaj egy sajátos és igen fontos alkotórésze. A humuszvegyületek talajspecifikusak, miszerint 85-90%-ban csak a talajban fordulnak elő. Tulajdonképpen a talajba jutott szerves anyagok azon része, ami már átesett a humifikáció folyamatán. Ehhez a folyamathoz viszont elengedhetetlen a talajlakó mikroorganizmusok tevékenysége.

Magyar Agrárgazdasági Minőségi Díjban részesült a Phylazonit

2018. március 14. 16:22

Március 13-án a Phylazonit termékeket forgalmazó Agrova Kft. számára Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter adta át az elismerést a tárca 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából rendezett kitüntetési ünnepségén.

Talajlazítók többféle kivitelben

2019. augusztus 7. 09:48

A QUIVOGNE SSDR talajlazító több munkaműveletet egyesít, hiszen lazítja a mélyebb talajréteget, enyhén forgatja és aprítja a felső talajszelvényt és a kapcsolt hengerrel lezárja a felszínt.

Változó mélységű talajművelés – AutoDepth

A talajművelés során a talaj fizikai tulajdonságainak megváltoztatásával elsősorban a víz- és levegőgazdálkodási jellemzők javítását célozzuk. Javulnak ezáltal a vízkapacitási jellemzők az altalaj és a művelt réteg között, növekszik a vízbefogadó képesség és az oxigénellátás, mindezek pedig összefüggésben vannak a hő- és tápanyag-gazdálkodási jellemzőkkel.

Alba Milagro Hungária Kft. - professzionális partner a növénytáplálás és talajaktiválás területén

2019. május 24. 09:53

Az Alba Milagro termékportfóliójának kialakításában sok éves tápanyagtervezési tapasztalatuk volt az irányadó. Olyan termékeket kerestek szerte az európai piacon és Magyarországon, melyek megoldást jelentenek a hazai problémákra.