Talajművelés

Az őszi talajművelés eljárásai és eszközei (3/1.) – Talaj-előkészítés korán lekerülő elővetemények után

Agrofórum Online

Az őszi talajművelés aktuális feladatai különbözőek, attól függően, hogy őszi vetésű, vagy tavaszi vetésű növények talaj-előkészítéséről beszélünk. A növények magágyigénye kisebb-nagyobb mértékben különbözik. Az előveteményt több tekintetben is figyelembe kell venni. A betakarítás ideje a művelésre rendelkezésre álló időt, a tarlómaradványok mennyisége pedig a művelés módját szabja meg.

A talaj-előkészítés a klasszikus sorrendet követi. Műveleti közül – jelen körülmények között – értelemszerűen csak az őszi időszakban alkalmazhatóakat ismertetjük.

Alapművelés forgatással – az őszi szántás

Célja, hogy átforgassa és mélyítse azt a talajréteget, amely befogadja és tárolja a téli csapadékot a következő tenyészidőszakra. A tavaszi vetésű növények többsége a mélyebben átmunkált talajokon fejlődik legjobban, ezért ezt az alapozó művelést őszi mélyszántásnak nevezzük, amelyet ágy- vagy váltvaforgató ekével egyaránt megvalósíthatunk.

A szántás hántott, ápolt tarlón augusztus végétől a téli fagyok beálltáig végezhető. A talaj állapota, vagy a növények igénye miatt szükség lehet középmélylazításra. A lazítás elvégezhető hántott tarlón, ahol tömörödöttség ellenére mérsékeltebb rögösödéssel lehet számolni. Vitatott, hogy a szántást lazítás előtt, vagy azt követően végezzük el, és irányuk azonos, vagy keresztirányú legyen-e. Ha a szántás középmély lazítás után történik, akkor fennáll a visszataposás veszélye, de csak korlátozott területet, pontosabban sávokat érint. Az előzetesen megszántott talajon viszont nem lehet elérni a tervezett lazítási mélységet, másrészt a szántott réteget is taposási kár éri.

Az őszi szántást a kora tavaszi vetések alá, ha a talaj tulajdonságai azt nem zárják ki, oly mértékben lehet elmunkálni, hogy tavasszal a vetőágy egy menettel elkészíthető legyen. A közép- és késő tavaszi vetésű növények alá az őszi elmunkálás csak erősen rögös szántáson indokolt. Az ágyekés szántáskor képződő osztóbarázdákat sík fekvésű táblán még ősszel be kell húzni. Kivétel a belvíz veszélyeztette szántóföld.

Lejtős táblákon, a rétegvonallal párhuzamosan váltvaforgató ekével végzett, jó minőségű, ormos szántás jobban szolgálja a talajvédelmet, mint az elmunkált felület.

Nem kell ősszel finomra elmunkálni a szikes talajokat sem, mivel ezzel az eliszapolódás veszélye növekedne. A még ősszel eliszapolódott talajba a téli csapadék nem, vagy csak nehezen szivárog be. Tavaszra pedig nedvesebb és tömődöttebb állapotú lesz, ezért eltolódnak a tavaszi talajmunkák. Az ősszel nedves állapotban „szalonnásan” szántott talajokat sem ajánlatos elmunkálni.

Alapművelés forgatás nélkül

A korán lekerülő elővetemények után tavasziak alá az őszi alapművelés nem, a szántás azonban esetenként elhagyható. Forgatás nélküli alapműveléssel is létre kell hozni azt a talajállapotot, amely alkalmas az őszi és főként a téli csapadék megfelelő befogadására és tárolására. A forgatás nélküli módszerek közül általában a középmély lazítás, a mélyebb rétegeiben nem tömörödött talajon pedig a nehéz kultivátoros alapművelés a célszerű megoldás.

Az AF szaklap átszerkesztett változata Dr. Jóri J. István: Az őszi talajművelés eljárásai és eszközei (2017. 10. 36. old.) című írása alapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nem hittem, hogy egy talajtani tábor izgalmas lehet…

2020. szeptember 19. 13:42

„Talajtani tábor? Erre tényleg kíváncsiak a fiatalok? Nekem ez a program elsőre minden, csak nem csábító” - kezdtem a beszélgetésünket őszintén, némi szkeptikus hangvétellel.

Az új talajművelési technológiák nem helyezik hatályon kívül a MAGÁGYKÉSZÍTÉST ősszel sem!

2020. szeptember 18. 08:45

Őszi vetések során sokszor – leginkább költségtakarékosság szempontjából – több technológiai lépést is kihagyunk, mondván, kikel az úgy is. Ez igaz is lehet, ha az időjárás is a segítségünkre van.

Egyenletes talajfelszín lazítás után?!

2020. augusztus 25. 05:47

Az egyes szerszámok hatását és a lazítás követelmény rendszerét összevetve felmerül a kérdés vajon a kis szögek milyen lazítóhatásra képesek, milyen mértékben tudják a talaj pórustérfogatát növelni?

Az ultra-sekély talajművelésben rejlő agronómiai lehetőségek

2020. augusztus 12. 08:57

Joggal merül fel a kérdés, ha most újdonságként itt van a fenti címben említett az ultra-sekély művelés, akkor vajon létezik-e sekélyművelés is? Nos, a válasz talán azért egyszerű, mert az okszerű sekélyművelés kidolgozása is a Väderstad nevéhez kötődik, egészen pontosan egy 20 évvel ezelőtt bemutatott munkagéphez, a Väderstad Carrier-hez, akkori nevén Rexius Carrier-hez.

MTZ, John Deere kombájn, Kverneland eke - Rengeteg mezőgazdasági gépet árverez a NAV

2018. március 3. 07:43

Belarus MTZ traktor, John Deere kombájn, Kverneland eke és kultivátor, fűkasza, rendsodró, pótkocsi, vetőgép, tárcsa, és egyéb munkagépek kalapács alatt.

Az őszi talajművelés eljárásai és eszközei (3/2.) - Talaj-előkészítés későn lekerülő elővetemények után – tavaszi vetésű növények számára

2019. július 29. 04:36

Az őszi talajművelés aktuális feladatai különbözőek, attól függően, hogy őszi vetésű, vagy tavaszi vetésű növények talaj-előkészítéséről beszélünk.

A LEMKEN módosítja portfólióját

2020. június 6. 04:36

A LEMKEN kivonja permetezőgépeit a gyártási programból, ezzel egy időben meg akarja erősíteni és tovább bővíteni a talajművelő, a vetéstechnikai és a növényápoló gépek területén elért, innovatív piaci vezető szerepét.

QUIVOGNE MaxiPlant sorközművelő kultivátor

2018. április 11. 10:48

A tavasz folyamán a MaxiPlant kultivátorok bevezető áron érhetők el a kiemelt kereskedőknél.