Talajművelés
Fizetett tartalom

Minimalizáljuk a termőtalaj vízveszteségét – használjunk Mulcsmestert!

Agrofórum Online

Ahogy mindnyájan tapasztaljuk, évről évre szélsőségesebb időjárással kell megbirkóznunk, s ez különösen nagy kihívások elé állítja a gazdálkodókat. Egyre inkább elsődlegessé válik a talaj vízveszteségének minimalizálása, s az értékes tápanyagok hatékonyabb megtartása, s erre kiváló munkaeszköz a mulcskultivátor.

Ha a mulcsművelést választjuk, a következő előnyökkel mindenképpen számolhatunk:

  • a talaj takarásával csökken a felső talajrétegek vízvesztesége,
  • a felszínközeli légáramlás lelassul,
  • a szél- és vízeróziós hatások mérséklődnek.

Ezenfelül javul a talajok művelhetősége, a szalmában, szárban lévő makroelemek az adott területen maradnak.

A SOKORÓ Kft. több évtizedes múlttal rendelkezik a talajművelő gépek fejlesztésében és gyártásában. Az új Mulcsmester a korábbi mulcskultivátor továbbfejlesztett változata, mely ideális tarlóhántásra, gyomos, elburjánzott terültetek kezelésére és magágyak előkészítésére egyaránt.

A munkagépet a magyar tulajdonú cég 3 és 5 méteres munkaszélességben gyártja.

A Mulcsmester legfőbb feladatai a szármaradványok intenzív aprítása és egyenletes beforgatása a talajrétegbe, valamint utolsó lépésben a talaj megfelelő tömörítése, illetve lezárása.

A SOKORÓ munkagépében elsőként a dupla tárcsasor végzi a munkát: az egymáshoz közel elhelyezkedő tárcsák minden függőleges, és talajon lévő szármaradványt apró méretűre darabolnak. Ezt követi két, külön rugózott kapasor – a vevő eldöntheti, hogy lúdtalp- vagy duplaszív-kapával szeretné megvásárolni a gépet.

Ezek a kapatestek kiváló keverő hatást biztosítanak, és védelmet nyújtanak a kövek ellen. A pálcás simítókat követően pedig a talaj megfelelő tömörítéséről és lezárásáról a külön állítható, dupla, U-profilos hengerek gondoskodnak. A tandem hengersornak köszönhető az is, hogy a munkagép egyenletes mélységtartása garantált. A talajmegmunkálás mélysége 80 és 180 mm között lehet.

A gép nagy munkasebességnek köszönhetően (akár 12 km/h) alkalmas nagy területek megmunkálására is, 5 méteres változat területteljesítménye akár 6 hektár is lehet óránként.

Az alábbi videóban a Mulcsmester munka közben látható:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nem hittem, hogy egy talajtani tábor izgalmas lehet…

2020. szeptember 19. 13:42

„Talajtani tábor? Erre tényleg kíváncsiak a fiatalok? Nekem ez a program elsőre minden, csak nem csábító” - kezdtem a beszélgetésünket őszintén, némi szkeptikus hangvétellel.

Az új talajművelési technológiák nem helyezik hatályon kívül a MAGÁGYKÉSZÍTÉST ősszel sem!

2020. szeptember 18. 08:45

Őszi vetések során sokszor – leginkább költségtakarékosság szempontjából – több technológiai lépést is kihagyunk, mondván, kikel az úgy is. Ez igaz is lehet, ha az időjárás is a segítségünkre van.

Egyenletes talajfelszín lazítás után?!

2020. augusztus 25. 05:47

Az egyes szerszámok hatását és a lazítás követelmény rendszerét összevetve felmerül a kérdés vajon a kis szögek milyen lazítóhatásra képesek, milyen mértékben tudják a talaj pórustérfogatát növelni?

Az ultra-sekély talajművelésben rejlő agronómiai lehetőségek

2020. augusztus 12. 08:57

Joggal merül fel a kérdés, ha most újdonságként itt van a fenti címben említett az ultra-sekély művelés, akkor vajon létezik-e sekélyművelés is? Nos, a válasz talán azért egyszerű, mert az okszerű sekélyművelés kidolgozása is a Väderstad nevéhez kötődik, egészen pontosan egy 20 évvel ezelőtt bemutatott munkagéphez, a Väderstad Carrier-hez, akkori nevén Rexius Carrier-hez.

„Néhány táblánkról több követ szedünk le, mint búzát” - Az első magyarországi ELHO kőfelszedő a Sümegi vár tövében

2020. május 6. 13:19

Nem kis munka a sokszor focilabda, alkalmanként MTZ elsőkerék méretű kövek összegyűjtése a mezőgazdasági területekről, ám elengedhetetlen. Az ilyen műveletekre szokták azt mondani, hogy „szükséges rossz”. Ezekből pedig érdemes kihozni a legjobbat, a legtöbbet. Így van ez Tóth Tamás egyéni vállalkozónál is, a Veszprém megyei gazdálkodónál ugyanis nagyon komoly járulékos költségeket okoznak a helyi viszonyok.

Kerner, ezzel csak nyer! - DEMO LEHETŐSÉG

2019. április 29. 14:02

A legjobb acélminőség, a precíziós kivitelezés, a tapasztalt szakemberek és az innovatív megoldások azok, melyek a leghatékonyabb agrotechnológiát garantálják.

Változzon-e a talajművelés?

2018. augusztus 26. 19:18

Mindenhol van mit javítani, de most a kérdés ennél sokkal sarkosabban vetődik fel: legyen-e talajművelés?

A mezei pocok elleni védekezés a no-till technológia egyik legnehezebb eleme? (VIDEÓ)

2020. március 20. 20:10

Február elején két helyszínen, Siófokon és Kecskeméten rendezte meg a IV. AgroFIELD Akadémia Konferenciát az Agrofil-SZMI Kft. A számos gyakorlati szempontból hasznos és érdekes téma mellett ezúttal egy igazán úttörő technológiai megoldás is helyet kapott az előadások sorában; a minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési módszer.