Tápanyag-utánpótlás

A hatékony tápanyag-gazdálkodás a sikeres növénytermesztés alapja

Agrofórum Online

A Magyar Növényorvosi Kamara Pest Megyei Szerveztének rendezésében 2017. február 16-án rendezték meg az „I. Pest megyei szakmai nap a tápanyag-gazdálkodásról” című szemináriumot Gödöllőn, a Szent István Egyetemen.

 

Erdész Ferenc, M.N.M.N. Kamara Pest Megyei Szervezete köszöntője után 12 előadás hangzott el, melyek átfogó képet adtak a korszerű tápanyag-gazdálkodás során alkalmazható eljárásokról, technológiákról és mikrobiológiai készítményekről, valamint műtrágyákról.


Erdész Ferenc, M.N.M.N. Kamara Pest Megyei Szervezete

Mikrobiológiai készítmények, talajoltás, pillangós növények oltása

A talajban élő mikroorganizmusok hatása sokrétű. Részt vesznek a szerves anyagok bontásában, a tápanyagok mobilizálásában, a talaj szerkezetének javításában, elősegítik a műtrágya hasznosulását, valamint fokozzák a humuszképződést – mondta el Őszi Tibor, az AGRO.bio Hungary Kft. Pest megyei területi képviselője. Egyes talajbaktériumfajok a légköri nitrogén megkötésében játszanak fontos szerepet, mások a foszfor felvehetőségét javítják.

A tarlómaradványok tápanyagtartalmának feltárásában is részt vesznek, segítik a cellulóz-, illetve a lignocellulóz lebontását, melyek különben szerves kötésbe zárva elérhetetlenek lennének a növények számára. A talajlakó gombák is javítják a tápanyagok mobilizációját, de emellett a kórokozó gombák elleni biológiai védekezésben is felhasználhatók bizonyos fajaik. Egy speciális gomba-növény szimbiózis a mikorrhiza kapcsolat. Arbuszkuláris mikorrhiza kialakulása esetén a megnövekedett kolonizált gyökértömeg nagyobb mennyiségű tápanyag felvételére képes, segíti a növény fejlődését, a termőre fordulás időpontját is előbbre hozhatja bizonyos gyümölcsfajok esetén.

Az AGRO.bio Hungary Kft. az egészséges, élő talaj kialakítása és fenntartása érdekében a forgalmazott készítmények mellé megfelelő technológiát is ajánl partnerei részére. Az előadó beszámolt a DemoFarm programról is, melynek részeként megyénként egy kiválasztott innovatív szemléletű gazdaságban tesztelik üzemi körülmények között a készítmények és a kapcsolt technológiák hatékonyságát.

A talajoltás jelentőségéről és technológiájáról szólva a Natur Agro Hungária Kft. képviseletében Imreh Gergő elmondta, hogy az eljárásra a talajok negatív tápanyagmérlege, az intenzív növénytermesztési gyakorlat, a szervesanyag-utánpótlás hiánya, az időjárási szélsőségek fokozódó előfordulása miatt van szükség, de emellett az eróziót és deflációt, a másodlagos szikesedést, a helytelen vetésváltást és a szakmai ismeretek hiányát is említette. A technológiai elemekre áttérve kiemelte, hogy különböző kérdésekben kell a felhasználónak döntéseket hozni. Választani kell, hogy folyékony készítményt vagy szilárd mikrogranulátumot részesítsék-e előnyben, a talajt vagy a magot oltsák, emellett a kijuttatás idejének meghatározásakor is több tényező mérlegelése szükséges. A legújabb technológiai irányzat a biológiai növényvédelem kérdéseit is érinti. Kiemelt figyelmet kell szentelni annak is, hogy kizárólag friss készítményt használjanak a termelők, hiszen ezek az anyagok igen fényérzékenyek, ami a hatékonyság csökkenését vonhatja maga után.


Imreh Gergő, Natur Agro Hungária Kft.

Natur Agro Hungária Kft. ajánlatában szereplő termék a Natur Micro talajkondicionáló három területen is segítséget jelent a felhasználóknak. A környezetbarát mikrobiológiai talajkezelő koncentrátum a talajerő növelésén túl a szár- és gyökérmaradványok elbontását is fokozza, emellett a biokontroll szerepe (Trichoderma harzianum gombatörzs révén) érdemel említést.

Fok Imre, a Terragro Kft. régióvezető szaktanácsadója a pillangós növények oltása kapcsán elmondta, hogy a talajbaktériummal való szimbionta kapcsolat során a gümő kialakulásával tulajdonképpen egy olyan új növényi szerv jön létre, mely képes a levegő nitrogénjét megkötni. A pillangós virágú növény bizonyos kémiai jelekkel csalogatja a gyökeréhez a Rhizobium baktériumokat. E mikroorganizmusok a felszíni megtapadást követően infekciós fonalat fejlesztenek, melynek mentén bejutnak a gyökér szöveteibe. A kéregsejtekben a gümőképző baktérium kémiai jelek segítségével beindítja az osztódást, mely végül a gümő kialakulásához vezet. A szója rhizobiumos oltása során a helyes, megfelelő hatékonyságot nyújtó technológia a teljes felületoltás.

De miért is van szükség a pillangósok oltására? Mivel a szója hazánkban nem őshonos, a számára megfelelő Rhizobium sincs jelen a talajban. Borsó esetében más okokból lehet szükség a talajoltásra. Hiába őshonos ez a növény a Kárpát-medencében, ha a gyomirtó szerek elpusztították a rhizobiumjait, pótolni kell azokat. Előfordulhat az is, hogy egy rosszul kiválasztott Rhizobium törzs után kell a kezelést megismételni, de indokot jelenthet az alacsony csíraszám és a túlzott nitrogénellátás is.

A Terragro Kft. a termőföldek termékenységének fenntartására, a megfelelően morzsás talajszerkezet kialakítására a Biofil® termékek használatát javasolja, melyek hazai talajokból izolált baktériumtörzseket tartalmaznak.

Tarlóbontás, tápanyagok felvehetősége, tápanyagfelvételi dinamika

„A talajban zajló fizikai, kémiai és biológiai folyamatokat a táblán található szár- és gyökérmaradványok nagyban befolyásolják. A szántóföldi melléktermékek hasznosításának fontosságát az a tény is aláhúzza, hogy a főtermék mellett a növénytermesztés során átlagosan 60% melléktermék keletkezik” – hangsúlyozta Dr. Dögei Imre. A rossz szárlebontás megnehezíti az agrotechnikai műveletek elvégzését, átmeneti tápanyagellátási zavarhoz vezet, rontja a vetés minőségét és a talaj hő- és vízháztartását. A hatékony szárbontás gyorsan, aerob körülmények között zajlik, a folyamat végén pedig a növények számára felvehető tápanyag keletkezik. A szárbontás során a pentozán hatás elkerülése érdekében N-műtrágya adagolásra vagy N-fixáló mikroba komponensek (pl. Azospirillum vagy Azotobacter szabadon élő N-fixáló mikrobák) kijuttatására van szükség.


Dr. Dögei Imre, Bio-Nat Kft.

A Bio-Nat Kft. a Mikro-Vital®C+ és a MikroVital®P+ termékeivel a környezettudatos gazdálkodást és a költséghatékony növénytáplálást kívánja elősegíteni. A Mikro-Vital®  termékek három baktériumtörzset tartalmaznak: Azotobacter sp., Azospirillum sp., Pseudomonas sp. E baktériumok nitrogént kötnek és foszfort mobilizálnak. A C+ széles hőmérsékleti skálán életképes cellulózbontókat, míg a P+ perlit vivőanyagot is magába foglal. A mikrobiológiai készítmények használata szántóföldi és kertészeti kultúrákban ajánlott.

A Timac AGRO Kft. képviseletében Pálinkás Miklós és Varga Gábor a talajvizsgálatra alapozott tápanyag-gazdálkodási terv készítésének jelentőségét emelte ki. Fontos figyelembe venni, hogy a növény az adott tápelemet milyen formában képes felvenni, a szinergista-antagonista hatások ismerete sem hanyagolható el. A Timac AGRO Kft. kínálatában szereplő termékek több csoportba oszthatók. Megtalálhatók közöttük talajjavítók (pl. Kalisol Pheoflore), talaj- és növényspecifikus műtrágyák (pl. Eurofertil+), csíraaktivátorok (pl. Fertiactyl® SD), talajspecifikus mikrogranulátumok (pl. Duostart), intelligens nitrogéntrágyák (pl. Excelis) és biostimulátorok (pl. Fertileader®) is.

 


Pálinkás Miklós, Timac AGRO Kft.

Főbb szántóföldi növényeink tápanyag-felvételi dinamikájáról a Yara Hungária Kft. képviseletében Tóth Milena tartott előadást. E folyamatokat befolyásoló tényezők közül kiemelte a növény biológiai sajátosságait, a talaj vetéskori hőmérsékletét, nedvességtartalmát és a pH-értékét. Részletesen bemutatta az őszi búza a repce és a kukorica esetében, hogy az egyes fenológiai stádiumokban milyen tápelemigénye van az adott növényfajnak. Őszi búzánál külön kiemelte a kén szerepét, repcénél a bórra, mint kritikus elemre hívta fel a figyelmet, a kukoricánál a cinkpótlás fontosságát hangsúlyozta, különös tekintettel a P-Zn antagonizmus jelenségére.

Az előadás kitért a Yara legújabb termékére és a hozzá kapcsolódó technológia ismertetésére. Az Actyva koncepció lényege többek között az, hogy a tápanyagellátásra akkor kerül sor, amikor a növény a legjobban igényli azt, magasabb az N-P hasznosulás és hatékonyság, a YaraMilaTM Actyva pozitív hatást gyakorol a mezo- és mikroelemek hasznosulására.


Tóth Milena, Yara Hungária Kft.

Talajvizsgálat, műtrágyatípusok, algakészítmények

Tavaly több növényfaj esetében is rekord vagy rekord közeli terméseredményekkel zárult a szezon. Ezzel az is együtt jár, hogy a talajokból átlagon felüli mennyiségben vonták ki a tápanyagot a termésképződés során a növények, melynek visszapótlásáról gondoskodni kell – kezdte előadását a Nitrogénművek Zrt. vezető szaktanácsadója, Goda László. Biztosak lehetünk abban, hogy az éhező növény kevesebbet terem. Látens hiány esetén 10 %-os csökkenésre, akut tünetek megjelenésekor 40-50%-os termésveszteségre számíthatunk. A Nitrogénművek Zrt. az MTA ATK Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézete által kifejlesztett, 2007-ben és 2009-ben is Innovációs Nagydíjjal kitüntetett, költség- és környezetkímélő szaktanácsadási számítógépes program alkalmazásával (Pro Planta) ad komplett műtrágyázási szaktanácsot a gazdálkodóknak a Genezis-műtrágyák helyes és okszerű felhasználásával kapcsolatban. ó

A szaktanácsadás talajvizsgálaton alapul, melynek négy típusa van: alap, szűkített, bővített és teljes körű, mely a toxikus elemek felmérésére is kiterjed. A talajvizsgálati jegyzőkönyv tartalma: KA, kémhatás, mésztartalom, humusztartalom, AL oldható foszfor. A Genezis technológia növény- és termőhely-specifikus, költséghatékony és környezetkímélő, tudományosan megalapozott, emellett a gyakorlatban kipróbált és bizonyított. A Nitrogénművek Zrt. nitrogénműtrágyák, komplex NPK műtrágyák, valamint levél- és tápoldatozó műtrágyák széles választékával áll a gazdálkodók rendelkezésére.

A műtrágyák két nagy csoportba oszthatók: az egyszerű műtrágyák a három makroelem közül csak egyet tartalmaznak, komplexek többet. Ez utóbbiak szintén kétfélék lehetnek: a kémiai szintézissel készülő összetett műtrágyákban a tápelemek azonos vegyületben vannak jelen, míg a kevert műtrágyák az egyszerű vagy egyszerű és összetett műtrágyák fizikai keverésével jönnek létre. A gyártástechnológia szerint a műtrágya lehet kompaktált, granulált és prillezett, halmazállapota szerint pedig cseppfolyós és szilárd – mondta el Jánoska Tünde, a Borealis L.A.T. Hungária Kft. képviselője. A növények a tápanyagokat a talajból és a lombon keresztül is felvehetik. A lombtrágyázást a gyors hatás, magasfokú hatékonyság és a kis mennyiségű hatóanyag felhasználása jellemzi, emellett az ionantagonizmus jelenségével sem kell számolni. A Borealis L.A.T. Hungária Kft. kínálatában hagyományos granulált műtrágyák (N, NP, NPK, PK), vízoldékony lomb- és öntöző műtrágyák (L.A.T. SUPREMO W), valamint folyékony műtrágyák (L.A.T. SUPREMO L) szerepelnek.


Jánoska Tünde, Borealis L.A.T. Hungária Kft.

Balogh Ernő a Malagrow Kft. termékfejlesztője az algakészítmények hatásáról tartott előadást. A tengeri növények alkotta algatrágyák csökkentik a szélsőséges időjárás okozta stresszhatásokat, fokozzák a növények kórokozókkal szembeni ellenálló képességét, növelik a terméskötődést és termésbiztonságot és javítják a tárolhatóságot. Az algakészítmények legnagyobb részében barnaalga kivonat (Ascophyllum nodosum) található. Ez az alga Norvégia és Kanadai partjain a Sarkkörön túl az ár-apály zónában él. E zord környezeti körülményeket és az extrém fényviszonyokat is jól tűri a speciális „ellenanyagai” segítségével. Ezt a kivételes alkalmazkodóképességét használhatjuk ki például a MC Cream biostimulátorral is, mely a mangánon és a cinken kívül barnaalga-kivonatot tartalmaz. Hatására a fotoszintetikus aktivitás nő, a termésszint emelkedik.


Balogh Ernő, Malagrow Kft.

Aminosavak, huminsavak, lombtrágyák

Az aminosavak szerepe a növényi életfolyamatokban sokrétű. Felvételük a gyökéren és a levélen keresztül is történhet. Az aminosavszintézis nagy energiafelhasználással járó folyamat. Amennyiben a növény e molekulákhoz készen hozzájut, a megspórolt energiát a növekedésre, fejlődésre tudja fordítani. Az aminosav előállítása során ezimhidrolízissel bontják meg a fehérje molekulát, így teljes értékű aminosav molekulák keletkeznek. Csak az így kinyert aminosav molekulát tudja a növény 100%-ban azonnal felismerni és felhasználni. A Bioberica biostimulátor termékei a Pro Feed Kft. forgalmazásában kerülnek a hazai piacra.

Illés Norbert a Pro-Feed Kft. szaktanácsadója az aminosavak mellett a kelátokra is kitért, melyek serkentik a növényben az összes tápanyag felvételét és hasznosulását. Végül a szilíciumról esett szó, mely beépülve a növényi szövetbe (lerakódik a bőrszövet alá) hatékony védelmet nyújt a kórokozó gombák ellen. A szilícium szállítását az aminosavak végzik. Az Armurox szabad aminosavakat és vízoldható szilíciumot tartalmazó készítmény, mely fokozza a növények stressztűrő képességét.

A biostimulátorok egy másik csoportjáról, a huminsavat tartalmazókról a Huminisz Kft.-től Hartai Dóra beszélt. A huminsavak serkentik a gyökérfejlődést, növelik a tápelem-felvételt, fokozzák az anyagcserét, az enzimaktivitást és a növény stressztűrő képességét, serkentik a légzést. A Kondisol növénykondicionáló termékcsalád tagjai humin- és fulvosavat tartalmaznak. A hatóanyag kelatizált formában található a készítményekben, melynek köszönhetően a hasznosulásuk jobb. A Solvitis mezo- és mikroelemeket kelát formában tartalmazó lombtrágya. A Kondisol és a Solvitis készítmények használata mellett nő a termésmennyiség, javul a termésminőség, megfelelő ellenálló képesség alakul ki, ami magasabb jövedelem eléréséhez vezet.

A növények az oldott tápanyagokat nem csupán gyökereiken, hanem kisebb mértékben a leveleiken keresztül is képesek felvenni, ugyanakkor azt is fontos tudni, hogy a levéltrágyázás nem helyettesítője, hanem kiváló kiegészítője a növény talajon keresztül történő tápanyagellátásának hangsúlyozta Téglás-Kovács Zoltán a FitoHorm Kft. szaktanácsadója. A kelátok különleges szerkezetű fémkomplexek, melyek jelenlétében a tápelemek egyenletesebben juttathatók ki, valamint jobb a hasznosulásuk. A kelatizált levéltrágyákkal a szükséges tápelemek gyorsan és célzottan juttathatók a növénybe. A magas hatóanyag-koncentrációjú, kelatizált formulázottságú Turbo termékcsaládba tartozik a nitrogén- és bórtartalmú TurBór, az extra magas réztartalommal rendelkező FitoHorm Turbo Réz és a FitoHorm Turbo Nitrogén, melyben különböző nitrogénformák találhatók, a növény immunrendszerét erősítő FitoHorm Turbo Foszfor, valamint a FitoHorm Turbo Kalcium is.

A gödöllői tápanyag-gazdálkodási napon elhangzott előadások a növényorvosi kamara honlapján elérhetők, a következő linkről letölthetők: http://magyarnovenyorvos.hu/pest-megye-2017-02-20

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

A kukorica többre képes - tegyük azzá! – Mikrobiológiai támogatás a termésbiztonság növeléséért

2018. március 14. 09:17

A talajoltó anyagok az ún. biostimulátorok közé tartoznak, és mint ilyenek a kukorica növekedését, fejlődését támogatják, javítják a tápanyagok felvételét.

Eljött a szemléletváltás ideje...

2020. szeptember 16. 05:30

Vajon ki számol utána, de a hazánkban több mint egymillió hektáron termesztett kukorica betakarítását követően akár 12-14 tonna növényi maradvány is visszamarad a területen?

Mikrobiológiai önvédelem a repcében

2018. augusztus 15. 08:03

Egészséges növényállomány csak egészséges talajban nevelhető, illetve a talajhigiénia javításával a termelés biztonsága is növekszik. Napjainkban ebben nyújt segítséget a mikrobiológia technológiája.

ELÉG VOLT AZ ASZÁLYBÓL? VAGY MÉG MINDIG NEM???

2020. június 22. 08:55

Sajnos ez a tavasz is a csapadékhiánytól visszhangzott, amit még mindig hallani, amikor az aratásra, a búza és repce várható terméseredményeire gondolunk, pedig most már bőven esik Medárd óta, ami a kalásznak már nem kellene, ellenben a kukorica és napraforgó a szójával karöltve hálásan fejlődik.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420