Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Érdemes korán kezdeni? – Lombtrágyázási gondolatok

Természetesen igen, csak a megfelelő előkészületek elvégzése, a döntés meghozatala, és a beszerzés szükséges hozzá. A mai világban, amikor a termelő azzal kezdi (vagy fejezi be) gondolatait, hogy számolni kell, akkor talán a lombtrágyázás is eljutott az őt megillető szakmai szintre: a vásárlást egy komoly információgyűjtés, elemzés előzi meg.

Ez nem azt jelenti, hogy egyszerűen összehasonlítom a különböző termékek egységárait, hanem figyelembe veszem a termékekben lévő hatóanyagok mennyiségét, a hatóanyagok minőségét, valamint ezek arányát is. Ettől lesz ez elsősorban szakmai kérdés. Ismerni kell a növény igényét (ez a legfontosabb!), különös tekintettel az igényelt tápelemek arányára. Meg kell vizsgálnunk, hogy mikor érdemes kiadni a lombtrágyát, ha szükséges, milyen kiegészítés kell mellé, keverhető-e növényvédő szerekkel stb. Amikor ezek az információk rendelkezésre állnak, akkor lehet a különböző gyártók által forgalmazott termékeket „versenyeztetni”. Ehhez szeretnék egy kis segítséget nyújtani az alábbiakban.

A Yara Hungária Kft. a cég angliai gyárában előállított YaraVitaTM termékcsaláddal van jelen a piacon. A Pocklingtonban előállított termékek a legmagasabb kategóriát jelentik ebben a szegmensben. A nagyon magas hatóanyag-tartalom, (500-700 g/l), a növény igényéhez igazodó összetétel, a keverhetőség, esőállóság a legfontosabb tulajdonságok, melyeket a teljesség igénye nélkül felsorolhatunk. A YaraVitaTM család kapcsán fontos még megemlíteni, hogy két fő csoportra lehet osztani a termékeket, a növényspecifikus, valamint az egy hatóanyagot tartalmazókra. Általában elmondható, hogy növényspecifikus termékek azokat a mezo- és mikroelemeket tartalmazzák, amelyekre az adott növénynek a leginkább szüksége van, amelyek a legnagyobb hatással vannak a termés mennyiségére, minőségére. Ezek közül most azokat a termékeket szeretném bemutatni, melyeket az őszi vetésűekre ajánlott kijuttatni, kora tavasszal.

Az őszi káposztarepce esetében a YaraVitaTM Brassitrel Pro növény specifikus lombtrágyát kora tavasszal az első növényvédelmi beavatkozással kell kijuttatni 3 l/ha dózisban.

A termék a benne lévő Mg, Ca, B, Mn, Mo segítségével pozitív hatást gyakorol a gyökér fejlődésétől kezdve egészen a virágzásig (1. ábra). Ezen a terméken a legkönnyebb bemutatni a növény igényéhez igazodó elem arányt. Molibdénből az olajos növények összesen 15-20 g/ha mennyiséget vesznek fel. Ennek meghatározó részét biztosíthatjuk a literenkénti 4 grammal, míg bór esetén a 400-600 g hektáronkénti növény igényének felét egy korai „Brassitreles” kezeléssel, a többit egy későbbi bórossal (YaraVitaTM Bortrac) tudjuk fedezni.

Őszi búza (árpa) termesztésekor szintén egy növényspecifikus terméket ajánlok tisztelt partnereink figyelmébe. A YaraVitaTM Gramitrel 2017-ben minden tekintetben bizonyított. Kisparcellás kísérletekben 15-20% terméstöbbletet is képes volt elérni. Ezt ebben az évben is tovább vizsgáljuk, több év átlagát szeretnénk összefoglalóan publikálni. Bizonyított a termelőknél is, ami az eladási számainkban nagyon szépen visszaköszönt. A kalászosok „növény specialistája” több mint 600 g hatóanyagot tartalmaz ideális arányban. Itt a cink és a réz, ami a magnézium és a mangán mellett biztosítja a sikert. Ajánlott dózisa szintén 3 l/ha, a lehető legkorábbi kijuttatást alkalmazva. Ha van lehetőség, akkor érdemes 2×2 l/ha megosztást preferálni, de az első alkalom itt is korai növényvédelmi beavatkozással történjen.

A bevezető gondolatok közül ismételten mindenki figyelmébe ajánlom, hogy a növény igényéhez igazodó, magas hatóanyag-tartalmú YaraVitaTM termékek MINDEN összehasonlításban állják a versenyt.

Ha bármi kérdése van a lombtrágyázással kapcsolatban, akkor látogasson el a honlapunkra, (www.yara.hu), vagy hívjon bennünket!

Gyuris Kálmán
+36/30-3839-341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

RAPOOL - Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

2019. május 28. 08:13

A repce magtermése és a belőle kinyerhető repceolaj iránti kereslet világszerte robbanásszerűen növekedett az elmúlt évtizedekben.

Elindult az aratás az országban

2019. június 28. 09:11

A becslések szerint az idei termés mennyisége 2 százalékkal marad el a tavalyitól, és 6,6 százalékkal az elmúlt 5 év átlagától.

A repce őszi kártevőközösségének sajátságai

2018. november 4. 08:30

A repcét károsító kártevők közössége rendkívül népes, de ezek közül is az ún. juvenilis, őszi vegetációs periódusban támadók a legfajgazdagabbak. A csoport legjelentősebb kártevői, kártevő csoportjai a keresztesek földibolhái, a kis káposztalégy, a nagy repcebolha és a keresztesek levéldarazsai. A polifág kártevőként a mezei pocok, míg kisebb jelentőségű fajokként a repce-gubacsormányos és a honvédbogár említhetők.

Integrált termesztés a kertészeti és szántóföldi kultúrákban

2018. december 10. 12:06

A technika napjainkban zajló robbanásszerű fejlődése következtében a mezőgazdaságban is nő a kutatás-fejlesztés súlya, fokozódik az igény arra, hogy új tudományos eredményeken alapuló technológiák váljanak elérhetővé.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420