Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Gyakorlati tapasztalatok az Atonik használatához

A biostimulátorok használatával kapcsolatban sok kérdés merül fel, hogyan és mikor juttassuk ki, milyen a keverhetősége más készítményekkel, és nem utolsósorban a fitotoxicitás kérdése, ami foglalkoztat bennünket.

Ezért szeretnénk gyakorlati tanácsot adni a felhasználóink részére a termékünk sikeres használatához:

  1. Az Atonik nem tartalmaz tápanyagot, hatásmódja a lombtrágyákétól sokkal összetettebb, de nem pótolja azokat! Beépülésüket az anyagcsere élénkítésével segíti, ezért ajánlott virágzási időben bórtartalmú vagy komplex műtrágyákkal kombinálni (pl. Adob Extra napraforgó-repce, Adob Profit).
  2. Kijuttatásra az ideális hőmérséklet a 10-25 oC. A felszívódás túl hideg vagy aszályos körülmények között korlátozott minden hatóanyagnál, mivel az lelassult anyagcserével párosul.
  3. Tapasztalataink szerint szinte minden növényvédő (rovar-, gombaölő és gyomirtó) szerrel keverhető, azok nem befolyásolják hatásosságát, de felhasználás előtt célszerű keverési próbát végezni.
  4. Mivel az Atonik vizes bázisú (SL) formuláció, ezért ha a kombinációs partner nem EC, vagy nem tartalmaz felszívódást segítő adjuvánst, szükséges azzal kombinálni, például a Silwet Star készítménnyel. Különösen akkor fontos ez, ha kis levélfelületet (pl. meggy virágzása idején) vagy viaszos, illetve szőrös levélzetet kezelünk Atonikkal (repce, napraforgó).
  5. Posztemergens gyomirtó szerek kultúrnövényre gyakorolt fitotoxikus hatásának mérséklésére (napraforgó – imazamox, szója – imazamox és tifenszulfuron-metil, cukorrépa gyomirtók, borsó – MCPB) legjobb, ha tankkeverék kombinációban juttatjuk ki az adott kultúrában engedélyezett legmagasabb dózisban, de legkésőbb a kezelés (tünetmegjelenés) után 2-3 nappal.
  6. Graminicidekkel történő együttes kijuttatás nem javasolt, mert hatékonyság-csökkenést tapasztaltak külföldi kísérletekben (például: kizalofop esetén, Agropyron repens ellen). Ebben az esetben az Atonik permetezése 2-3 nappal a graminicid kezelés után történjen.
  7. Fungicidekkel együttesen kijuttatva, magas fertőzési potenciálnál szinergista hatású az Atonik, mivel növeli a növények belső ellenálló képességét (a sejtfalvastagodás a mechanikai védelmet, a nitrofenol a kémiai védelmet fokozza) és gyorsabbá válik a növényi immunválasz (fitoalexinek képzése, szalicilsavas rendszer működése). Ezt bizonyítják hazai vizsgálatok is, például meggy esetében a monília elleni kezelések.
  8. UAN oldatokkal kora tavasszal kijuttatható az Atonik! Bár durva cseppes kijuttatási mód ez, azonban az Atonik hatóanyagait képes gyökéren keresztül is hasznosítani a kultúrnövény (például repce és kalászos kultúrák esetében).
  9. Előrejelzett fagyok okozta virág- és gyümölcskárok mérséklésére (maximum –3, –4 oC-ig, rövid időszakig tartó lehűlés esetén, ami gyümölcsfajtól és -fajtától is függ) minimum a fagyok bekövetkezte előtt 12 órával jutassuk ki az Atonikot, hogy a hatóanyagoknak legyen ideje felszívódni és eljutni a szövetekbe. Ha fagyok után használjuk, akkor ne annak beállta után azonnal végezzük el az első kezelést (a stresszes növény nem képes hatóanyag-felvételre ilyenkor, és nem látszik a fagy mértéke sem), hanem kb. 24 óra múlva, de 10 oC felett. Ha az első kezelés után találunk épen maradt virágokat, 7-10 napos fordulókkal ismételjük meg a permetezést 2-3 alkalommal, minimum 0,6 l/ha-os dózissal.
  10. Az Atonik biológiai hatása kezelés után kb. két hétig fent marad, ezért 10-14 napnál gyakrabban csak extrém helyzetekben javasolt kezelni (pl. fagy esetén).

A gyakorlati tapasztalatokra alapozott, okszerű növényvédelem segítségével az Atonik jótékony hatását teljes mértékben ki tudjuk használni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Tudással táplálja növényeit!

2020. március 23. 15:28

A mezőgazdasági termelés mindig is meghatározó volt az ember életében és az is marad. Így tudunk élelmet és különböző alapanyagokat termelni magunknak.

Alba Milagro Hungária Kft. - professzionális partner a növénytáplálás és talajaktiválás területén

2019. május 24. 09:53

Az Alba Milagro termékportfóliójának kialakításában sok éves tápanyagtervezési tapasztalatuk volt az irányadó. Olyan termékeket kerestek szerte az európai piacon és Magyarországon, melyek megoldást jelentenek a hazai problémákra.

YieldON biostimulátor - Magyar területeken tesztelve

2018. március 14. 08:07

A YieldON egy hatékony, termelőbarát, kedvező hektárköltségű, új generációs biostimulátor, amelynek használatával a vizsgálatok szerint átlagosan 8%-os hozamnövekedést lehet elérni.

VIVA la autunno!

2020. szeptember 18. 07:47

Sokáig éljen az ősz! Sokáig adjon életet őszi növényeinknek, hogy erősen, jó kondícióban várják a téli nyugalmat és megfelelően felkészüljenek a tavaszi termő időszakra!


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420