Tápanyag-utánpótlás

Indul az év a Yaránál is, új és régi termékekkel!

Agrofórum Online

Elmúltak az ünnepek, mindenki kipihente magát, tele energiával  várja az idei  kihívásokat, feladatokat. Természetesen ezen feladatok egy része megegyezik az előző éviekkel, de egy  része az újdonságokra , új kihívások megoldásához szükséges. Ezek együttes alkalmazása a siker kulcsa. Ez a gondolatsor a Yara esetében is igaz, egyrészt  a megszokott, jól  bevált termékek, technológiák biztosítása, valamint az újak  bevezetése, elterjesztése.

Kezdjük az első résszel, a standard termékek ismertetésével, figyelembe véve, hogy ilyenkor elsősorban a tavasziak alaptrágyázása, az ősziek fejtrágyázása, valamint az ezekhez köthető termékek beszerzése a fő feladat. Fejtrágyázás esetében első helyen a YaraBelaTM Sulfant kell megemlítenünk. A kén pótlása szakmai szempontból nem vitatéma, hiszen minden kísérlet, vizsgálat bizonyítja szükségességét és pozitív hatását. Mértékét az évjárat, faj, fajta, talaj határozza meg. Mind repce, mind búza esetében az első fejtrágyázáskor javasoljuk használatát, 250-350 kg/ha dózisban. Ne felejtsük el, a nitrogén hatékonyságát nagymértékben befolyásolja a kén. Abban az esetben ha a kénes nitrogén használata elmaradt, akkor mindkét elem együttes pótlására javasoljuk a YaraBelaTM Extrant (250-300 kg /ha), mely a piacon elérhető MAS termékek között a legmagasabb minőséget képviseli.

Lényegesen nagyobb részt képvisel az adott szegmensen belül a YaraMilaTM termékcsalád, melynek alkalmazása egyre elterjedtebb a tavaszi vetésűek NPK műtrágyázására. A talaj tápanyag-ellátottságát és a növény igényét figyelembe véve, széles makroelem arány között választhatunk. Az ideális összetétel akár teljes felületen, akár vetéssel egy menetben kijutatható. Az összetételek közül kiemelkedik a YaraMilaTM 8-24-24. Az 56% hatóanyag kisebb hektár mennyiség esetén is komoly tápanyag forrást biztosít. Ha ettől eltérő összetételeket keresünk, akkor a YaraMilaTM 16-27-7, a YaraMilaTM 9-12-25 (korábban 7-12-25 összetétel), valamint a YaraMilaTM 14-14-21 (korábban 13-13-21 összetétel), és a YaraMilaTM 7-20-28 összetételek is a rendelkezésünkre állnak. Ezek mindegyike tartalmaz mezo- és mikroelemeket különböző arányban, melyről a specifikációkban, honlapunkon vagy kiadványainkban tájékozódhat. Vetéssel egy menetben történő kijuttatás esetén 150-200 kg/ha között változik a dózis, teljes felületen pedig 250-350 kg. A termékek kiváló fizikai tulajdonságai mellett kiemelendő a magas vízoldható foszfor tartalom. Nem lehet elégszer felhívni a figyelmet, ha magas minőségű terméket választunk, akkor sem szabad elfeledkezni az egységnyi hatóanyagra vetített költségek jelentőségéről.

Az új termékek közül elsőként a szintén YaraMilaTM termékcsaládba tartozó YaraMilaTM Actyva 18-11-13-t szeretnénk bemutatni.  A termék jelentőségét az adja, hogy a foszfor 20%-a polifoszfát, melynek révén lényegesen javul a talajoldat felvehető foszfortartalma, kiegyenlítettebb lesz a foszfor ellátottság, különösen a foszfor felvétel szempontjából kritikus időszakban. Ezen kívül meg  kell említeni, hogy nem kötődik meg a talajban, valamint lényegesen növeli a mikroelemek felvételét. Mindezek együttesen teszik lehetővé azt a technológiai javaslatot, mely alapján az őszi vetésűek (elsősorban őszi búza) esetében kora tavaszi kijuttatást javaslunk, az első fejtrágyázás időpontjában. Ezzel megoldhatjuk az őszi alaptrágyázást és az első fejtrágyázást is. Természetesen ez esetben 350-400 kg/ha dózis a javasolt adag.

A 2017-es évben még több újdonsággal készülünk: hamarosan bemutatunk egy olyan nitrogénterméket, amely új dimenziókat nyit a nitrogénellátásban.

Gyuris Kálmán
+36 30 383 9341
Yara Hungária Kft

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Mikrobiológiai készítmények hatékonysága - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (IV. rész)

2018. március 18. 19:05

A mikrobiológiai készítmények hatékonysága: a nitrogénkötés, a tápanyagok mobilizálása, a szervesanyag-gazdálkodás és a talajszerkezet-javítás.

Miért fontos a kálium és a magnézium esetében a harmonikus tápanyagellátás?

2018. október 5. 06:01

A harmonikus tápanyagellátás fogalmán azt értjük, hogy a termesztett növény számára olyan mennyiségben és arányban biztosítjuk a létfontosságú tápelemeket.

Lombtrágyázás, aminosavak - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (III. rész)

2018. március 17. 15:35

Az álló kultúrák lombon keresztül történő tápanyagellátása és a legfontosabb aminosavak és azok növényélettani szerepe.

Növénykondicionálók, műtrágyafajták, növényi hormonok - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (II. rész)

2018. március 15. 12:43

A különböző huminanyagok és azok növényélettani folyamatokban betöltött szerepe, a szilárd és folyékony műtrágyák hatóanyag-tartalma és a növényi hormonok.