Tápanyag-utánpótlás

Lombtrágyázás, aminosavak – Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (III. rész)

Agrofórum Online

A Magyar Növényorvosi Kamara Pest megyei Szervezete és a résztvevő 11 cég a II. Pest megyei szakmai nap a tápanyag-gazdálkodásról című szemináriumra várta a Szent István Egyetemen az érdeklődőket 2018. február 15-én. Az elhangzott előadások e szakmai terület számos részletére kiterjedtek. Szakmai beszámolónk harmadik része.

Lombtrágyázás

Az álló kultúrák lombon keresztül történő tápanyagellátásáról Téglás-Kovács Zoltán, a FitoHorm Kft. szaktanácsadója beszélt. A lombtrágyázás másodlagos tápanyag-utánpótlási lehetőség, de olyan helyzet is adódhat, ahol ez az egyetlen trágyázási mód. Mikroelemek pótlására a levélen keresztül történő kijuttatás a leggyorsabb, leggazdaságosabb. Az utóbbi időben olyan makroelemes készítmények is megjelennek, amelyekkel – főként az ültetvények vonatkozásában – nagyon jó irányba lehet befolyásolni a növények életét.

A lombon csak a növény számára kész tápelemek tudnak hasznosulni, nincs egyéb feltáródási lehetőség. Fontos a beállított tápanyagtartalom és azok aránya. Lombtrágyázást megelőzően levélanalízist célszerű végezni, amelynek során figyelembe kell venni a termőhely jellegzetességeit, a fajtát, a fejlődési fázist és a klimatikus tényezőket is. Az évenként azonos fázisban szedett minták értékváltozásának tendenciája döntő abban, hogy az ellátás a felvétel körülményeinek megfelelő-e.

A FitoHorm Turbo Foszfor és Turbo Makro a legjobb indító és stresszhatásleküzdő műtrágya a vegetációban. Beindítja a növények védekezőképességét a gombás fertőzések és a környezeti stresszek ellen. Új termék a FitoHorm Turbo Réz, amely a benne található speciális és stabil formulációnak köszönhetően nagyon magas rézpótlásra ad lehetőséget. Extra magas réztartalmú készítmény, növeli az asszimilációs tevékenységet, segíti a nitrogénfelvételt. Használata során UAN oldatokkal is keverhető. FitoHorm Turbo Kalcium a kalciumot, a magnéziumot és a káliumot a növények számára a legkedvezőbb arányban tartalmazza. Az előadó felhívta a figyelmet a MikroMax-ra is, amely egy összetett mikroelemes lombtrágya. A növények „Béres-cseppje” egy valóságos „mikroelembomba”. Végül a termékcsomagok ismertetésére került sor.

Aminosavak

Sándor Zsombor a Pro-Feed Kft. régióvezetője a legfontosabb aminosavakról és azok növényélettani szerepéről tartott előadást. Kiemelte, hogy az aminosavak jelentősége – amellett, hogy a fehérjék építőkövei –, hogy fontos prekurzorok különböző anyagcsere-folyamatokban, különösen nagy a szerepük a növényekben előforduló, több ezer speciális anyag szintézisében. Példaként említhető, hogy hormonok, aromák íz- és színanyagok elővegyületei közé tartoznak.

Az aminosavak biostimulátor hatással is rendelkeznek, így képesek befolyásolni a gázcserenyílások működését, ezáltal fokozhatják más felszívódó szerek hatását. Mivel, mint kelátképző vegyületek, részt vesznek a mikro/makroelemek szállításában a növényen belül, ezért javítják a lombtrágyák hatékonyságát. Az aminosavakat a növény levélen és gyökéren keresztül is képes felvenni. Az aminosav-előállítási technológiák (kémiai szintézissel, fermentációval, szövetből történő extrakcióval) ismertetésekor az előadó kitért az enzimatikus hidrolízis módszerére, amelynek az a jelentősége, hogy ép L-aminosavak létrehozását eredményezi. Fontos tudni, hogy kizárólag ez az optikai izomer aktív.

Végül az aminosav-tartalmú Terra-Sorb® és AminoQuelant® termékcsaládot, illetve az Armurox készítményt ismerhették meg a hallgatók. A Terra-Sorb® termékek közé tartozik a többek között stresszoldásban, felszívódásban és szállításban, illetve virágzás során segítséget jelentő, biogazdálkodásban is felhasználható TerraSorb Foliar, valamint a TerraSorb Radicular. Az AminoQuelant® termékcsalád tagjai között szerepel az AminoQuelant-B, az AminoQuelant-Zn, az AminoQuelant-Ca és az AminoQuelant-K. Az Armurox kettős védelmet biztosít a növény számára, egyrészt fizikai védelmet nyújt a felületi réteg a kórokozók, kártevők és stresszhatások ellen, másrészt biológiai védelmet jelent a növényi védekezési mechanizmus aktiválása, a sejtfal megvastagodása révén.

Folytatás következik!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Levélminták

2018. október 17. 03:48

Az ültetvényünk tápanyag-gazdálkodásának tervezéséhez nagyon fontos, hogy rendszeresen meggyőződjünk arról, hogy milyen tápelemek vannak a talajban és milyenek a növényekben. A levélanalízishez az optimális mintavételi időpont július végén – augusztus elején van, ugyanis ilyenkor a legkiegyensúlyozottabb a levelek tápanyagkészlete.

Nitrogént a búzának…, de mikor és mennyit?

2018. március 19. 09:34

A növények nitrogénigénye nem állandó, az a tenyészidőszak során folyamatosan változik. Mikorra is érdemes időzíteni a kijuttatást?

Napraforgó tápanyag-ellátási sajátosságok

2018. március 16. 06:58

A YaraMila műtrágyákban olyan kiegyensúlyozott nitrogénforrást találunk, amely ammonium és nitrát alapú nitrogént tartalmaz.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420