Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Mennyi műtrágyát igényelnek a kaszálók?

Borealis L.A.T

Egy tipikus franciaperjés kaszáló, amit háromszor kaszálnak egy évben, mintegy 100-130 kg/ha nitrogént igényel. Egy ötszöri vágású, túlnyomórészt angolperjéből álló kaszáló viszont a talajból már akár több, mint 300 kg nitrogént is kivonhat hektáronként. A kijuttatott nitrogén először mindig a többlet szénatermésben jelenik meg. Csak az optimális termés (szénamennyiség) elérése után kezdi el a további kijuttatott nitrogén a fehérjetartalmat is növelni.

A németországi Spitalhof im Kempten-ben végzett, 5 éves tartamkísérletünkben a nitrogén mennyiségének növelésével azt tapasztaltuk, hogy 1 kg kijuttatott nitrogén hatóanyag 22 kg szárazanyag többlettermést eredményezett. A megengedett maximálisan kiszórható szervestrágya-mennyiség (max. 170 kg N/ha) mellett kijuttatott további 40 kg/ha nitrogén vágásonként (4 vágás volt) 3500 kg/ha szárazanyag terméstöbbletet és 600 kg/ha mennyiséggel több fehérjét eredményezett.

Mikor van a kaszálók műtrágyázásának ideális időpontja?

Az egyéb befolyásoló tényezők – mint a hasznosítás módja, és az ápolás – mellett a szálastakarmány-előállításban a nitrogéntrágyázásnak is fontos szerepe van. A nitrogénadag meghatározása során figyelembe kell venni a terület terméspotenciálját és a hasznosítás módját is (legelő vagy kaszáló). A túlnyomórészt fűfélékből álló, 3 vágású kaszáló például magas terméspotenciál esetén 120-150 kg/ha nitrogént igényel. Egy hasonló, de 5-szöri vágású területre viszont már 210 kg/ha nitrogént is érdemes kiszórni.

A nitrogént a növekedési időszak alatt megosztva, több részletben érdemes kijuttatni. Amennyiben a tavaszi időszakban, április és május hónapokban hangsúlyosabban műtrágyáztunk, érdemes – a későbbiekben csökkenő ütemű növekedésnek megfelelően – a további nitrogén-mennyiségeket csökkenteni.

Szervestrágya használata esetén a kiegészítő műtrágyamennyiséget csökkenteni kell a szervestrágya nitrogéntartalmának megfelelően.

Érdemes gyorsan ható nitrogénformákat használni

A vágások közötti viszonylag rövid növekedési időszakok miatt a kaszálók műtrágyázása során a gyorsan ható nitrogénformákat tartalmazó műtrágyákat (mint pl. az NAC 27 N) érdemes előnyben részesíteni. Így célzottan tudunk reagálni az állomány aktuális állapotára és hozzásegíthetjük a növényeket az újbóli gyors növekedéshez. Az NAC 27 N a nitrogén mellett 12,5% meszet (CaO) is tartalmaz, így használatával ezt a fontos tápanyagot is visszapótoljuk.

További részletekért látogassa meg weboldalunkat!

Borealis L.A.T

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Lehet, vagy szükséges másképpen csinálni?

2018. február 1. 07:34

A változó világ változó körülményei között nemcsak lehet, de szükséges is alkalmazni azokat a lehetőségeket, eljárásokat, melyekkel a jövedelmet stabilizálni, növelni lehet a fenntarthatóság mellett.

AKI: Emelkedett a műtrágyák és a növényvédő szerek ára

2018. október 26. 07:30

Jellemzően 6-12 százalékkal emelkedett a különböző műtrágyák ára, pedig a felvásárolt volumen a tavalyi évhez képest 25 százalékkal visszaesett. 

Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

2020. április 12. 05:36

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

Kukorica – Megéri-e műtrágyázni?

2018. december 11. 05:34

Kísérleteinkben vizsgáltuk a karbamid és a MAS (mészammon-salétrom) közötti különbséget is azonos (120N és 160N) nitrogénszint mellett, és eredményeink szerint egyértelműen a MAS használata bizonyult kedvezőbbnek.