Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Nitrogént a búzának…, de mikor és mennyit?

Borealis L.A.T Hungary Kft.

A növények nitrogénigénye nem állandó, az a tenyészidőszak során folyamatosan változik. A műtrágyával kijuttatandó szükséges mennyiség a talaj nitrogénszolgáltató képességének és a növény igényének ismeretében egyszerűen kiszámolható. De mikorra is érdemes időzíteni a kijuttatást?

Néhány leveles állapotban, illetve a bokrosodás kezdetén a kalászosok nitrogénigénye még alacsony, amit sok esetben a talajban lévő nitrogénből fedezni tudnak. Ezt követően rohamosan növekszik a szükséglet, melyet a megfelelő nitrogéntartalmú műtrágya kijuttatásával, és a növények nitrogénigényének mérése alapján (N-Pilot®) pótolni lehet (1. ábra).

A különböző nitrogénműtrágyák között lényeges különbségek vannak, mivel azok a nitrogént eltérő formában tartalmazzák. A növények a legnagyobb mennyiséget nitrát-nitrogén (NO3) formában tudják közvetlenül felvenni, ezért a műtrágyának is ebben a formában kell azt magában foglalnia. A MAS (NAC 27 N) és az ammónium-nitrát a nitrogént fele-fele arányban tartalmazza nitrát- és ammónium-nitrogén (NH4+) formájában. A nitrát-N-tartalom azonnal felvehető, így biztosítja a gyors kezdeti elérhetőséget. Az ammónium-nitrogén szintén közvetlenül felvehető, azonban lassabb mozgása miatt először többnyire nitrát-nitrogénné alakul, ebben a formában hasznosítják a növények. Ez az átalakulás a talajhőmérséklet függvényében néhány hétig is eltarthat, a két eltérő nitrogénforma tehát együttesen rövid és hosszabb távon is megfelelő nitrogénhasznosulást biztosít.

A szilárd nitrogénkijuttatás megfelelő kiegészítője az L.A.T SUPREMO 275 N + S + Mg-mal történő lombtrágyázás, mely a megfelelő lombfelület kialakulását követően, a perzselés veszélye nélkül, bármikor használható. A termék kéntartalma javítja a fehérjetartalmat, és segíti a nitrogén hasznosulását.

A kalászosok tápanyag-utánpótlásával és termékeink elérhetőségével kapcsolatban keresse bizalommal értékesítő kollégáinkat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Kukoricatermesztés: van hova fejlődni

2019. augusztus 26. 09:07

Ha augusztus, akkor FarmerExpo és természetesen Növénytermesztési Konferencia is. Az idei rendezvény előadásai a fenntartható kukoricatermesztés témája köré rendeződtek.

Az éve első megmozdulása a fejtrágyázás

2018. március 2. 13:08

Az elmúlt napok időjárása hozzájárult ahhoz, hogy az ország egyes területein a gazdák megkezdjék az idei szezont. Aki csak tehette és a feltételek adottak, megindultak a traktorok, a műtrágyával megrakott pótkocsik.

Mikrobiológiai készítmények hatékonysága - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (IV. rész)

2018. március 18. 19:05

A mikrobiológiai készítmények hatékonysága: a nitrogénkötés, a tápanyagok mobilizálása, a szervesanyag-gazdálkodás és a talajszerkezet-javítás.