Tápanyag-utánpótlás

Tápanyag-utánpótlás az őszi káposztarepcében

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepcét Európában elsősorban ott termelik, ahol a napraforgó termesztése bizonytalan. A nagy európai repcetermesztő országokban hazánkhoz viszonyítva nemcsak a termésátlagok magasabbak 0,5-1 t/ha-ral, hanem a kijuttatott hatóanyagok mennyiségében is jelentősek a különbségek. A legnagyobb terméseket jellemzően a repce fellegvárának számító Németországban takarítják be.

A kijuttatott makro-tápelemek közül nitrogénből az Egyesült Királyság, foszforból Franciaország, káliumból Németország jár az élen. A repce „jól etethető” növényünk. Napjaink hibridjeivel szakszerű trágyázás és megfelelő technológiai fegyelem mellett akár 4,5-5,5 t/ha hozamszint is elérhető. Nézzük át, hogy mit kell tennünk, mire érdemes ügyelnünk a termésmennyiséget és az olajtartalmat is alapvetően befolyásoló tápanyag-visszapótlás területén.

Az őszi foszfor- és káliumtrágyázás az elővetemény tükrében

Az elővetemény és annak tápanyag-felhasználása, a trágyázás színvonala egyaránt befolyásolja a repce hozamát. Egy nagyobb gabonatermés esetén, amikor már őszi árpából, még inkább az őszi búzából 7-8 t/ha hozamokat takarítanak be, különösen figyelnünk kell a könnyen felvehető foszfor utánpótlására. A foszfor nélkülözhetetlen a növények kezdeti gyors fejlődéséhez és később az elágazások, virágok, valamint a termés képzéséhez. A fejlődés korai szakaszában segíti a gyorsabb gyökérképződést, de szerepet játszik a stabil energiaháztartás biztosításában is. A repce jelentős foszforigényét mi sem támasztja jobban alá, mint az, hogy 1 tonna magterméssel átlagosan 18-20 kg foszfort viszünk el a területről, ami egy 4-5 tonnás repce esetében megközelíti a 100 kg/ha-t!

Pótlása során érdemes MAP (mono-ammónium-foszfát) vagy DAP (di-ammónium-foszfát) alapú műtrágyakészítményeket választani, amelyek gyakorlatilag 100 %-ban vízoldhatók (ipari nyersanyagokról lévén szó természetesen a forgalmazók 95 %-nál jobb oldódást nem vállalnak). A kezdeti növekedés első hat hete foszforellátottság szempontjából kritikus, ezért hazánkban is előtérbe került a starter-műtrágyák használata a gabona, illetve a dupla vagy tripla gabona sortávra vetett repcék esetében. A repcét vetik kis kapás 45-50 cm (mechanikus vagy pneumatikus szemenkéntvető gépekkel) (1. kép), sőt 70-75 cm sortávra is, de megvan a helye az ikersoros vetésnek is.

1. kép: Repce 45 cm-es sortávolságra vetve
(Forrás: hu)

Nagy előnyük, hogy tavasszal a talaj gyorsabban felmelegszik, a nagyobb tenyészterületnek köszönhetően az erre nemesített hibrideknél nő az elágazások száma és fejtrágyázáskor akár tápkultivátorral is be tudunk menni az állományba, mely egyben mechanikai gyomirtást is jelent. Startertrágyázás során szintén a kiváló vízoldékonyságú készítmények használhatók eredményesen, jellemzően „mikrogranulátum” formában. Ezek a készítmények a növények gyorsabb fejlődéséhez gyakran mikroelemeket és növekedést serkentő biostimulátorokat (huminsavak, fulvósavak, hormonok) is tartalmaznak.

Amennyiben az elővetemény által visszahagyott szalma vagy szármaradványok lekerülnek a területről akkor – elsősorban homok, vagy homokos vályog talajokon – különösen ügyeljünk a kálium pótlására. A növények jó káliumellátottsága kritikus eleme a termesztésnek, mert fokozza a télállóságot, hiányában a kifagyás veszélye jelentősen megnő. A kálium elsősorban a növény vegetatív szerveiben található, növeli a szárszilárdságot, javítja a szárazságtűrést, hiányában a sztómazáródás folyamatában zavar támad, ami hervadáshoz vezethet. A kálium több mint 60 enzim katalizálásában vesz részt, de különösen fontos a szerepe a glükóz keményítővé alakításában.

Káliumból egy 3 tonnás repce is 120-150 kg/ha mennyiséget vesz fel a talajból. Visszapótlására a kálisók, a patent káli és a kálium-szulfát-tartalmú készítmények egyaránt alkalmasak. A tápanyag-kijuttatás menetszámának csökkentése érdekében célszerű komplex készítményeket használni, melyek összetételét talajvizsgálatra alapozott szaktanács alapján érdemes kiválasztani. A két tápelem gyakori dózisa a növényfüggő tápelem-ellátottságot figyelembe véve, foszforból 50-100 kg/ha káliumból 70-130 kg/ha. A kálium használata repcében starterként nem ajánlott, a magárokba helyezett kálium – a gabonafélékkel szemben – visszavetheti a növény fejlődését.

A nitrogén a legfajsúlyosabb tápelem

A nitrogén a teljes termesztési folyamatban alapvetően meghatározza a növények vegetatív tömegét és terméshozamát. Míg az Egyesült Királyságban átlagosan 190 kg/ha, Németországban is közel 150 kg/ha az átlagosan kijuttatott nitrogén hatóanyag mennyisége, addig hazánkban 100 kg/ha körül alakul. Természetesen egy jó repceterméshez a gazdálkodók 140-190 kg/ha N hatóanyagot is kijuttatnak, amennyiben ennek nem vetnek gátat az 59/2008 (IV. 29.) FVM rendeletben található korlátozások. Nitrátérzékeny területeken ugyanis a repcében 140-190 kg/ha közt változik a maximálisan kiszórható nitrogénmennyiség (1. táblázat).

Termőhelyi kategória N-ellátottság
gyenge közepes
Mezőségi talajok 190 180 160
Barna erdőtalajok 180 170 150
Réti és öntéstalajok 170 160 140
1. táblázat: Nitrátérzékeny területen a tápanyag-gazdálkodási számításoknál a főbb növények esetében figyelembe vehető maximális értékek*
(Forrás: 59/2008. /IV. 29./ FVM rendelet)
*A tenyészidőszak alatt maximálisan kijuttatható N hatóanyag (kg/ha) főbb szántóföldi növények esetén termőhelyenként a talaj tápanyag-ellátottságának függvényében, átlagos termőhelyenkénti átlagtermésre számolva.

A termesztés során a több részletben történő nagy adagú nitrogén kijuttatás jelentősen növeli a termésmennyiséget, de gyakran negatív hatással van az olajtartalomra. Ennek oka az, hogy a nagyobb nitrogéndózisoknak köszönhetően a repce több fehérjét épít be a termésbe, így valamelyest (kísérleteimben 0,5-2 %-kal) csökkenhet az olajtartalom, amit a jelentős (0,4-1,9 t/ha) hozamnövekedés ellensúlyoz. Ez a hatás levélen keresztüli mikroelem-trágyázással tompítható.

A nitrogéntrágyázás két időszakra őszi és tavaszi kijuttatásra osztható. Ősszel a legegyszerűbb megoldás az, hogy egy menetben, egy jól megválasztott komplex műtrágyával oldjuk meg a nitrogén-utánpótlást. Az őszi nitrogénigény termőhelytől függően hozzávetőlegesen 30-40 kg/ha közt változik. Korábban több szakirodalom is a teljes nitrogén szükséglet 30 %-át javasolta kijuttatni, ami – ha az országos átlag N-felhasználást nézzük – reális is lehetne. Ezzel szemben, ha intenzív repcetermesztésről beszélünk és 150-170 kg/ha hatóanyag kerül kiszórásra, akkor így az őszre jutó mennyiség (teljes N dózis 30 %-a) már a repce túlfejlődését eredményezné, ami a rozettás állapot elhagyását egyben a télállóság romlását is jelentené. Ezt elkerülendő ma már az a technológia itthon is, hogy a repcét regulátorozzák és a télállóság fokozása érdekében nitrogénmentes magasabb bórtartalmú komplex (mangánt, cinket, vasat és rezet tartalmazó) levéltrágyákat juttatnak ki kondicionálás céljából.

A kora tavaszi nitrogén fejtrágyázás ma már szorosan összekapcsolódik a kénpótlással! A repce fajlagos kénigénye 12-16 kg/t. A kén jelentősége az olyan esszenciális kéntartalmú aminosavak előállításában van, mint a cisztein és a metionin. A cisztein felhasználásával szintetizálódik a glutation, mely antioxidáns funkciót lát el. Koncentrációja a levélben magas és a fotoszintézis során megjelenő szabadgyököket köti meg. A glutation prekurzora a fitokelatinoknak is, melyek például nehézfém-terhelés során védik a növényt a toxicitástól.

Érdekesség, hogy a ként kén-dioxid formájában a sztómákon keresztül is képes felvenni a repce. A szigorodó légszennyezési határértéketeknek köszönhetően az ipari kénszennyezés szinte eltűnt (ezzel csökkent a kénkiülepedés mértéke is), így a ’90-es éveket követően a kén is pótlásra szoruló tápelemmé vált. Ősszel a kénfelvétel szerény, amely szükséglet könnyedén kielégíthető kéntartalmú komplex műtrágyák használatával. Tavasszal azonban az intenzív növekedés során a nitrogén mellett megnő a kénigény is. Legegyszerűbb megoldás, hogy a tél végén, illetve kora tavasszal (február vége és március első dekádja) a két tápelemet összekötve, kéntartalmú nitrogéntrágyák (2. kép) használatával – mint ammónium-szulfát – pótoljuk. Több szakirodalom szerint a nitrogén és kén arányát tekintve a 4-5:1 a kedvező, ez azonban csak két menetben végzett fejtrágyázással, vagy osztott tartályos műtrágyaszóró géppel valósítható meg.

2. kép: Kora tavaszi fejtrágyázás NS műtrágyával

Savanyú talajokon érdemes megfontolni a többszöri (2-3 alkalommal) levéltrágyázással történő kénkijuttatást is. A második fejtrágyázáskor már a Ca- és lehetőleg Mg-tartalmú MAS típusú műtrágyákat érdemes használni mivel a repce fajlagos kalciumigénye (CaO) 30-35 kg/t, a magnézium igénye (MgO) pedig 8-10 kg/t termés. A tavaszi fejtrágyázás során elterjedt és egyben vitatott az osztott technológia alkalmazása, ahol az első fejtrágyázáskor a tavaszra maradó nitrogénadag 2/3-a, a fennmaradó 1/3 rész pedig legkésőbb szármegnyúlás kezdetén kerül kijuttatásra, amíg a traktor „hasa” alatt elfér a repce. A problémát a repce gyors növekedése jelenti szármegnyúlás idején. Akár egy hét vagy 10 nap leforgása alatt különösen csapadékos időszakban a repce túlnövi a hagyományos kijuttatási technológiákat. A megkésett kijuttatás fizikai sérüléseket eredményezhet, valamint a késve kiadott nitrogén már kevésbé hatékony a növény növekedése szempontjából.

Az aszály a repce esetében is reális veszélyt jelent a tavasz folyamán. Idén március végétől április végéig az ország nagy részén alig volt csapadék (volt, ahol egy hónapig egyáltalán nem esett). A nitrogénpótlásban ilyenkor jó megoldás a folyékony műtrágyázás, mellyel megspórolható az oldódás vízigénye. A folyékony formula, ami lehet UAN, vagy akár kénes UAN oldat is, könnyebben jut a talajba és a hajnali harmat is segíti a talajfelszín közelében lévő gyökerek nitrogénfelvételét. A kijuttatás során fontos a nagy cseppméret („nitrosol” fúvóka használata) amely biztonsággal gördül le a repce viaszos leveléről. Az UAN oldatok talajtrágyák, levélen keresztüli hatásuk minimális, meleg idő esetén (20 °C fok felett) már perzselhetnek, ezért a második fejtrágyázásra már hígítani szükséges két rész víz egy rész UAN oldat arányban.

A repcét kora tavasszal is érdemes regulátorozni, ilyenkor visszafogjuk a növény növekedését, azaz a „felfele törekvését”, nő az elágazások száma, ami a jó termés egyik záloga. Ez az időpont az első tavaszi mikroelem-tartalmú levéltrágyázás időpontja, mellyel javítható a növény tavaszi kondíciója. Számos komplex készítmény áll rendelkezésre, melyek nemcsak makroelemeket (elsősorban nitrogént, magnéziumot), mikroelemeket, hanem növényi hormonokat (gibberellinek), humin- és fulvósavakat, sőt aminosavakat és enzimeket is tartalmazhatnak. Levéltrágyázásra legkésőbb rejtett zöldbimbós (3. kép) vagy zöldbimbós állapotban kerül sor, ahol középpontban a bór áll.

3. kép: Repce levéltrágyázása rejtett zöldbimbós állapotban

Különösen homokon és semleges vagy gyengén lúgos talajokon fontos a pótlása, ahol a bór könnyen adszorbeálódik mind a szerves, mind a szervetlen kolloidok felszínén. A bór szükséges a virágok fejlődéséhez, használatával javul a termékenyülés. Részt vesz a sejtfalak, sejtmembránok felépítésében, indukálja a gyökerek megnyúlását (őszi felhasználás). Hiánya korlátozza a pollencsövek növekedését, pótlásával javul a növények pollentermelő képessége és nő a pollen életképessége.

Pótlásához érdemes magas bórkoncentrációjú készítményt választani, ami a nagy és egyben jó minőségű termés záloga. A levéltrágyázás során a megnyúlási szakasz mikroelem-igényét elsősorban a már említett komplex készítmények használatával biztosíthatjuk. Itt is érdemes figyelni a magasabb bórtartalmat, mivel ez az elem a növényben felfelé nehezen szállítódik. Amennyiben szántóföldi kultúráink termesztése során mikroelem-hiánytüneteket tapasztalunk, akkor az az elem nemcsak egy, hanem a többi kultúra esetében is terméslimitálóvá válhat. Lehet, hogy csak „látens” hiány jelentkezik – amit szemmel nem láthatunk – azonban 5-10 % termésveszteséget okozhat! Megelőzésére érdemes levélanalízist végeztetni, mellyel közvetlenebbül követni tudjuk növényeink tápláltsági állapotát.

Az Agrofórum szaklap átszerkesztett változata Dr. Hoffmann Richárd, Dr. Varga Csaba: Tápanyag-utánpótlás az őszi káposztarepcében (2016. 8. szám 16. old.) című írása alapján

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Magukra találtak a gabonapiacok

2020. március 3. 08:47

A szakértők szerint most korrigált kicsit a piac a múlt heti nagy csökkenéseket követően. A lejtmenetet a koronavírus terjedése miatti aggodalmak váltották ki.

Látványosan emelkedett a szójabab ára

2019. december 15. 11:03

Az eddig kiszivárgott hírek szerint az Egyesült Államok 160 milliárd dollárnyi termékre kivetett vámtarifát függeszt fel, cserébe Peking beleegyezik abba, hogy 2020 folyamán 50 milliárd dollár értékben vásárol amerikai mezőgazdasági termékeket.

Tél végi állománymustra és tavaszi stratégia

2019. február 25. 08:46

A több éve tapasztalható enyhe telek után 2018 decemberében és idén januárban újra érezhettük a téli hideg hatásait.

„13 év alatt sok mindent tanultam a repcetermesztésről” - Kiváló tapasztalatok az UMBERTO KWS repcével! (Zanat)

2019. augusztus 3. 11:15

Bosits Tamás édesanyjával mintegy 420 hektáron folytat szántóföldi növénytermesztést. A hagyományos kultúrák mellett olajtökkel és a cukorrépával is foglalkoznak.