Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Tápanyag-utánpótlás – vízhiányos időszakban!

Agrofórum Online

Ez az év is hasonlóan indul, mint a tavalyi – komoly aszállyal –, a csapadékhiány sok helyen már a 200 mm-t is eléri. Ez azt jelenti, hogy sokkal jobban oda kell figyelni a növényeinkre, minden technológiai probléma, hiba, késés nagy kárt okozhat.

Jelenleg a fejtrágyázás és a lombtrágyázás kérdése nehezíti az életet, csapadék nincs, vagy csak minimális, nagyon jól kell mind a terméket, mind az időpontot kiválasztani. Fejtrágyázás esetén a karbamidban gondolkodók számára a nagymértékű veszteséget kell figyelembe venni, hiszen a karbamid esetében aszályos időszakban minimum 15-20% az elillanás. A Yara palettájáról a két nitrogénalapú termék közül elsősorban a YaraBela Sulfan használatára hívnám fel a figyelmet.

A legfontosabb szántóföldi növényeink N/S igényének aránya 4 és 10 között változik. Ez azt jelenti, hogy például a kénre legérzékenyebb növény (őszi káposztarepce) esetében négy egység nitrogén mellett minimum egy egység kén szükséges a növény optimális ellátottságához. Nagyon fontos szempont, hogy a két elem kijuttatását lehetőleg egyszerre végezzük, mert az említett arányszámokat csak így tudjuk biztosítani. Ha a szükséges és elégséges kén rendelkezésre áll, az a nitrogén hatékonyságát is növeli.

Az ajánlott minimum mennyiség 250-300 kg/ha, amit szükség szerint kétszer is érdemes alkalmazni. A klasszikus MAS-ban gondolkodóknak pedig a YaraBela Extran terméket javaslom, mely 27%-os nitrogéntartalmával és a kijuttatást megkönnyítő kiváló fizikai tulajdonságokkal rendelkezik.

A fejtrágyázással párhuzamosan a lombkezelések ideje is elérkezett. Az állományok jó része nehezen indul, gyengén fejlett, és bár a hőösszeg elegendő, a csapadék nagyon hiányzik. Az őszi vetésű növényeket előtérbe helyezve három terméket emelnék ki. A gyenge, visszamaradott növények esetében fontos, hogy olyan tápelemeket juttassunk ki megfelelő arányban, amelyek megerősítik, átsegítik az állományunkat a kritikus időszakon. A YaraVita Kombiphos magas foszfor-, illetve közepes kálium-, magnézium-, mangán- és cinktartalmával tökéletesen megoldja ezt a feladatot. 3-4 l /ha dózisban érdemes kijuttatni.

A YaraVita Gramitrel a legnagyobb mennyiségben értékesített termékünk. Nem véletlen, mert a kiemelkedő magas hatóanyag-tartalom (604 g/l) a kalászosok igényét figyelembe véve került összeállításra. A réz, cink, mangán, magnézium a kalászosok esszenciális elemei, a termés mennyiségét, minőségét külön-külön is markánsan meghatározzák.  A tartamhatás, a keverhetőség, esőállóság tovább javítják a termék versenyképességét. Kifejezetten érdemes a technológia részévé tenni a használatát, hiszen az általunk ajánlott 3 l/ha mennyiség átlagosan elérhető 8-9% terméstöbbletet biztosíthat a számunkra.

A repce tápanyagigénye alapján speciálisan összeállított lombtrágya a YaraVita Brassitrel Pro, amely a kalciumot, magnéziumot, bórt, mangánt, molibdént, és a felszívódásukat segítő nitrogént a megfelelő arányokban tartalmazza. A kora tavaszi dózis 3 l/ha, amelyet ideális esetben már egy őszi kezelés is megelőzött. Egyszeri, önálló kezelés esetén 6-7%-os, komplex alkalmazásakor (őszi+tavaszi+bóros kiegészítés), 10% feletti terméstöbblettel számolhatunk. Bór pótlására a 150 g/l hatóanyagot tartalmazó YaraVita Bortrac használatát javasoljuk 1,5-2 l /ha mennyiségben kijuttatva.

Tavaszi vetésűek esetében a most aktuális feladat az alaptrágyázás. A szélsőséges csapadékellátottság különösen fontossá teszi a makroelemek oldékonyságát, felvehetőségét, a homogén eloszlást. A YaraMila NPK termékek egységes hatóanyag-tartalmú, közel azonos granulátumai nemcsak a kijuttatást teszik könnyebbé és hatékonyabbá, de a fent felsorolt szempontoknak is maximálisan eleget tesznek. Magas hatóanyagtartalommal rendelkeznek, így az egységnyi hatóanyag árat is figyelembe véve kitűnő választás. A különböző összetételek közül most hármat emelnék ki, a YaraMila 8-24-24, a YaraMila 16-27-7, valamint a YaraMila Actyva 18-11-13 tavaszi alkalmazása során egyaránt alkalmas teljes felületre, valamint vetéssel egy menetben történő kijuttatásra, starterként. Utóbbi esetben 150-200 kg /ha az ajánlott dózis.

Gyuris Kálmán
Yara szaktanácsadó
+36 30 3839 341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Kerti parti az Agrokernél - minden a korszerű gyümölcstermesztésről

2018. július 10. 08:42

A már javában zajló aratási munkák ellenére szép számú érdeklődő gyűlt össze az Agroker Holding Zrt. immár hagyományossá vált partiján Fehérgyarmaton. A július 5-i rendezvényen a gyümölcsültetvények gépesítésével és a tápanyagpótlás technológiai újdonságaival ismerkedhettek meg a termelők.

Növénytermesztés Képgaléria Videó

Egy virágkötészet napi tevékenységei I. rész

2019. szeptember 13. 08:04

Miután beérkeznek az üzletbe a palánták, cserepes növények vagy vágott virágok, első fontos feladat a számukra megfelelő környezet kialakítása.

Gyümölcsök tápanyag-utánpótlása lombon át

2020. május 19. 11:20

Sok termelő kételkedik abban, hogy a lombon keresztül kijuttatott műtrágyák dózisa mire is elég, hiszen itt nem nagy mennyiségekről beszélünk. A teljes tápanyag-utánpótlást nem is tudnánk lombon keresztül megoldani. Nem is ez a célunk.

Őszi búza és hibridbúza őszi tápanyag-utánpótlása

2018. október 30. 12:27

Jobb talajokon, kedvező körülmények között az őszibúza-fajták egy része már képes 8-10 t/ha termésre, és ezzel a búza is belépett a tápanyagigényes növények táborába, így egyre nagyobb szerep jut a fajta- és ma már hibridspecifikus tápanyagellátásnak. Az őszi tápanyag-utánpótlás megtervezése során fontos szem előtt tartani, hogy a hangsúly kisebb mértékben a nitrogén, nagyobbrészt pedig a foszfor- és a káliumellátáson múlik.