Tápanyag-utánpótlás

Új év, bevált lehetőségek

Agrofórum Online

Ha Ön magas hozamokat tervezett be 2017-re, akkor bizonyára tudatosan választja meg az ehhez szükséges technológiát, melynek fontos pillére a megbízható tápanyag-ellátási terv, kiváló minőségű és természetesen jó ár-érték aránnyal rendelkező műtrágyákkal. Szerencsés, és jóval megbízhatóbb eredményeket biztosító helyzet, ha növényünk teljes vegetációjában ugyanazon gyártó termékeit tudjuk kijuttatni. A Yara Magyarországon több mint 60 féle termékkel, vagyis teljes portfólióval áll a zöldség- és gyümölcstermelők rendelkezésére, így akár a nagy szakmai odafigyeléssel megtervezett technológiának megfelelően, akár váratlan helyzetek – talajadottságból fakadó, vagy időjárás – okozta tápanyaghiányra is találhat megoldást.

2016 végén, 2017 kezdetén érdemes visszatekinteni az elmúlt évre, és a tapasztalatokat beépíteni az ez évi termesztésbe. Az eredményes, sikeres termesztést sok tényező befolyásolja. Elég, ha csak az időjárásra, a növényvédelemre, az értékesítés nehézségére, ellentmondásaira gondolunk. Ebben a cikkben nem tudjuk ezeket az ellentmondásokat feloldani, de bemutatunk néhányat a Yara termékeiből, ezzel segítve Önöket céljaik elérésében.

Melyek azok a műtrágyák, amelyek minőségükkel, hatékonyságukkal, kedvező árukkal bizonyítottak az elmúlt években?

A YaraMilaTM Cropcare termékcsaládba tartozó műtrágyák, amelyeket régóta sikeresen használnak a termelők, klórmentes mikroelemes komplexek. Alaptrágyázásra YaraMilaTM Cropcare 8-11-23-at és a 11-11-21-et, fejtrágyázásra YaraMilaTM Cropcare 23-7-7-et javasoljuk.

Ezekre a műtrágyákra a magas hatóanyag-tartalom, a folyamatos és fokozatos tápanyagleadás, teljes mikroelem-tartalom a jellemző. Dózisa a talajvizsgálattól függően 300-800 kg/ha. Ha lehetőség van sekély beművelésre, akkor használjuk ki, hiszen ez előnyösen befolyásolja a tápanyagok feltáródását. 400 kg felett célszerű a mennyiséget megosztani.

A feltáródást a csapadék, illetve az öntözés nagymértékben elősegíti, a lebomlás időtartama 1-4 hónap.

A kalciumpótlásra hatékony megoldás a talajon keresztül bejuttatott YaraLivaTM Nitrabor, melynek hektár dózisa 200-250 kg/ha.

A sikeres termesztés harmadik ilyen  alappillére a lombtrágyázás, melyre a YaraVitaTM és FolicareTM termékcsalád különböző tagjait javasoljuk a különböző igényekre. Ezek a termékek magas hatóanyag-tartalommal rendelkeznek és a konkurens termékekhez viszonyítva kedvező árfekvéssel.

A kötődés javítására eredményesen használják a termelők a YaraVitaTM Bortracot  (150 g/l B), dózisa 1 l/ha. Erős piros bimbós állapotig juttassuk ki, akár kétszer is elvégezve a kezeléseket. A cink pótlására a YaraVitaTM Zintrac (700 g/l Zn) lombtrágyát javasoljuk, 0,5-1 l/ha dózisban kijuttatva.

A mangán, a magnézium, a kalcium és a réz pótlására YaraVitaTM Mantrac (500 g/l Mn), YaraVitaTM Magtrac (500 g/l Mg),  YaraVitaTM Stopit (160 g/l Ca) és a YaraVitaTM Coptrac (500 g/l Cu) termékeket használhatjuk igen hatásosan.

Kifejezetten jó tapasztalatokról számoltak be azok, akik használták már a YaraVitaTM Frutrelt (69 g/l N, 240 g/l P2O5 , 280 g/l CaO, 100 g/l MgO, 20 g/l B és 40 g/l Zn). Ez a termék segíti a termő növényeket a jó termésfejlődésben és utána az estleges stresszhelyzetek (pl. túlkötés, aszály, jégverés, lisztharmat fertőzés stb.) átvészelésében, a teljes vegetációban egészen az érésig. 5 l/ha dózisban juttassuk ki, a betakarítás előtti 3. hétig.

2016-ban sikeresen vette az első akadályt, a bemutatkozást a YaraVitaTM Universal Bio termékünk.

Mit kell tudni erről a termékről?

Folyékony (szuszpenziós formuláció), jól keverhető. Nyolc hatóanyagot (100 g/l N, 40 g/l P2O5, 70 g/l K2O, 0,2 g/l B, 1 g/l Cu, 1,3 g/l Mn, 0,03 g/l Mo és 0,7 g/l Zn) és növényi kivonatokat  tartalmaz . A mikroelemek többsége kelát kötésben található. Kiváló esőálló (kisebb esők után is megmarad a hatás tartama), valamint olyan felületi tapadást biztosító anyagot tartalmaz, amely tökéletes fedettséget biztosít, ezzel is növelve a saját és az esetlegesen együtt kijuttatott növényvédő szerek hatékonyságát.  Dózisa 3-4 l/ha, ami azt jelenti, hogy 100 liter permetlébe 3-4 dl lombtrágyát kell bekeverni. A kezeléseket 4-5 naponta ismételhetjük.  

                                                                                   
Kovács András
Yara kertészeti szaktanácsadó
+36 30 689 8095

(Yara Hungária Kft.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Nitrogént a búzának…, de mikor és mennyit?

2018. március 19. 09:34

A növények nitrogénigénye nem állandó, az a tenyészidőszak során folyamatosan változik. Mikorra is érdemes időzíteni a kijuttatást?

Mikrobiológiai készítmények hatékonysága - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (IV. rész)

2018. március 18. 19:05

A mikrobiológiai készítmények hatékonysága: a nitrogénkötés, a tápanyagok mobilizálása, a szervesanyag-gazdálkodás és a talajszerkezet-javítás.

Olajos növények tápanyag-utánpótlása

2018. február 26. 09:52

A kéntrágyázás fontosságát jelzi az a tény, hogy a növények által a vegetációs időszakban a talajból felvett kén mennyisége alig marad el a foszforétól.